Կարծիք՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագծի վերաբերյալ
Համատեղ | Հայտարարություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՀ Կառավարության կողմից 2021թ. մարտի 11-ին հաստատվել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին ՀՀ սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին ՀՀ օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել նույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 5-րդ մասը, որը սահմանում է, որ <յուրաքանչյուր տարի Պաշտպանի և նրա աշխատակազմի, ինչպես նաև Պաշտպանի՝ որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի ֆինանսավորման համար պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափը չի կարող պակաս լինել նախորդ տարվա պետական բյուջեով նախատեսված հատկացման չափից>:
Գործող օրենսդրական երաշխիքը արտացոլում է միջազգային լավագույն փորձն ու չափանիշները՝ երաշխավորելով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ֆինանսական կայունությունը և անկախությունը՝ որպես վերջինիս գործունեության արդյունավետության էական նախապայման:
Նման փոփոխությունն ակնհայտ հետընթաց է սահմանված չափանիշից և ենթադրում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ֆինանսավորման կայունության սկզբունքից հրաժարում՝ ՄԻՊ գրասենյակի բնուջետային հատկացումներն որոշակիորեն կախման մեջ դնելով օրվա քաղաքական իշխանությունների կամքից: Հետևաբար, առանց Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության ֆինանսական կայունության և անկախության ապահովման օրենսդրական հստակ երաշխիքների նախատեսման, նման օրենսդրական փոփոխությունն ունակ է խաթարելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի և նրա աշխատակազմի գործունեության անկախությունն ու արդյունավետությունը:

Opinion on the Draft Law on making amendments to the Law “On the Human Rights Defender”
On 11 March 2021, the RA Government approved the RA Draft Law on making amendments to the RA Constitutional Law on the Human Rights Defender. The draft proposes to repeal part 5 of Article 8 of the same law, which establishes that “The amount of allocation for funding provided from the state budget to the Defender and the Staff thereto as well as to the Defender as the National Preventive Mechanism cannot be less than the amount provided the year before”.
The legislative safeguard in force reflects the best international experience and standards, guaranteeing financial stability of the office of the RA Human Rights Defender and its independence as an essential precondition for the effectiveness of its activity.
Such a change is an obvious regression from the established standard and implies refusal of the principle of the stability of funding for the staff of the Human Rights Defender’s Office, as a result of which, budget allocations for the Ombudsman’s office will, to a certain degree, depend on the will of the political authorities in force. Therefore, without envisaging precize legislative safeguards of ensuring financial stability and independence of the Ombudsman's activity, such a legislative change can undermine the independence and effectiveness of the Ombudsman and his staff’s activity.