Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ հայտարարված շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի շրջանակներում կանանց շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողների ծառայության վայրերի նշանակումն իրականացվում է առանց վիճակահանության` ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով սահմանված կարգով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ներկայումս ՀՀ ԶՈւ-ում գործում է կանանց միայն մեկ գումարտակ, իհարկե գործնականում կիրառելի և տրամաբանական չէ կանանց շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողների ծառայության վայրեր նշանակումն իրականացնել վիճակահանությամբ։ Միևնույն ժամանակ, խնդիրը դիտարկելով ավելի երկարաժամկետ արդյունքի համատեքստում, անհրաժեշտ է  մշակել և ներդնել մեխանիզմ, որի իրագործմամբ հնարավոր կլինի դիտարկել կին և տղամարդ զինծառայողների ծառայության իրականացումը նույն գումարտակում (օրինակ՝ ԱՄՆ-ում տղամարդ և կին զինծառայողները մարզումներին մասնակցում են միասին)։
Այս նպատակին հասնելու համար պետք է ջանքեր գործադրել զինծառայողների շրջանում կին և տղամարդ զինծառայողների իրավահավասարության, սեռով պայմանավորված խտրականության  արգելքի սկզբունքի ամրապնդման ուղղությամբ։
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի  26-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողներին ծառայության վայրեր նշանակելիս հաշվի են առնվում ստացած կրթությունը, զինվորական ծառայության համար պիտանիության աստիճանը, ինչպես նաև «օրենքով սահմանված այլ պայմաններ», որոնց մասին օրենքում նշումներ չկան։ Առաջարկվել է հստակեցնել այն սկզբունքները, որոնց հիման վրա սահմանվում է «օրենքով սահմանված այլ պայմաններ» ձևակերպումը, մասնավորապես՝ հստակեցնել, թե բացի ստացած կրթությունը, զինվորական ծառայության համար պիտանիության աստիճանը, ինչ պայմաններ են հաշվի առնվում շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողներին ծառայության վայրեր նշանակելիս։ Բացի այդ, առաջարկվել է հստակեցնել «այլ պայմաններ»-ի բովանդակությունը  կին և տղամարդ զինծառայողների համար։

Opinion on the RA law “On Military Service and the Status of a Serviceman”
According to Part 1 of Article 26 of the RA Law "On Military Service and the Status of a Serviceman", within the framework of the announced call-up for mandatory military service of privates, the designation of places of military service of female servicepersons of private rank performing mandatory military service is carried out without drawing lots, in accordance with the procedure established by the order of the RA Minister of Defense.
Considering the fact that currently there is only one women's battalion in the RA Armed Forces, it is certainly not practical and logical to assign places of military service to female servicepersons of private rank performing mandatory military service by drawing lots. At the same time, considering the issue in the context of a longer-term outcome, it is necessary to develop and implement a mechanism, the implementation of which will make it possible to observe the service of female and male servicepersons in the same battalion (for example, in the USA, male and female servicepersons participate in military training together).
To achieve this goal, efforts should be made to strengthen the principle of equality between male and female military personnel and the prohibition of gender-based discrimination.
According to Part 2 of Article 26 of the RA Law "On Military Service and the Status of a Serviceman", when assigning mandatory military personnel to places of military service, the education received, the degree of fitness for military service, as well as "other conditions established by law", which are not mentioned in the law, are taken into account. It was proposed to clarify the principles on which the wording of “other conditions established by law” is based, in particular, to clarify what conditions, in addition to the education received and the degree of fitness for military service, are taken into account when assigning conscripts to places of military service. In addition, it was proposed to clarify the content of “other conditions” for female and male servicepersons.