Խնամքի հաստատություններում դիտորդական խմբի գործունեության դադարեցման վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն
May 31, 2024
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը 2024 թվականի մայիսի 30-ին ծանուցել է Խնամքի հաստատություններում դիտորդական խմբին, որ որոշվել է ուժը կորցրած ճանաչել այն հրամանը, որով խումբը ստեղծվել էր։ Սա նշանակում է, որ խմբի գոյությունը և գործունեությունը դե յուրե դադարեցվում է։
Նախարարությունն այս քայլը հիմնավորում է հանգամանքով, որ 2018 թվականին ընդունված նախարարի հրամանը եղել է անհատական, ոչ թե նորմատիվային բնույթի, ինչը տեխնիկապես ճիշտ է։ Նախարարությունը ծանուցման մեջ նշել է, որ ապագայում որևէ օրենքում լիազորող նորմ կավելացվի, որից հետո կընդունի Խնամքի հաստատություններում դիտորդական խմբի ստեղծման նոր հրաման՝ չնշելով սակայն որևէ որոշակի ժամկետ դրա ընդունման համար։
Այս զարգացումը տեղի է ունենում իրավիճակում, որը թույլ է տալիս պնդել, որ սա պատրվակային հիմնավորում է։ Հրամանն ուժը կորցրած ճանաչելու որոշումը կատարվում է օրինական հիմնավորման քողի ներքո, սակայն շարժառիթը հանրային վերահսկողության մեխանիզմի փաստացի վերացումն է։
Խմբի լիազորությունների դադարեցման կամ սահմանափակման ներքին քննարկումները նախարարությունում սկսվել էին դեռևս նախորդ տարի դիտորդական խմբի հրապարակած հայտնի մի քանի զեկույցներից հետո։ Հիշեցնենք, որ նախորդ տարեկեսին դիտորդական խումբը հրապարակել էր մի քանի արտահերթ զեկույց «Զատիկ» երեխաների աջակցության կենտրոնում մարդու իրավունքների լրջագույն խախտումների, այդ թվում՝ ֆիզիկական, սեռական և հոգեբանական բռնությունների մասին։
Դրան հաջորդել էին նախարարության հետ քննարկումներ, որոնք, սակայն, որևէ համակարգային փոփոխության չհանգեցրին որոշում կայացնողների մերժողականության պատճառով։ Զեկույցում տեղ գտած արձանագրումները մտացածին պատճառներով կասկածի տակ էին դրվում։ Ավելին՝ քննարկումներում հնչում էին սպառնալիք հիշեցնող մեկնաբանություններ, որ դիտորդները կարող են պատասխանատվության ենթարկվել «զրպարտության» համար։
Զեկույցները շրջադարձային փոփոխություն չբերեցին նաև երեխաների կյանքում՝ իրավունքների նոր խախտումների կանխարգելումից մինչև իրավունքների վերականգնում։
Դիտորդական խմբի զեկույցն արժանացել էր հանրության, լրատվամիջոցների և միջազգային տարբեր դերակատարների ուշադրությանը, այդ թվում՝ զեկույցից մեջբերումներ էին տեղ գտել ԱՄՆ պետական դեպարտամենտի Մարդու իրավունքների մասին 2023 թվականի զեկույցում (հղում), Հյուման Ռայսթ Ուոչի զեկույցում (հղումՉնայած խախտումների բազմաթիվ արձանագրումներին՝ քրեական գործ այդպես էլ չհարուցվեց, որևէ պաշտոնյա պատասխանատվության չենթարկվեց։
Գործնականում, նախքան խմբի դադարեցման ծանուցումը դիտորդական խմբի գործունեությունն ընդմիջվել էր դեռևս նախորդ տարվա կեսին։ Կարգի համաձայն՝ դիտորդական խմբի անդամի լիազորությունները սահմանվում էին երեք տարի ժամկետով և չէին կարող երկարաձգվել։ Խմբի անդամների զգալի մասի լիազորությունների ժամկետները սպառվել էին և խումբը չուներ սահմանված առնվազն ինը անդամ։ Խմբի՝ նոր անդամներով համալրումն անհնար էր դարձել իրավական բազմաթիվ բացերի պատճառով։
Նախարարությունն իրավական այս խնդիրների մասին տեղեկացել էր դրանց առաջանալուց շատ ավելի վաղ, քանի որ դիտորդական խումբը ժամանակին դրանց լուծման նպատակով ներկայացրել էր առաջարկությունների փաթեթ։ Նախարարությունը, քաջատեղյակ լինելով այս ամենի մասին, ցավոք, չգործադրեց անհրաժեշտ ջանքեր իրավական ակտերը ողջամիտ ժամկետներում փոփոխելու ուղղությամբ։ Նախարարի հրամանի փոփոխությունների մասին խմբին խոստացված քննարկումները պարբերաբար հետաձգվեցին։ Եվ խումբը դե յուրե փակվեց նախարարության պատասխանատուների կանխամտածված գործողությունների պատճառով։
Դիտորդական խումբը գտնում է, որ նախարարության այս «պատժիչ» գործողությունը պայմանավորված է խմբի գործունեության նկատմամբ դրսևորած ակնհայտ բացասական տրամադրվածությամբ և, ըստ էության, հանդիսանում է քաղաքացիական հասարակության կողմից խնամքի հաստատություններում մարդու իրավունքների վիճակի նկատմամբ հասարակական հսկողության դադարեցում և մարդու իրավունքների հնարավոր խախտումները կոծկելու մոտեցում։
Ակնկալում ենք, որ նախարարությունը ողջախոհություն կցուցաբերի՝ գործադրելով անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը խմբի գործունեությունը ամենասեղմ ժամկետում ապահովելու նպատակով։ Ավելին, նախարարությունը պետության ստանձնած պարտավորությունների համաձայն պարտավոր է շարունակաբար աջակցել հասարակական վերահսկողության մեխանիզմների զարգացմանը ՝ անկախ հրապարակային քննադատության աստիճանից։
Հույս ունենք, որ նախարարությունը հետևություններ կանի ստեղծված իրավիճակից՝ նկատի ունենալով նաև, որ այս մոտեցմամբ կարող են կասկածի տակ դրվել ուժի մեջ գտնվող բազմաթիվ այլ իրավական ակտեր, որոնց թեկուզ կարճաժամկետ դադարեցումը կհանգեցնի իրական քաոսի, իսկ դրանց ուժը կորցրած չճանաչելը կհամարվի տարբերակված մոտեցում։
Խնդրում ենք զանգվածային լրատվամիջոցներին ուշադրության կենտրոնում պահել հաստատություններում, հատկապես մանկատներում և ճգնաժամային կենտրոններում մարդու իրավունքների իրավիճակը։
Ակնկալում ենք, որ միջազգային կազմակերպությունները ուշադրության կենտրոնում կպահեն Հայաստանի Հանրապետության խնամքի հաստատություններում խոշտանգումներից զերծ մնալու բացարձակ իրավունքի ապահովմանը և կշարունակեն հաստատություններում մարդու իրավունքների ապահովման հարցերը պահել կառավարության հետ իրենց քննարկումների օրակարգում՝ դրանք հայտարարելով որպես տնտեսական տարբեր ծրագրերի նախապայման։
Միաժամանակ, ակնկալում ենք ժողովրդավարական պետությունների դեսպանությունների և միջազգային կազմակերպությունների ջատագովությունը խմբի գործունեության հրատապ ապահովման համար՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության գործողությունները քննարկման առարկա դարձնելով արտահայտման ազատության և մարդու իրավունքների մշտադիտարկման համատեքստում։

On May 30, 2024, the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia notified the Monitoring Group in Care Institutions that it had decided to revoke the order establishing the group. This means that the existence and activities of the group are now de jure terminated.
The ministry justified this step by claiming that the ministerial order from 2018 was individual, not normative in nature, which is technically correct. The ministry stated that in the future, an authorizing norm will be added to any relevant law, after which a new order to create a monitoring group in care institutions will be adopted. However, no specific or approximate date was provided.
This development suggests a pretextual justification. The decision to revoke the order appears to be a legal guise to eliminate the public monitoring mechanism.
Internal discussions about terminating or limiting the Group’s powers began within the Ministry after the monitoring group published several notable reports last year. In mid-2023, the group reported severe human rights violations, including physical, sexual, and psychological violence, at the “Zatik” Children’s Support Center.
Subsequent discussions with the Ministry did not lead to systemic changes, likely due to decision-makers’ reluctance. The report’s findings were questioned on spurious grounds, and there were even threats that observers could be held liable for “defamation.”
The reports did not lead to significant changes in the children’s lives, neither preventing new rights violations nor restoring rights.
The monitoring group’s report garnered attention from the public, media, and various international actors, including mentions in the US State Department’s 2023 Human Rights Report (link) and Human Rights Watch (link). Despite numerous violations, no criminal cases were initiated, and no officials were held accountable.
In practice, the group’s activities had already been disrupted by mid-2023. According to the order, group members’ powers were set for three years and could not be extended. The terms of many members had expired, and the group lacked the minimum nine established members. Adding new members had become impossible due to numerous legal loopholes.
The Ministry was aware of these legal issues long before they arose, as the observation group had presented a set of recommendations to solve them. Despite this awareness, the Ministry did not amend the legal acts in a timely manner. Promised discussions about changes to the ministerial order were regularly postponed, leading to the group’s de jure closure due to deliberate actions by Ministry officials.
The observation group believes this “punitive” action by the Ministry is a response to the group’s activities and an attempt to stop public scrutiny of the human rights situation in care institutions, potentially covering up human rights violations.
We urge the Ministry to show common sense by making all necessary efforts to resume the group’s activities as soon as possible. According to state obligations, the Ministry is obliged to continuously support the development of public control mechanisms, regardless of public criticism.
We hope the Ministry will learn from this situation, recognizing that many other legal acts could be questioned with this approach, leading to chaos if suspended even short-term, while failing to acknowledge their invalidity would be seen as a discriminative approach.
We call on the media to focus on the human rights situation in institutions, particularly orphanages and crisis centers.
We expect international organizations to ensure the absolute right to be free from torture in Armenia’s care institutions and keep human rights issues on the agenda in their discussions with the government, making them a prerequisite for economic programs.
We also expect the embassies of democratic states and international organizations to advocate for the urgent resumption of the group’s activities. The actions of the Ministry of Labor and Social Affairs should be a subject of discussion in the context of freedom of expression and monitoring of human rights.