2025 թվականի մարտի 30-ին կայանալիք Գյումրու և Փարաքարի ընտրությունների նախաշեմին «Անկախ դիտորդ» դաշինքը խորը մտահոգություն է հայտնում նախընտրական գործընթացների շուրջ ստեղծված լարվածության և իրավական գործընթացների թափանցիկության պակասի կապակցությամբ:
Վերջին օրերին արձանագրվել են մի շարք մտահոգիչ դեպքեր, որոնք ներառում են ընտրություններին մասնակցող ուժերի նկատմամբ իրավապահ մարմինների կոշտ գործողությունները, խուզարկություններ և կուսակցական գործիչների ազատությունից զրկումը:
Մասնավորապես, հայտնի է դարձել, որ մարտի 27-ին «Մայր Հայաստան» դաշինքի շտաբում խուզարկությունից հետո Գյումրու ավագանու անդամ Էմմա Գրիգորյանին տեղափոխել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ պատգամավորներին և փաստաբաններին թույլ չի տրվել ներս մտնել, խոչընդոտելով իրավաբանական օգնության տրամադրման հնարավորությունը:
Համացանցում հայտարարույթուններ են տարածվել այն մասին, որ Մարտուն Գրիգորյանի նախընտրական շտաբներում գործողություններ են իրականացվել իրավապահ մարմինների կողմից: Տեղեկություն է տարածվել նաև նրա բնակարանը խուզարկելու և ընտանիքի անդամներին ձերբակալելու վերաբերյալ։
Նույն օրը իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հրավիրել է մամուլի ասուլիս՝ հայտարարելով, որ տեղի են ունեցել ընտրակաշառքի դեպքեր և խոչընդոտվել է քաղաքացիների ազատ կամարտահայտումը: Այս ասուլիսը հրավիրվել է նկարագրված դեպքերից անմիջապես հետո, երբ իրավապահ մարմինները դեռևս չեն հրապարակել որևէ տեղեկություն իրականացված գործողությունների և ենթադրյալ հանցագործությունների փաստերի վերաբերյալ։ Այս պայմաններում իշխող կուսակցության կողմից նշված դեպքերի վերաբերյալ հայտարարություններ անելը անթույլատրելի է, քանի որ կարող է մեկնաբանվել որպես իրավապահների ուղղորդում և միջամտություն։
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը, ունենալով բազմամյա դիտորդական փորձ, խստորեն դատապարտում է ընտրակաշառքների կիրառման ցանկացած փորձ ընտրությանը մասնակցող որևէ քաղաքական ուժի կողմից, ավելին՝ գտնում ենք, որ հենց քաղաքական ուժերը պետք է դրսևորեն անհանդուժողություն ընտրական իրավունքների խախտման ցանկացած փորձի հանդեպ։
Միաժամանակ, «Անկախ դիտորդ» դաշինքը հիշեցնում է, որ ընտրակաշառքների և այլ ընտրական հնարավոր հանցագործությունների հիմքով իրավական ընթացքի ապահովման առումով իրավապահ մարմինները պարտավոր են գործել օպերատիվ և արդյունավետ, սակայն միաժամանակ ապահովել այդ գործընթացի հաշվետվողականությունը և թափանցիկությունը՝ հանրությանը իրազեկելու նպատակով:
Հաշվի առնելով, որ ընտրական գործընթացները բարձր քաղաքական զգայունություն ունեն, ցանկացած իրավական գործողություն պետք է իրականացվի հանրային վստահության ապահովման սկզբունքով: Քաղաքացիների վստահությունը չխաթարելու և տեղեկատվական մանիպուլյացիաները կանխելու համար անհրաժեշտ է ապահովել հաշվետվողական և թափանցիկ այնպիսի իրավական գործընթաց, որը չի թողնի քաղաքական հետապնդման կամ ընտրություններում միջամտության տպավորություն:
«Անկախ դիտորդ» դաշինքը շարունակելու է հետևել իրավիճակի զարգացմանը, արձանագրել և արձագանքել ընտրական հնարավոր խախտումներին՝ նպատակ ունենալով պաշտպանել ազատ և արդար ընտրական գործընթացները և նպաստել ընտրությունների ինստիտուտի հանդեպ հանրային վստահությանը։

Statement on the search carried out at the offices of alliances of “Mother Armenia” and “Our City” parties and press conference of the “Civil Contract” party: Independent Observer
On the eve of the elections of Gyumri and Parakar to be held on March 30, 2025, the “Independent Observer” alliance expressed its deep concern about the tensions created towards pre-election activities and the lack of transparency of the legal actions.
In recent days, several worrying cases have been recorded, which include searches, deprivation of freedom of political party actors, severe actions by the law-enforcement bodies against the forces participating in the elections.
In particular, it became clear that on March 27, Emma Grigoryan, a member of the Council of Elders of Gyumri,  was taken to the Anti-corruption Committee after the search carried out at the headquarters of the “Mother Armenia” alliance. At the Anti-corruption Committee, the advocates and deputies of the National Assembly were not allowed to enter the building, preventing them from providing legal support.
Statements were disseminated on the Internet that operations were carried out at the campaign headquarters of Martun Grigoryan by the law-enforcement bodies. Information on the search of his apartment and the arrest of his family members was also disseminated.
On the same day, the ruling “Civil Contract” party held a press conference, announcing that there had been cases of voter fraud and that citizens’ free expression of will had been obstructed. That press conference was held immediately after the depicted incidents when the law-enforcement bodies had not yet released any information about the implemented actions and the facts of the alleged crimes. Under these circumstances, the statements of the ruling party on the mentioned cases are inadmissible as they can be interpreted as interference and direction by the law-enforcement bodies.
The “Independent Observer” alliance, having years of experience of observation, strictly condemns the attempts of bribery by any political force participating in the election. Moreover, we find that hence the political forces should show intolerance towards any attempt of violation of the election rights.
At the same time, the alliance of  “Independent observer”  reminds, that in terms of ensuring the legal proceedings based on bribery and other possible election crimes, the law-enforcement bodies are obliged to act promptly and effectively, but at the same time to ensure the accountability and transparency of that process so that the public will be informed.
Taking into account that the election processes have a high level of political sensitivity, any legal activity must be carried out on the basis of ensuring public reliance. In order not to undermine the trust of citizens and to prevent media manipulations, it is necessary to ensure accountability and transparency of such a legal process that would not give an impression of political persecution and interference in elections.
The "Independent Observer” alliance will continue to observe the development of the situation and respond and record the possible electoral violations having the purpose to protect free and fair electoral processes and to contribute to the public trust towards the election institutes.
The Observation mission is implemented with the financial support of the European Union and the German Marshall Foundation of the United States. Its content is solely the responsibility of the "Direct Democracy" NGO and does not necessarily reflect the views of GMF.