«Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ ՀՀ» գործով կայացված ՄԻԵԴ վճռի կատարման վերաբերյալ ՀՔԱՎ-ը հաղորդում է ներկայացրել
August 23, 2023
Գործունեություն | Իրավունքներ | Հավաքների և միավորման ազատության իրավունք | Մամուլի հաղորդագրություններ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | ՄԻԵԴ-ի՝ ՀՀ վերաբերյալ վճիռների կատարման այլընտրանքային տեղեկատվություն | Նորություններ | Ռազմավարական գործեր
2023 թվականի օգոստոսի 14-ին ՀՔԱՎ գրասենյակը ներկայացրել է հաղորդում «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ ՀՀ» գործով կայացված ՄԻԵԴ վճռի կատարման վերաբերյալ։
Հաղորդումն արվել է Նախարարների կոմիտեի 1475 (Մարդու իրավունքներ) սեպտեմբերյան նստաշրջանին ընդառաջ և ի պատասխան «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ ՀՀ»   խումբ գործերի վերաբերյալ Հայաստանի կողմից ներկայացված 2023 թվականի հունիսի գործողությունների ծրագրին:
Գործերի այս խումբը վերաբերում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ, 5-րդ, 6-րդ և 11-րդ հոդվածների տարբեր խախտումներին՝ 2008 թվականի նախագահական ընտրությունների արդյունքների դեմ իշխանությունների կողմից ընդդիմության լայնածավալ բողոքի ցույցերը ցրելու համատեքստում։
ՀՔԱՎ գրասենյակը հաղորդմամբ ներկայացրել է Հայաստանում հավաքների ազատության և վատ վերաբերմունքից զերծ մնալու իրավունքի պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն։ Մասնավորապես, հաղորդման մեջ նշվել է, որ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներն ունեն կայուն համոզմունք, որ հավաքների ազատության իրավունքի ապահովումը Հայաստանում տարեցտարի նահանջում է։ Հավաքների ազատության իրավունքը հիմնականմում սահմանափակվում է ոստիկանության կողմից ոչ իրավաչափ և անհամաչափ ուժի գործադրմամբ։ Ոստիկանության ծառայողները չունեն համապատասխան կարողություն ապահովելու հավաքների ազատության իրավունքի անխոչընդոտ իրականացումը՝ չնայած կանոնավոր վերապատրաստումներին և պետության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին։
ՀՔԱՎ գրասենյակն իր մտահոգությունն է հայտնել նաև Հատուկ քննչական  ծառայության գործունեության դադարեցման և խոշտանգման գործերի քննության ենթակայությունը Քննչական կոմիտեին և Հակակոռուպցիոն կոմիտեին վերապահելու հարցի կապակցությամբ։
Ընդգծվել է, ի թիվս այլնի, խոշտանգման դեպքերի մասին անանուն հաղորդումներ ներակայցնելու մեխանզմի ներդնման անհրաժեշտությունը, ոստիկանության ծառայողների համար բարեվարքության ստուգման համակարգի ձևավորման կարևորությունը, ինչպես նաև որպես շարունակական բնույթի խնդիր, Կազմակերպությունը վերահաստատել է դեռևս 2020 թվականին Նախարների կոմիտում վճռի կատարման քննարկման ժամանակ ներկայացված առաջարկությունը, որը վերաբերում է վատ վերաբերմունքի բոլոր ձևերը քրեականացնող օրենսդրության ընդունմանը։

HCAV makes a submission regarding the execution of the ECHR judgment in the case of Mushegh Saghatelyan v Armenia
On 14 August 2023, HCAV made a communication submission regarding the execution of the ECHR judgment in the case of Mushegh Saghatelyan v Armenia.
The observations were submitted in accordance with the Rule 9.2. of the Rules of the Committee of Ministers regarding the supervision of the execution of judgments and of terms of friendly settlements.
The submission was made ahead of the 1475 (human rights) meeting of the Committee of Ministers in September and in response to the action plan presented by Armenia for June 2023 with respect to Mushegh Saghatelyan v Armenia group of cases.
This group of cases concerns various violations of Articles 3, 5, 6 and 11 of the European Convention on Human Rights (‘the Convention’) in the context of the dispersal by the authorities of the wide-scale opposition protests against the outcome of the 2008 presidential elections in Armenia, summarized in the Government’s Action Plan of June 2023.
In the submission, HCAV presented information on the situation of the right to freedom of assembly and the right to be free from ill-treatment in Armenia. In particular, it is mentioned in the submission that representatives of civil society have a stable
belief that ensuring the right to freedom of assembly in Armenia is retreating year by year. The right is largely restricted by the unlawful and disproportionate use of force by the police, whose officers lack the capacity to ensure that the right to freedom of assembly is exercised unhindered, despite regular training and reforms by the state.
HCAV also expressed its concern over termination of the operation of the Special Investigation Service and transfer of the jurisdiction of investigation into torture cases to the Investigative Committee and Anti-Corruption Committee.
HCAV mentioned, inter alia, the need for introducing a mechanism for making anonymous reports about cases of torture, the importance of forming a system for checking integrity of police officers. In addition, HCAV reiterated the recommendation presented during the discussion of the execution of the judgment in the Committee of Ministers in 2020, which concerned adoption of a legislation criminalizing all forms of ill-treatment.