Հայտարարություններ | Հրապարակումներ
Պետության կողմից մարդու իրավունքների հանդեպ վերցրած հանձնառությունների կատարման կարևոր ցուցանիշներից է՝ ինչպես է պետությունը վերաբերվում անհայտ կորածների և նրանց հարազատների իրավունքներին։
Ղարաբաղյան առաջին պատերազմից հետո ավելի քան 30 տարի անց, 2020թ․ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից շուրջ 5 տարի անց անհայտ կորած զինծառայողների ծնողները, հարազատները գտնվում են անորոշության մեջ․ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետեւանքով 1988-2005 թթ. անհայտ կորած է համարվում 1160 անձ, 44-օրյա պատերազմական գործողություններից հետո անհայտ կորած անձանց թիվը, ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի տվյալների, կազմում է 195։
2025թ․ ապրիլի 29-ին տեղի ունեցավ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության աջակցությամբ ֆինանսավորվող «Դեղին Կակաչներ II» ծրագրի փակման արարողությունը։ Ծրագիրը նվիրված էր Հայաստանի Հանրապետությունում անհայտ կորածների և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանությանը։
Ծրագրի փակմանը ելույթով հանդես եկան ՀՔԱՎ գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը, ՀՔԱՎ-ի բաժինների համակարգողներ Նազելի Մովսեսյանը, Անի Չատինյանը, Մարիամ Անտոնյանը և «Այստեղ» հոգեբանական կենտրոնի տնօրեն Տիգրան Դովլաթյանը։
ՀՔԱՎ գրասենյակը դեռևս 2000-ականներից բարձրաձայնել է անհայտ կորած անձանց և նրանց հարազատներին առնչվող խնդիրները, 2004-ին հրապարակել «Դեղին Կակաչներ I» զեկույցը։ Եվ միայն 20 տարուց ավել ձգվող ջատագովության արդյունքում 2025 թ. մարտի 25-ին իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում հրապարակվեց «Ռազմական գործողությունների հետեւանքով ստեղծված պայմաններում եւ հանգամանքներում անհայտ կորած անձանց մասին» օրենքի նախագիծը։
Քննարկման շրջանակներում բանախոսները ներկայացրեցին հրապարակված օրենքի նախագծի շուրջ տարված աշխատանքները, ջատագովության երկարաձիգ 20 տարիները և արձանագրված խնդիրները։ Բանախոսներն անդրադարձան ԵԽԽՎ-ի կողմից 1553 բանաձևով անհայտ կորածների հարցերի վերաբերյալ ՀՀ-ին տրված հանձնարարականներին և դրանց կատարմանը, անհայտ կորած անձանց ընտանիքների իրավական աջակցության շրջանակին, օրենքի նախագծին և ՀՔԱՎ-ի առաջարկություններին, անհայտ կորածների ընտանիքների հոգեբանական վիճակին։ Ելույթներից հետո ծավալվեց քննարկում պետական մարմինների, քաղհասարակության ներկայացուցիչների և անհայտ կորած անձանց ընտանիքների անդամների միջև։

“Yellow Tulips II”: Closing Ceremony of the Project
One of the important indicators of a state’s fulfillment of its human rights commitments is how it treats the rights of missing persons and their families.
More than 30 years after the first war of Nagorno Karabakh, as well as 5 years after the 44-day war unleashed by the Republic of Azerbaijan on September 27, 2020, the parents, families of missing servicemen are in an uncertain condition. As a result of the Nagorno Karabakh conflict, 1160 persons are considered missing in the years 1988-2005. According to the data of the RA Investigative Committee, the number of missing persons after the 44-day military operations is 195.
The closing ceremony of the UN-funded project “Yellow Tulips II” took place on April 29, 2025. The project was dedicated to the protection of rights of missing persons and their families in the Republic of Armenia.
At the closing of the project, speeches were made by the chairman of HCAV, Artur Sakunts, the coordinators of HCAV departments, Nazeli Movsesyan, Ani Chatinyan, Mariam Antonyan, and the director of the “Aystegh” Psychology Lab, Tigran Dovlatyan.
HCAV has been raising issues related to missing persons and their families since the 2000s, publishing the “Yellow Tulips I” report in 2004. And only as a result of more than 20 years of advocacy, on March 25, 2025, the draft law “On Persons Missing in Conditions and Circumstances Created as a Result of Military Operations” was published on the unified website for publication of Legal Acts’ Draft.
During the discussion, the speakers presented the work carried out on the published draft law, the lengthy 20-year advocacy process, and the problems that have been recorded. The speakers addressed the recommendations given to Armenia by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) under Resolution 1553 regarding the issue of missing persons, and the progress made in fulfilling those recommendations. The speakers also touched upon the legal support framework for families of missing persons, the draft law itself, and the proposals made by HCAV. The psychological condition of families of the missing was also discussed. Following the speeches, a discussion took place among representatives of state agencies, civil society, and family members of missing persons.