Վարչական դատարանը ծանրաբեռնված է Երևանի քաղաքապետարանի դեմ հայցերով
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Նորություններ | Պատշաճ վարչարարության իրավունք | ՏԻՄ գործունեություն | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2019 թ. հունվարի 16-ին Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը դիմել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանին՝ քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության կողմից պատշաճ վարչարարության իրականացումն ապահովելու հարցով:
Վարչությունը քաղաքացիների դիմումների հիման վրա շարունակ կայացնում է այնպիսի  որոշումներ, որոնք հետագայում բողոքարկվում են վարչական դատարանում:
Եթե ուսումնասիրենք «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգը, քաղաքացիների կողմից Երևանի քաղաքապետարանի դեմ բազմաթիվ հարուցված գործեր կգտնենք: Դրանցով հիմնականում վիճարկվում են Ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության կայացրած որոշումները:
Վարչության այդ աշխատելաոճը վերածվել է պարտադիր ընթացակարգի. քաղաքացիները ստիպված են լինում իրենց դիմումները ոչ պատշաճ վարչարարության արդյունքում մերժելու որոշումները վիճարկել դատարանում, ինչը Վարչական դատարանի ծանրաբեռնվածությանն է հանգեցնում:
Երևանի բնակիչներ Ա. Մարկոսյանն ու Զ. Սահակյանը այս նույն խնդրով դիմել են ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ:
Ա. Մարկոսյանը հայտնել է, որ Երևանի Դավիթաշեն թաղամասում գտնվող իր հողամասում շինարարություն սկսելու թույլտվություն ստանալու համար դիմել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչություն և 2018թ. հուլիսի 17-ին մերժում է ստացել այն պատճառաբանությամբ, որ հողամասը գտնվում է Դավիթաշեն-Աշտարակ ճանապարհի շինարարական աշխատանքների իրականացման գոտուց 34մ հեռավորության վրա և կարող է հայտնվել ճանապարհաշինարարական աշխատանքների հնարավոր ազդեցության գոտում: Բայց այդ նույն հեռավորության վրա գտնվող մեկ այլ հողամասում շինարարություն իրականացնելու թույլտվություն տրվել է:
Ակնհայտ է, որ Վարչությունը ցուցաբերել է խտրական և անհավասար մոտեցում և խախտել է վարչարարության հիմնական սկզբունքներից մեկը՝ կամայականության արգելքի սկզբունքը:
Երևանի մեկ այլ բնակիչ Զ. Սահակյանը Երևանի քաղաքապետարան է դիմել իրեն սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասի հարևանությամբ գտնվող տարածքի հարցով:
Նա դիմել է Երևանի այդ ժամանակվա քաղաքապետ Տ. Մարգարյանին՝ այդ տարածքի նախորդ վարձակալի հետ կնքած պայմանագրի ժամկետն անցնելու հիմքով վարձակալության իրավունքը դադարեցնելու համար ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտե դիմելու հարցով:
2018թ. հուլիսի 13-ին Ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության պետ Ա. Քասարյանը պատասխանել է, որ հարցի քննարկմանը հնարավոր կլինի անդրադառնալ նախորդ վարձակալի վարձակալության իրավունքը դադարեցնելուց և Կադաստրի պետական կոմիտեում վերագրացելուց հետո: Մինչդեռ Երևանի քաղաքապետարանն ունի վարձակալության իրավունքն ուժը կորցրած ճանաչելու հարցով Կադաստրի պետական կոմիտե դիմելու իրավասությունը և կարող էր բավարարել քաղաքացու դիմումը:
Կարող ենք արձանագրել, որ Երևանի քաղաքապետարանը դիմողների նկատմամբ իրականացրել է ոչ պատշաճ վարչարարություն, որի արդյունքում խախտվել են նրանց իրավունքներն ու ազատությունները:
Ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչությունը ոչ պատշաճ վարչարարության արդյունքում մերժում է քաղաքացիների դիմումներն ու հայտնում, որ այդ որոշումները կարող են բողոքարկվել դատարանում:
Նշենք, որ երկու դեպքում էլ քաղաքացիները դիմել են դատարան: Ա. Մարկոսյանի հայցը դատարանը վարույթ չի ընդունել, Զ. Սահակյանի հայցը քննվում է Վարչական դատարանում:
2019թ. հունվարի 16-ի գրությամբ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը Երևանի քաղաքապետից պահանջել է վերանայել Ճարտարապետության և քաղաքաշինության վարչության կայացրած որոշումները, վերացնել քաղաքացիների իրավունքների խախտումներն ու միջոցներ ձեռնարկել պատշաճ վարչարարություն իրականացնելու համար: Քաղաքապետ Հ. Մարությանից դեռևս պատասխան չենք ստացել:

The Administrative Court is overloaded with claims against Yerevan municipality
On January 16, 2019, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor applied to the mayor of Yerevan city- Hayk Marutyan- with the matter of the provision of proper administration implementation by the Department of Architecture and Urban Planning of staff of Yerevan municipality.
Based on the applications of citizens, the department keeps on taking decisions that are later appealed in the Administrative Court.
When studying Datalex judiciary informative system, many cases initiated by citizens against Yerevan municipality can be found. They mainly litigate decisions made by Department of Architecture and Urban Planning.
This working style of the department has turned into a mandatory procedure, as the citizens are obliged to litigate the decisions on refusing their applications as a result of improper administration in the court, which entails overload of work for the Administrative Court.
Yerevan residents A. Markosyan and Z. Sahakan applied to HCA Vanadzor with the same issue.
A. Markosyan informed that he applied to the Department of Architecture and Urban Planning of staff of Yerevan municipality to get a permit to start construction work on his plot of land in Yerevan city Davitashen district. On July 17, 2018, he received a refusal reasoning that the location of the plot of land was at a distance of 34 m from Davitashen-Ashtarak road construction works and can be in the area of potential impact by construction works. Nevertheless, a permit was given for construction works on another plot of land at the same distance.
The Department obviously showed discriminative and unequal attitude and violated one of the main principles of administration – the principle of arbitrariness prohibition.
Another resident of Yerevan city, Z. Sahakyan applied with the matter of a location adjacent to the plot of land that belongs to him by the right of ownership.
He applied to T. Margaryan, mayor of Yerevan at that time, with the matter of applying to Real Estate Cadastre Committee adjunct to the government of the Republic of Armenia to terminate the right to lease on the basis of the expiration of the contract signed with the former tenant.
We can record that Yerevan municipality applied improper administration to applicants, as a result of which, their rights and freedoms were violated.
As a result of improper administration, the Department of Architecture and Urban Planning refuses the citizens’ applications and informs that those decisions can be appealed in the court.
It should be noted that in both cases, citizens applied to the court. A. Markosyan’s claim’s proceedings were not accepted by the court, Z. Sahakyan’s claim is being examined in the Administrative Court.
By the letter dated January 16, 2019, HCA Vanadzor claimed that Yerevan mayor review the decisions made by the Department of Architecture and Urban Planning of staff of Yerevan municipality, eliminate violations of citizens’ rights and take measures to conduct proper administration. There has been no response from mayor H. Marutyan yet.