Անձի իրավական վիճակը վատացնող դրույթները չպետք է հետադարձ ուժ ունենան
Իրավակիրառ պրակտիկայի վերլուծություն | Ծրագիր։ Զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանություն | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
Քաղաքացիական հասարակության մի խումբ կազմակերպություններ՝ Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը, «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն, Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամը,  «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն  Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի հետ համատեղ կարծիք են հրապարակել ««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Կազմակերպությունները խնդրահարույց են համարում քննարկվող սոցիալական երաշխիքի շահառու հանդիսացող զինծառայողների շրջանակի նեղացումը (Նախագծի 1-ին հոդված)։ Եթե գործող կարգավորմամբ ծառայության վայրում բնակարանային պայմանների բարելավման կարիք է համարվում ծառայության վայրի վարչական տարածքից սեփականության իրավունքով բնակելի տարածություն կամ նույն հեռավորությամբ մշտական (փաստացի) հաշվառման վայր չունենալը, ապա առաջարկվող կարգավորմամբ այդպիսին կհամարվի 60 կմ համապատասխան հեռավորությունը։ Ըստ կազմակերպությունների՝ այս փոփոխությունը հետընթաց է պետության սոցիալական քաղաքականության տեսանկյունից։
Առավել խնդրահարույց է, սակայն, այն, որ ծառայության վայրում ծառայողական բնակարանով չապահովվելու դեպքում ամսական դրամական հատուցում ստանալու իրավունքը դադարում է նաև այն պայմանագրային զինծառայողների համար, որոնց համար այդ իրավունքն արդեն իսկ ծագել էր, սակայն որոնք այլևս չեն բավարարում Նախագծի 1-ին հոդվածով սահմանվող նոր պայմանին (Նախագծի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսվող անցումային դրույթ)։ Կազմակերպությունները շեշտում են՝ նշված դրույթը ուղղակի կերպով հակասում է ՀՀ Սահմանադրության 73-րդ հոդվածով նախատեսված՝ անձի իրավական վիճակը վատթարացնող օրենքի՝ իր նկատմամբ կիրառվելու անթույլատրելիության սահմանադրական երաշխիքին: Ավելին, ՍԴՈ-723 որոշմամբ Սահմանադրական դատարանն անդրադարձել է նմանօրինակ մի կարգավորման և դիրքորոշում հայտնել առ այն, որ նոր կարգավորումները չեն կարող ազդել նախկինում գործող օրենսդրությամբ անձի ձեռք բերած իրավունքի վրա։
Ամփոփելով՝ կազմակերպություններն առաջարկում են Նախագիծը հանել շրջանառությունից կամ առնվազն Նախագծից հանել դրա 2-րդ հոդվածով նախատեսված դրույթը։

Provisions deteriorating a person’s legal condition should not have a retroactive effect
Law Enforcement Practice Analysis | Project։ Protection of the rights of conscripts and servicemen | Legislative Proposals | Legislative Proposals and Analysis
A number of civil society organizations, namely, Law Development and Protection Foundation, Transparency International Anti-Corruption Center NGO, Democracy Development Foundation, Protection of Rights without Borders and Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor published a joint opinion on the RA draft law “On making an amendment to the Law on Military Service and Status of a Serviceman”.
The Organizations find problematic the narrowing of the scope of servicemen who are beneficiaries of the social safeguard in question (Article 1 of the Draft). According to the acting regulation, not having an accommodation by right to property in the administrative area of the service or a permanent (factual)  place of registration at the same distance  is considered a need for improving housing conditions, while the proposed regulation considers 60 km distance as such. According to the organizations, this change is a setback from the state’s social policy.
Further, it is even more problematic that the right to monthly monetary compensation in case of not providing a service apartment is terminated also for contractual servicemen for whom this right has already been generated, but who do not meet the new conditions established under Article 1 of the Draft (a transitional provision envisaged under point 2 of Article 2 of the Draft) The Organizations stress that the mentioned provision directly contradicts Article 73 of the RA Constitution, whereby a constitutional safeguard is provided that laws and other legal acts deteriorating the legal condition of a person shall not have retroactive effect. Moreover, in its decision DCC-723, the Constitutional Court addressed a similar regulation and expressed its position that new regulations cannot affect rights obtained by a person under legislation acting in the past.
Summing up, the organizations recommend removing the Draft from circulation or at least removing the provision under Article 2 of the Draft.