Հայաստանում չպե՛տք է փակվեն կայքեր ՌԴ պատվերով
2024թ․-ի ապրիլի 5-ին ՀՔԱՎ գրասենյակ է դիմել իրավապաշտպան Անտոն Շչերբակը։ Վերջինս երկար տարիներ Ռուսաստանում զբաղվել է մարդու իրավունքների, մասնավորապես զինվորականների և զորակոչիկների իրավունքների պաշտպանությամբ, համագործակցել «Զորակոչիկների դպրոց» կազմակերպության հետ (պաշտոնական կայքէջը՝  https://netprizyvu.ru/)։ Ա․Շչերբակը հայտնել է, որ օրերս Ռուսաստանում, ապա՝ Հայաստանում արգելափակվել է «Զորակոչիկների դպրոց»-ի կայքէջը։
Հայաստանում կայքէջի արգելափակմամբ ՀՀ-ն խախտել է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ՝ Արտահայտվելու ազատության իրավունքը, ըստ որի՝
Յուրաքանչյուր ոք ունի ազատորեն արտահայտվելու իրավունք։ Այս իրավունքը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, տեղեկություններ և գաղափարներ ստանալու և տարածելու ազատությունը՝ առանց պետական մարմինների միջամտության և անկախ սահմաններից։ (․․․)
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դիմել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, պահանջել՝  տեղեկատվություն տրամադրել կայքէջի արգելափակման պատճառների և իրավական հիմքերի վերաբերյալ։  Միաժամանակ, կազմակերպությունը պահանջել է վերացնել կայքի արգելափակումը ՀՀ-ում և ապահովել դրա անխափան գործունեությունը։
Կազմակերպությունն արձանագրում է, որ իրավաչափ չէ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում կայքէջի գործունեության սահմանափակման նույնական կիրառումը Հայաստանի տարածքում։

Websites must not be shut down in Armenia by order of the RF
On 5 April 2024, human rights defender Anton Shcherbak applied to HCA Vanadzor. He has been protecting human rights, in particular, rights of the military and conscripts in Russia for many years, and cooperating with the organization “School of conscripts” (official webpage  https://netprizyvu.ru/). A. Shcherbak reported that recently the website of “School of conscripts” was blocked in Russia and then in Armenia.
By blocking the website in Armenia, the RA violated Article 10 (the right to freedom of expression) of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, which specifies that “Everyone has the right to freedom of expression. This right shall include freedom to hold opinions and to receive and impart information and ideas without interference by public authority and regardless of frontiers (...)”.
HCA Vanadzor applied to the RA Prime Minister Nikol Pashinyan, demanding to provide information on reasons and legal grounds for blocking the webpage. At the same time, HCA Vanadzor demanded to eliminate blocking of the website in the RA and ensure its uninterrupted operation.
HCA Vanadzor records that it is not lawful for the Republic of Armenia to identically apply the limitation imposed on the webpage operation in the Russian Federation.