ՄԻԵԴ-ը Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով վճիռ է կայացրել․ ՀՀ-ն պարտավորվում է վճարել 50․000 Եվրո
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Կյանքի իրավունք | Հայկ Մովսիսյան | Հաջողության պատմություններ | Մամուլի հաղորդագրություններ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | Ռազմավարական գործեր
2025թ․-ի հունվարի 9-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) կայացրել է վճիռ «Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով, ընդգծելով, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները խախտել են  դիմումատուի որդու՝ Հ․ Մովսիսյանի կյանքի իրավունքի պաշտպանության և արդյունավետ քննության իրավունքը։
«Պետրոսյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործը վերաբերում է 2012 թվականի նոյեմբերի 28-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում (ԼՂՀ) Հ.Մովսիսյանի ողբերգական մահվան դեպքին։
2012թ․-ին, երբ Հ.Մովսիսյանը գտնվում էր   ժամկետային զինծառայության մեջ, վերջինիս մոտ ախտորոշվել էր օրգանական հոգեբուժական խանգարում։ Զինծառայության ընթացքում Հ․Մովսիսյանը ինքնասպանության փորձ էր կատարել։ Չնայած հոգեկան առողջության խնդիրներին՝ նա դատապարտվել էր երեք տարվա ազատազրկման՝ զինծառայությունից խուսափելու նպատակով ինքնախեղման մեղադրանքով։ Վերջինիս տեղափոխել էին ԼՂՀ Շուշիի մեկուսարան, որտեղ ավելի ուշ հայտնաբերել էին սավանից կախված։ Պաշտոնական հետաքննությունը եզրակացրել էր, որ Հ․Մովսիսյանի մահը ինքնասպանություն էր։ Մայրը՝ Հ․ Պետրոսյանը, պնդում էր, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն կարողացել պաշտպանել իր որդու կյանքի իրավունքը և չեն իրականացրել նրա մահվան մանրակրկիտ և անաչառ հետաքննություն։
Թե՛ ներպետական ատյաններում, թե՛ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում Հ․ Մովսիսյանի իրավահաջորդի՝ Հ․ Պետրոսյանի շահերը պաշտպանել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը՝ հանձինս կազմակերպության նախագահ Արթուր Սաքունցի և կազմակերպության նախկին փաստաբան Արայիկ Զալյանի։
ՄԻԵԴ-ի եզրակացությունը՝
• 2-րդ հոդվածի խախտում (Կյանքի իրավունք).
Դատարանը հայտնաբերել է ՄԻԵԴ կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի և՛ նյութական, և՛ դատավարական խախտումներ։ Մասնավորապես, եզրակացրել, որ.
ՀՀ իշխանությունները չեն կարողացել համոզիչ բացատրություն տալ պետության անմիջական հսկողության ներքո գտնվող մեկուսարակում Մովսիսյանի մահվան փաստին, հաշվի չի առնվել Հ․Մովսիսյանի խոցելիությունը՝ պայմանավորված հոգեկան առողջության խնդիրներով, և նախկինում իրականացրած ինքնասպանության փորձը։
Նրա մահվան հանգամանքների հետաքննությունը եղել է անբավարար և ոչ համարժեք։ Անհրաժեշտ ջանքեր չի ցուցադրվել մահվան իրական հանգամանքները պարզելու և որևէ համակարգային կամ անհատական ​​պատասխանատվություն բացահայտելու համար:
• 13-րդ հոդվածի խախտում (Արդյունավետ պաշտպանության իրավունք).
Դատարանը որոշել է , որ դիմումատուին մերժվել է պետության գործողությունները կամ անգործությունը վիճարկելու արդյունավետ միջոցը: ՄԻԵԴ-ը  նշել է.
Ընթացակարգային խոչընդոտները թույլ չեն տվել Հ․Պետրոսյանին ամբողջովին մասնակցել քննությանը։ Մեջբերում ենք․
- Դիմումատուն բազմաթիվ խոչընդոտների է հանդիպել գործի նյութերին ծանոթանալու, հետաքննությանը մասնակցելու և արդարություն գտնելու հարցում: Այս խոչընդոտները, որոնք գումարվել են հետաքննության թափանցիկության և համապարփակ ուսումնասիրության պակասին, ստիպել են նրան 2015 թվականին դիմել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Ներքին օրենսդրությամբ նախատեսված միջոցները բավարար չէին ինստիտուցիոնալ պատասխանատվություն սահմանելու և նրա որդու կյանքի իրավունքի խախտումը փոխհատուցելու համար։
ՄԻԵԴ վճռով Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավորվում է Հ․Պետրոսյանին վճարել 50․000 Եվրո՝ որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում։
ՄԻԵԴ  ընդգծում է ՀՀ-ի հիմնարար պարտավորությունը՝ պաշտպանելու կալանքի տակ գտնվող անձանց, հատկապես հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքները: Դատարանը ընդգծում է նաև պետության կողմից վերահսկվող հաստատություններում մահացությունների դեպքերի արդյունավետ, թափանցիկ և անաչառ հետաքննությունների անցկացման կարևորությունը:
Ավելի լայն համակարգային խնդիրները, այդ թվում՝ Հայաստանի կողմից զոհերի ընտանիքների համար մատչելի և արդյունավետ միջոցներ ապահովելու և ապագայում նմանատիպ ողբերգությունները կանխելու համար վերահսկողության մեխանիզմներն ուժեղացնելու անհրաժեշտությունը։

The ECtHR delivers a judgment on Petrosyan v. Armenia case. The Republic of Armenia is obliged to pay 50,000 Euros
January 9, 2025
Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Right to life | Hayk Movsisyan | Success stories | Press Releases | European Court of Human Rights | Strategic Trials
On January 9, 2025, the European Court of Human Rights (ECtHR) delivered a judgment on the case of “Petrosyan v. Armenia,” emphasizing that the authorities of the Republic of Armenia have violated the right to life and the right to fair trial of the applicant’s son, H. Movsisyan.
The case of “Petrosyan v. Armenia” concerns the tragic death of H. Movsisyan on November 28, 2012 in the Nagorno-Karabakh Republic (NKR).
In 2012, while H. Movsisyan was in military service, he was diagnosed with an organic psychopathic-like disorder. During his military service, H. Movsisyan attempted suicide. Despite his mental health problems, he was sentenced to three years in prison on charges of self-mutilation to avoid military service. He was transferred to the Shushi isolation unit of the NKR, where he was later found hanging from a sheet. An official investigation concluded that H. Movsisyan’s death was a suicide. His mother, H. Petrosyan, claimed that the Armenian authorities failed to protect her son’s right to life and did not conduct a thorough and impartial investigation into his death.
Both in domestic courts and in the European Court of Human Rights, the interests of H. Movsisyan's assignee, H. Petrosyan were defended by the Helsinki Citizens' Assembly-Vanadzor, represented by the Organization's chairman, Artur Sakunts, and the Organization's former lawyer, Arayik Zalyan.
The ECtHR’s conclusion:
• Violation of Article 2 (Right to life).
The Court found both substantive and procedural violations of Article 2 of the ECHR. In particular, it concluded that:
The Armenian authorities have failed to provide a convincing explanation for Movsisyan's death in a state-controlled isolation unit, failing to take into account H. Movsisyan's vulnerability due to mental health problems  and his previous suicide attempt.
The investigation into the circumstances of his death was insufficient and inadequate. Necessary efforts had not been made to elucidate the circumstances surrounding the death of her son and to identify any institutional or individual liability.
• Violation of Article 13 (Right to an effective remedy).
The Court decided that the applicant had been deprived of an effective remedy to dispute the State's actions or inaction. The ECtHR noted:
Procedural obstacles prevented H. Petrosyan from fully participating in the investigation. We cite:
- The applicant encountered numerous obstacles in studying the case materials, participating in the investigation and seeking justice. These obstacles, combined with the lack of transparency and comprehensiveness of the investigation, led her to apply to the European Court of Human Rights in 2015.
The remedies provided for by domestic law were insufficient to establish institutional liability and compensate for the violation of her son's right to life.
By the judgment of ECtHR, the Republic of Armenia is obliged to pay H. Petrosyan 50,000 Euros as compensation for moral damage.
The ECtHR underlines the fundamental obligation of the Republic of Armenia to protect the rights of persons in detention, especially those with mental health problems. The Court also underlines the importance of conducting effective, transparent and impartial investigations into deaths in state-controlled facilities.
Broader systemic issues, including the need for Armenia to provide affordable and effective remedies for the families of victims and to strengthen oversight mechanisms to prevent similar tragedies in the future.