ՀՔԱՎ-ը հաղորդում է ներկայացրել ցուցարարին բռնության ենթարկելու հրապարակման հիման վրա
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը այսօր՝ 2022 թ․ մայիսի 2-ին, ՀՀ գլխավոր դատախազին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել aravot.am«Կողերի կոտրվածք ստացած ցուցարարը Էրեբունի հիվանդանոցից դուրս է եկել ու գալիս է Ֆրանսիայի հրապարակ՝ միանալու մեզ. Էլինար Վարդանյան» նյութի հիման վրա։
Նյութի մեջ տեղեկություններ են հաղորդվում ոստիկանների կողմից ցուցարարներին բռնության ենթարկելու մասին։
Ավելի վաղ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը հանցագործության մասին մեկ այլ հաղորդում էր ներկայացրել ցուցարարների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերի վերաբերյալ։
ՀՔԱՎ-ը ՀՀ գլխավոր դատախազից պահանջել է միջոցներ ձեռնարկել հաղորդմամբ ներկայացված նյութով արձանագրված դեպքերի շուրջ համապատասխան քննություն կատարելու, հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում՝ քրեական գործ հարուցելու, պատասխանատու ոստիկաններին հայտնաբերելու և համապատասխան պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։

HCA Vanadzor makes a crime report based on the publication regarding subjecting a protester to violence
Today, on 2 May 2022, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor made a crime report to the RA Prosecutor General based on the material “Protester who got broken ribs leaves Erebuni hospital and comes to the France Square to join us; Elinar Vardanyan” by aravot.am.
The material presents information regarding policemen subjecting protesters to violence.
Earlier, HCA Vanadzor made another crime report regarding cases of use of violence against protesters and media representatives.
HCA Vanadzor claimed from the RA Prosecutor General to take measures to conduct proper investigation into cases recorded in the presented videos, to initiate a criminal case if crime features are discovered, as well as to find the relevant policemen and hold them liable