Ցուցարարների նկատմամբ բռնություն կիրառելու մասին ՀՔԱՎ հաղորդման հիման վրա արդեն 2-րդ քրեական գործն է հարուցվում
June 29, 2022
2022 թ․ ապրիլի 25-ից ՀՀ-ում մեկնարկած անհնազանդության ակցիաների ընթացքում ցուցարարների և լրագրողների նկատմամբ ոստիկանության բռնությունների մասին ՀՔԱՎ-ը  հանցագործության մասին 9 հաղորդում է ներկայացրել,  որոնց հիման վրա արդեն 2-րդ քրեական գործն է հարուցվել։
Ոստիկանները խոչընդոտել են քաղաքացիների խաղաղ ցույցի մասնակցության իրավունքը և չարաշահելով պաշտոնեական լիազորությունները՝ բռնությամբ անհիմն բերման են ենթարկել ցուցարարներին, ինչն անթույլատրելի է։ Նման դեպքերում ոչ հետևողական նախաքննության արդյունքում ստեղծվում է անպատժելիության մթնոլորտ, որը ծնում է նոր հանցագործություններ։
2022 թ․ մայիսի 30-ին Երևանում Կառավարության շենքի մոտ հավաքված քաղաքացիների ու պատգամավորի նկատմամբ ոստիկանության անհամաչափ ուժի կիրառման դեպքերի առթիվ  ՀՔԱՎ-ը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Հաղորդման հիմքում «Վայրենաբարո ձևերով հարձակվեցին, գցեցին գետնին երկիր․ Yerkir.am-ի խմբագիր», Կարմիր բերետավորը բիրտ ուժ է կիրառում պատգամավոր Արամ Վարդևանյանի նկատմամբ՝ սեղմելով պարանոցը (ֆոտո)Ոստիկանները հարվածել են պատգամավոր Գեղամ ՄանուկյանինՈստիկանները բռնի գործողություններ են կիրառում քաղաքացիների նկատմամբ, «Ձեռս», «Արա-ն դու՛ ես է»․ ոստիկաններն ուժ կիրառելով բերման են ենթարկում ցուցարարներին հրապարակումներն են։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի ՀԿԳ ավագ քննիչի պաշտոնակատար Ա․ Մաիլյանը եզրակացրել է, որ ներկայացված նյութերում ոստիկանության աշխատակիցների լիազորությունների չարաշահման և բռնության բավարար հիմքեր կան և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնատար անձի լիազորություններից անցնելը, որը զուգորդվել է բռնություն գործադրելով) քրեական գործ է հարուցվել։
Ավելի վաղ քրեական գործ էր հարուցվել նաև 2022 թ․ մայիսի 2-ին լրագրողների և ցուցարարների նկատմամբ բռնությունների մասին ՀՔԱՎ հաղորդման հիման վրա։

The second criminal case initiated based on a report made by HCA Vanadzor regarding the use of violence against protesters
HCAV has made 9 reports regarding the Police violence against protesters and journalists during protest actions that started in the RA on 25 April 2022. Based on these reports, the second criminal case has already been initiated.
The Police impeded the participants’ right to peaceful assembly and abused official authorities by using force to groundlessly apprehend protesters, which is inadmissible․ In such cases, inconsistent preliminary investigations entail an environment of impunity, which gives rise to new crimes.
HCAV made a crime report to the RA Prosecutor General’s Office  regarding cases of the Police using disproportionate force against citizens and MPs who had gathered near the Government’s building in Yerevan on 30 May 2022. The report was based on the following publications “They attacked Yerkir.am editor in a barbaric way and threw him on the ground”, “The policeman in red beret uses brute force against MP Aram Vardevanyan by squeezing his neck (photo), “The policemen hit MP Gegham Manukyan”, “The policemen take violent actions against citizens”, “My hand”, ““Ara” is you” (in Armenian), “The police using force to apprehend protesters”.
1. Maiylyan, PIC Senior Investigator in the RA Anti-Corruption Committee, concluded that the presented materials contained sufficient grounds of policemen exceeding their authorities, and violence, thus a criminal case was initiated under part 2 of Article 309 of the RA Criminal Code (actions by an official which exceed his/her authorities, committed with violence).
Earlier, a criminal case had been initiated  based on a report of HCA Vanadzor regarding violence against journalists and protesters on 2 May 2022.