ՀՀ հոգեբուժական հաստատություններում անձնական հիգիենայի ապահովումը․ ԶԵԿՈՒՅՑ
Սույն զեկույցի շրջանակում Հոգեբուժական կազմակերպություններում դիտորդական խումբը  ուսումնասիրել է Հայաստանի 7 հոգեբուժական հաստատություններում բուժում և խնամք ստացող անձանց անձնական հիգիենայի ապահովման բաղադրիչները՝ լոգանքի, ձեռքերի հիգիենայի կազմակերպումը, ատամների, մազերի, եղունգների խնամքի ապահովումը, անձնական հիգիենայի ապահովման թերությունները և դրա ապահովման խոչընդոտները։
Հաստատություններում բուժում և խնամք ստացող անձանց հիգիենայի պայմանների ապահովման հետ կապված արձանագրված խնդիրներն են՝
• անձնական տարածքի, անձնական իրերը պահելու պայմանների անբավարար ապահովում և/կամ առհասարակ բացակայություն
Հաստատություններում ապահովված չեն անհրաժեշտ անձնական տարածք ունենալու նվազագույն չափանիշները։ Այդ պատճառով բուժում և խնամք ստացող անձինք զրկված են, ի թիվս այլնի, իրենց անձնական իրերը, այդ թվում հիգիենայի և խնամքի պարագաները, առանձնացված պահելու հնարավորությունից։ Դիտորդական խմբի կողմից  արձանագրվել են կողապահարանների թվի անհամապատասխանություն մահճակալների թվին, մահճակալների խիտ դասավորվածություն սենյակներում, ինչը դժվարեցնում է մուտքն ու ելքը, իսկ հագուստը պահելու համար պահարաններն առհասարակ բացակայում են։
• անձնական հիգիենայի ապահովման համար անհրաժեշտ
• տարածքների սանիտարահիգիենիկ ոչ պատշաճ պայմաններ
• սանտեխնիկայի (ցնցուղ, զուգարանակոնք, լվացարան) և լոգանքի անվտանգ կազմակերպման համար անհրաժեշտ կահավորանքի (աթոռ, չսահող գորգեր) ոչ բավարար քանակ
• պարագաների (շամպուն, սափրվելու փրփուր, միջադիր և այլն) ոչ պատշաճ որակ և տրամադրման ընթացակարգ, ոչ բավարար քանակ կամ առհասարակ բացակայություն
Բաժանմունքներում որպես կանոն տեղադրված է 1-3 զուգարանակոնք, իսկ բուժում և խնամք ստացող անձանց թիվը դիտարկման օրերին 7-65 անձ էր։ Հոգեբուժական հաստատություններում մեկ զուգարանակոնքից օգտվող անձանց թիվը հասնում էր ընդհուպ 43-ի։  Խնդիրը էլ ավելի է բարդանում, երբ զուգարանակոնքը խցանվում է։ Օրինակ՝ Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոնում այցի օրը տղամարդկանց համար նախատեսված բոլոր երեք զուգարանակոնքերը խցանված էին և բուժառուները օգտվում էին աշխատակիցների համար նախատեսված զուգարանակոնքից։
Արձանագրվել է նաև զուգարանակոնքերի մաքրության, ինչպես նաև զուգարանից օգտվելիս բուժում և խնամք ստացող անձանց առանձնացվածության ապահովման խնդիր։ Մասնավորապես՝ զուգարանակոնքերն առանձնացված են միայն երեք կողմից (Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոն և «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոն) կամ առհասարակ առանձնացված չեն (Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոն)։ Այսինքն, ապահովված չէ առանձնացված տարածք անձնական կարիքները հոգալու համար։
Ավելին, որպես կանոն, լվացարանները տեղակայված են զուգարանակոնքերի հետ նույն տարածքում։ Այսինքն, երեք անձ կարող է օգտվել դուռ չունեցող զուգարանակոնքից և այդ նույն ժամանակ ևս 3 այլ անձ կարող է օգտվել լվացարանից, ինչը չի կարող ընդունելի համարվել անձի արժանապատվության տեսանկյունից։
Հոգեբուժական հաստատությունների բաժանմունքներում հիմնականում հասանելի է մեկ լոգասենյակ մեկ ցնցուղով։ Այն հաստատություններում, որտեղ մեկ լոգասենյակում առկա է 2-3 ցնցուղ, դրանք առանձնացված են միջնապատերով, բացառությամբ Սևանի հոգեկան առողջության կենտրոնի։ Լոգասենյակներում, բացառությամբ Լոռու մարզային հոգենյարդաբանական դիսպանսերի, որպես աթոռ ծառայում է կամայական աթոռ, որը չի համապատասխանում լոգասենյակային աթոռի նկարագրությանը և, որպես կանոն, հնամաշ է։
Սյունիքի մարզային նյարդահոգեբանական դիսպանսերում լոգանքը տևում է 5-10 րոպե։ Ակադեմիկոս Ա․ Հայրիյանի անվան Արմաշի առողջության կենտրոնում մեկ ցնցուղից միաժամանակ երեք բուժառու է օգտվում (ընդ որում ընդհանուր 15 րոպե տևողությամբ): Շահառուներից մեկը նշում է․
Մինչև մեկն օճառվում է, մյուսը թրջվում է, մյուսն էլ հանվում։ Էդպես արագ է և ջուրն էլ բավարարում է։
Լվացքի իրականացումն անհատականացված չէ, չի առանձնացվում ու անհատականացվում նույնիսկ ներքնազգեստը։ Լավագույն դեպքում այն առանձնացվում է ըստ բաժանմունքների։ Այսինքն բաժանմունքում մեկ անձի հագուստը (այդ թվում ներքնահագուստը) լվացվելուց հետո կարող է ստանալ մեկ այլ անձ։
Ակադեմիկոս Ա․ Հայրիյանի անվան Արմաշի առողջության կենտրոնում ջրի մատակարարման խափանման դեպքում բուժում և խնամք ստացող անձինք ձեռքերը լվանում են կոտրված, ոչ մաքուր տարայի մեջ հավաքված ջրով, որը այցի օրը կիսադատարկ էր, ջուրն էլ պղտոր։ Ավելին, հասանելի չէր նույնիսկ փոքր չափի տարա ջուր վերցնելու համար։
• ջրի (հատկապես տաք) անհասանելիություն
Օրինակ՝ Լոռու մարզային հոգենյարդաբանական դիսպանսերում սովորաբար շշերի մեջ տաք ջուր են լցնում և փոխանցում բուժում և խնամք ստացող անձանց։ Գյումրու հոգեկան առողջության կենտրոնում լոգարանում տաք ջրի համար անհրաժեշտ է միացնել ջրի պոմպը։ Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնում և «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոնում, մշտական տաք ջուր հասանելի է միայն ձմռան ամիսներին, մյուս ամիսներին տաք ջուր երեկոյան ժամերին չի լինում և այս դեպքում ևս հնարավոր է բուժում և խնամք ստացող անձինք տաք ջուր վերցնեն շշերով ավելի ուշ օգտագործելու նպատակով։
• հիգիենայի կանոնների պատշաճ պահպանման համար անհրաժեշտ մարդկային ռեսուրսի անբավարար քանակ
Մշտադիտարկման արդյունքները ցույց են տալիս, որ հոգեբուժական հաստատություններում անձնակազմի քանակը բավարար չէ բաժանմունքում 40-65 անձանց կողմից հիգիենայի կանոնների պատշաճ պահպանման, յուրաքանչյուրին ըստ կարիքի աջակցելու և նրանց հետ անհատապես աշխատելու համար՝ զարգացնելու ինքնախնամքի հմտությունները։ Մինչդեռ աջակցության կարիք ունեցող 5-10 անձի դեպքում նման աջակցության երաշխավորելն ավելի իրատեսական է։

Within the framework of this report, the Monitoring Group in Psychiatric Institutions studied the components of ensuring personal hygiene of persons receiving treatment and care in 7 psychiatric institutions of Armenia: organization of bathing, hand hygiene, ensuring dental, hair, and nail care, shortcomings in ensuring personal hygiene and obstacles to its provision.
The problems recorded in relation to ensuring hygiene conditions for persons receiving treatment and care in institutions are:
Insufficient provision and/or general absence of personal space and conditions for storing personal belongings
The minimum standards for having the necessary personal space are not provided in institutions. Therefore, persons receiving treatment and care are deprived, among other things, of the opportunity to keep their personal belongings, including hygiene and care items, separately. The Monitoring Group recorded a discrepancy between the number of side cabinets and the number of beds, a dense arrangement of beds in rooms, which makes entry and exit difficult, and there are no cabinets for storing clothes at all.
Inadequate sanitary and hygienic conditions of the areas necessary for ensuring personal hygiene
Insufficient number of plumbing fixtures (shower, toilet, sink) and furniture (chair, non-slip mats) necessary for safe bathing
Inadequate quality and procedure for providing accessories (shampoo, shaving foam, pads, etc.), insufficient quantity or complete absence
As a rule, 1-3 toilets are installed in the departments, and the number of people receiving treatment and care on the days of observation was 7-65 people. In psychiatric institutions, the number of people using one toilet reached up to 43. The problem is even more complicated when the toilet is clogged. For example, on the day of the visit to the Gyumri Mental Health Center, all three toilets intended for men were clogged and the patients were using the toilet intended for employees.
The issue of cleanliness of toilets, as well as ensuring the privacy of persons receiving treatment and care when using the toilet, was also recorded. In particular, toilets are separated only on three sides (National Center for Mental Health Protection and “Avan” Mental Health Center) or are not separated at all (Sevan Mental Health Center). In other words, a separate area for taking care of personal needs is not provided.
Moreover, as a rule, washbasins are located in the same area as toilets. In other words, three people can use a toilet without a door and at the same time 3 other people can use the washbasin, which cannot be considered acceptable from the point of view of personal dignity.
In the departments of psychiatric institutions, one bathroom with one shower is mainly available. In those institutions where there are 2-3 showers in one bathroom, they are separated by partitions, with the exception of the Sevan Mental Health Center. In the bathrooms, with the exception of the Lori Regional Neuropsychological Dispensary, an arbitrary chair serves as a chair, which does not correspond to the description of a bathroom chair and, as a rule, is worn out.
In the Syunik Regional Neuropsychological Dispensary, a shower lasts 5-10 minutes. In the Armash Health Center named after Academician A. Hayriyan, three patients use one shower at the same time (for a total of 15 minutes). One of the beneficiaries notes:
While one is soaping, the other is getting wet, and the other is taking off. It is so fast and the water is sufficient.
The implementation of washing is not individualized, even underwear is not separated and individualized. At best, it is separated by departments. That is, the clothes of one person in the department (including underwear) can be received by another person after washing.
Academician A. In the Armash Health Center after Hayriyan, in the event of a water supply failure, people receiving treatment and care wash their hands with water collected in a broken, unclean container, which was half-empty on the day of the visit, and the water was murky. Moreover, even a small container was not available to take water.
Inaccessibility of water (especially hot)
For example, in the Lori Regional Psychoneurological Dispensary, hot water is usually poured into bottles and given to people receiving treatment and care. In the Gyumri Mental Health Center, it is necessary to turn on the water pump for hot water in the bathroom. In the National Center for Mental Health and the “Avan” Mental Health Center, constant hot water is available only during the winter months, during other months there is no hot water in the evenings, and in this case, too, people receiving treatment and care may take hot water in bottles for later use.
Insufficient human resources for proper hygiene compliance
Monitoring results show that the number of staff in psychiatric institutions is insufficient to ensure proper hygiene compliance by 40-65 people in the ward, to provide support to each person according to their needs, and to work with them individually,