Անհապաղ դադարեցնել ՌԴ անվտանգության մարմինների շարունակվող ապօրինի գործողությունները Հայաստանում
2025թ․-ի փետրվարի 13-ին ՀՔԱՎ գրասենյակի իրավական պաշտպանության ներքո գտնվող Ռոման Շկլովերին զանգահարել են ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի Մետրոպոլիտենի պահպանության բաժնից՝ հրավիրել բաժանմունք որոշ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով։ Ռ․ Շկլովերը նույն պահին կապվել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հետ և Կազմակերպության փաստաբան Սամսոն Գալստյանի ուղեկցությամբ ներկայացել բաժին։ Ոստիկանության բաժնում հայտնել են, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում Ռ․ Շկլովերի դեմ քրեական գործ կա հարուցված, բայց դեռևս խափանման միջոց ընտրված չէ։
Այդ ընթացքում փաստաբան Ս․ Գալստյանի ներկայությամբ ՀՀ ոստիկանության բաժին  են ներխուժել Ռուսաստանի Դաշնության անվտանգային մարմինների ներկայացուցիչներ, ամենայն հավանականությամբ, Անվտանգության դաշնային ծառայության՝ "ФСБ" -ի աշխատակիցներ և ՀՀ ոստիկանների ներկայությամբ Ռ․Շկլովերին փորձել են համոզել ինքնակամ գնալ իրենց հետ և հանձնվել ՌԴ-ին, խոստանալով, որ   «իր հետ ամեն ինչ լավ կլինի»։  ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ս․Գալստյանը թույլ չի տվել նման ապօրնություն, և Ռ․Շկլովերն ինքն էլ հրաժարվել է "ФСБ" -ի աշխատակիցների հետ համագործակցելուց։
Ստացվում է , որ ՌԴ-ի անվտանգության աշխատակիցները ազատ ելք ու մուտք ունեն Հայաստանի Հանրապետության Ոստիկանության բաժանմունքներ, անարգել կարողանում են հանդիպել բաժանմունքներում գտնվող ՌԴ քաղաքացիների հետ և նրանց «հորդորում են»  ինքնակամ հանձնվել ՌԴ-ին։
Խստորեն դատապարտում ենք և՛ ՌԴ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների ակնհայտ ապօրինի գործողությունները ինքնիշխան պետության տարածքում, և՛ խստորեն պահանջում ենք ՀՀ իրավապահ մարմիններից անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել ոչ միայն դադարեցնելու նման ապօրինությունները, այլև նման ապօրինի գործողություն կատարողների նկատմամբ հարուցել քրեական հետապնդում։
Սա առաջին դեպքը չէ, երբ ՌԴ անվտանգային մարմինները Հայաստանի Հանրապետությունում հետապնդում են ՌԴ քաղաքացիների։ 2024թ․-ի մարտին ՀՔԱՎ գրասենյակը ահազանգեր էր ստացել քաղաքական հետապնդումից խուսափած և Հայաստանում ապաստանած ՌԴ քաղաքացիներից։ Ահազանգերը ամենայն հավանականությամբ մնացել են անհետևանք, որի պատճառով էլ ՌԴ անվտանգության մարմինների աշխատակիցները շարունակում են ազատ ապօրինություններ թույլ տալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, այն էլ ՀՀ իրավապահ մարմինների աշխատակիցների հետ համագործակցությամբ։
Հայաստանում ապաստանած ՌԴ քաղաքացիները իրենց բնակության վայրերի մոտ նկատել էին Ռուսաստանի Դաշնության զինվորական համազգեստով անձանց, որոնք անթաքույց հետևում էին իրենց, հետաքրքրվում՝  ովքեր են բնակվում իրենց կողմից վերահսկվող բնակարաններում։
Մեր կողմից հաջողվել էր պարզել, որ ՌԴ զինվորական համազգեստով իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներն օգտագործում էին  չհաշվառված, հայկական  պետհամարանիշով մարդատար  ավտոմեքենա, որը նախատեսված պետք է լիներ բացառապես  օպերատիվ հետախուզական գործողություններ կատարելու համար։ Դեպքի մանրամասները՝ ԱՅՍՏԵՂ։

On February 13, 2025, Roman Shklover, who is under the legal protection of the HCA Vanadzor, received a call from the Protection Division of Yerevan Metro of the RA Police, inviting him to the department to provide some clarifications. R. Shklover immediately contacted HCA Vanadzor and appeared at the department accompanied by the Organization’s lawyer, Samson Galstyan. The police department reported that a criminal case has been initiated against R. Shklover in the Russian Federation, but no measure of restraint has been imposed yet.
During that time, in the presence of lawyer S. Galstyan, representatives of the law enforcement agencies of the Russian Federation, most likely officers of the Federal Security Service, “FSB“, broke into the RA police department and, in the presence of the RA police, tried to persuade R. Shklover to voluntarily go with them and surrender to the Russian Federation, promising that “everything will be fine with him.” Lawyer S. Galstyan of the HCA Vanadzor did not allow such an illegal act, and R. Shklover himself refused to cooperate with the FSB employees.
It turns out that Russian security officers have free access to and from the Police Departments of the Republic of Armenia, are able to meet with Russian citizens in the departments without hindrance, and “urge” them to voluntarily surrender to Russia.
We strongly condemn both the obvious illegal actions of representatives of the Russian law enforcement bodies on the territory of a sovereign state, and we strongly demand that the law enforcement bodies of the Republic of Armenia take immediate measures not only to stop such illegal actions, but also to initiate criminal prosecution against those who committed such illegal actions.
This is not the first time that Russian security bodies have persecuted Russian citizens in the Republic of Armenia. In March 2024, HCAV received alerts from Russian citizens who had escaped political persecution and sought refuge in Armenia. The alerts most likely remained unheeded, which is why the employees of the Russian security body continue to freely commit illegal acts in the territory of the Republic of Armenia, in cooperation with RA law enforcement officers.
We managed to find out that representatives of law enforcement agencies in Russian military uniforms are using an unregistered passenger car with an Armenian license plate, which is intended exclusively for operational intelligence operations. Details of the incident: HERE.