Դատապարտում ենք Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյանի բաց ատելության և բռնության կոչեր պարունակող հայտարարությունները
April 3, 2025
Երեկ, 2025 թվականի մարտի 30-ին Գյումրու համայնքի ավագանու արտահերթ ընտրությունների թեկնածու Վարդան Ղուկասյանը մամուլի ասուլիսի ընթացքում հանդես է եկել կանանց նկատմամբ խտրական եւ անընդունելի արտահայտություններով, որն է` «... Հետո, այս աղջիկները կթողնե՞ն, որ մարդ մեղք չգործի՝ գեղեցիկ հագած, ոտքերը բաց... ես չգիտեմ ինչ... Ինչ ասես, անում են, տղամարդկանց գայթակղության պատճառ են դառնում։ Դրա համար էլ ասված է՝ «վայ ձեր կանանց, որ տղամարդկության գայթակղության պատճառ են դառնում»:
Կանանց իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող կազմակերպությունները խստորեն դատապարտում են ցանկացած ատելության խոսք եւ խտրական տարրեր պարունակող հանրային հայտարարություններն ու խոսույթները։
Կանանց նկատմամբ նմանատիպ արտահայտությունները ոչ միայն խախտում են էթիկայի տարրական նորմերը, այլեւ հակասում են ՀՀ Սահմանադրությամբ ամրագրված մի շարք դրույթները, ինչպիսիք են՝ 3-րդ, 77-րդ եւ 29-րդ հոդվածները, ինչպես նաեւ մի շարք մարդու իրավունքների ներպետական եւ միջազգային սկզբունքները։
Կարծում ենք, որ քաղաքական գործչի կողմից հանրայնորեն հայհոյանքները, բռնարար վարքագիծն ու խտրական վերաբերմունքը խրախուսելը ոչ միայն կասկածի տակ է դնում քաղաքացուն՝ որպես բարձրագույն արժեք ընկալելը, այլեւ վտանգ է ստեղծում իրավունքների լիարժեք իրացման համար: Այսօրինակ մոտեցումները կարող են նպաստել հասարակական եւ իրավական կարգուկանոնի բացակայությանը ու նպաստել քրեական ենթամշակույթի խորացմանը։
Յուրաքանչյուր հասարակական-քաղաքական գործիչ պետք է գիտակցի իր կողմից արված ցանկացած հայտարարության ազդեցությունը եւ չնպաստի գենդերայինխտրականության, ատելության խոսքի եւ/կամ խտրականության խորացմանը, ինչպես նաեւ, պետք է նպաստի հավասարության եւ փոխըմբռնման ամրապնդմանը։
Նկատում ենք, որ այն միակ դեպքը չէ, ուստի, կոչ ենք անում՝ բացառել խտրական արտահայտություններն ու խոսույթները։
Հասարակությունը պետք է մերժի եւ չլեգիտիմացնի կանանց նկատմամբ ատելության խոսքը՝ նպաստելով արդար եւ ներառական միջավայրի ստեղծմանը։

We condemn the statements of open calls for violence and hatred made by Vardan Ghukasyan, the candidate for mayor of Gyumri
April 3, 2025
Yesterday, on March 30, 2025, Vardan Ghukasyan, the candidate for mayor of the snap elections of council of elders of Gyumri community, during the press conference made discriminatory and unacceptable statements against women, which was: "... Then, will these girls let a man not sin, beautifully dressed, legs open... I don't know what... Whatever they do, they become a cause of temptation for men. That is why it is said, "woe to your women, who become a cause of temptation for men."
Women's rights organizations strictly condemn any speech of hatred and public statements and discourses containing discriminatory elements.
Such expressions towards women not only violate basic ethical norms but also contradict a number of provisions enshrined in the RA Constitution, such as articles 3, 77, and 29, as well as a number of domestic and international principles of human rights.
We believe that public words of swearing, abusive behavior, and discriminatory attitudes by a political figure not only call into question the perception of the citizen as a supreme value but also threaten the full realization of their rights. Such approaches will contribute to the maintenance of public and legal order and contribute to the deepening of the criminal subculture.
Any socio-political actor should be aware of the impact of any statements made by them and not contribute to the deepening of gender discrimination, hate speech, and/or discrimination. They should also contribute to the strengthening of equality and mutual understanding.
We consider that this is not the only incident, therefore, we call for the exclusion of discriminatory statements and expressions.
Society should reject and de-legitimize the speech of hatred towards women, contributing to the creation of a fair and inclusive environment.