«Արդարադատությունը բաց աչքերով» զեկույցի շնորհանդես
Վերջին տարիներին դատական և իրավական բարեփոխումների համատեքստում ձեռնարկված միջոցառումները բավարար չեն եղել կանխելու գործերի հրապարակային և ողջամիտ ժամկետում քննության իրավունքի խաթարման դեպքերը։ Չնայած դատաիրավական համակարգում կատարվող պարբերական և արմատական բնույթ կրող փոփոխությունների, քաղաքացիները բախվում են ուշացած արդարադատության, մասնավորապես՝ դատական նիստերի չարդարացված հետաձգումների, գործերի երկարատև և ոչ արդյունավետ քննության, վճռիների չկատարման, վերջնական դատական ակտերի չհրապարակման և այլ փոխկապակցված խնդիրների։
Զեկույցում ներկայացված է դատական համակարգում արձանագրված վերոգրյալ և մի շարք այլ խնդիրների և դրանց լուծման վերաբերյալ փոփոխությունների առաջարկություններին։
Զեկույցի շնորհանդեսին բացման խոսքով հանդես եկան
🔘 ՀՔԱՎ գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը
🔘 ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ Կարեն Թումանյանը
🔘 ՀՀ արդարադատության նախարարի խորհրդական Լիանա Թովմասյանը
🔘 Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի ավագ ղեկավար Տաթևիկ Խաչատրյանը
Շնորհանդեսին ՀՔԱՎ գրասենյակի Իրավական վերլուծությունների և նախաձեռնությունների բաժնի համակարգող Մարիամ Անտոնյանը և բաժնի մասնագետ Անահիտ Ղազարյանը ներկայացրին զեկույցի համար իրականացված դատական նիստերի մշտադիտարկման մեթոդաբանությունը, հրապարակային և ողջամիտ ժամկետներում քննության իրավունքի մշտադիտարկման արդյունքները։
ՀՔԱՎ գրասենյակի կողմից իրականացված դատական նիստերի մշտադիտարկման գլխավոր նպատակներն են եղել՝
• Դատական համակարգի թափանցիկության ապահովումը
• Դատական համակարգի նկատմամբ վստահության ձևավորումը
• Հանրային վերահսկողությունը
• Արդար դատաքննության իավունքի ապահովումը
• Բարեփոխումների իրականացումը
Մշտադիտարկումն իրականացվել է 5 մարզերում և Երևան քաղաքում երկու փուլով՝
2023 թ․ հունվարից մինչև հունիս ամիսը  մշտադիտարկվել է 1249 դատական ​​նիստ առաջին ատյանի դատարաններում (448 դատական նիստ քաղաքացիական գործերով, 465 դատական նիստ քրեական գործերով, 336 դատական նիստ վարչական գործերով), 2023 թ․ դեկտեմբերից մինչև 2024 թ․ ապրիլ ամիսը 600 դատական նիստ վերաքննիչ ատյանի դատարաններում (327 դատական նիստ քրեական գործերով, 25 նիստ քաղաքացիական գործերով, 248 դատական նիստ վարչական գործերով)

The presentation of the report “Justice with open eyes”
In recent years, the measures taken in the context of the judicial and legal reforms have not been sufficient to prevent the violations of the cases of the right to public trial within reasonable time. Despite the periodic and radical changes in the judicial system, the citizens encounter delayed justice, particularly, unjustified delays of court sessions, inefficient and long-term investigation of cases, non-enforcement of court decisions, non-publication of final judicial acts, and other interrelated problems.
The report presents the above-mentioned problems and other problems recorded in the judicial system and recommends changes to address them.
Opening remarks at the presentation of the report were given by
🔘 Artur Sakunts, the chairman of HCAV
🔘 Karen Tumanyan, member of the Supreme Judicial Council of the Republic of Armenia
🔘 Liana Tovmasyan, advisor to the Minister of Justice of the Republic of Armenia
🔘 Tatevik Khachatryan, senior program manager, Democracy Development Foundation
At the presentation, Mariam Antonyan, coordinator of the department of legal analyses and initiatives of HCAV, and Anahit Ghazaryan, a specialist in the department, presented the methodology for monitoring court hearings conducted for the report and the results of monitoring the right to a public trial within reasonable time.
The main goals of the monitoring of court hearings implemented by HCAV were:
• Ensuring transparency of the judicial system
• Building trust in the judicial system
• Public oversight
• Ensuring the right to a fair trial
• Implementing reforms
The monitoring was conducted in 5 regions and Yerevan in two phases, from January to June 2023, 1249 court sessions were monitored in the courts of first instances (448 court sessions in civil cases, 465 court sessions in criminal cases, 336 court sessions in administrative cases). From December 2023 to April 2024, 600 court sessions were monitored in the appellate courts, (327 court sessions in criminal cases, 25 sessions in civil cases and 248 court sessions in administrative cases).