Դատալեքս համակարգում զինվորական գործերի մասին տեղեկատվության սահմանափակումները վերացել են
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Նորություններ | Պետական կառույցներ | Տեղեկատվություն փնտրելու, ստանալու իրավունք | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Դատալեքս համակարգում զինվորական գործերի անհասանելիության առնչությամբ մեկնաբանություններ ստանալու ակնկալիքով ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը դեռևս 2017 թ. հունիսին դիմել էր ՀՀ Դատական դեպարտամենտ:
Նշենք, որ համակարգում զինվորական գործերի որոնում կատարելու արդյունքում հայտնվում էին գործի վերաբերյալ սահմանափակ տեղեկություններ՝ «Ինֆորմացիան սահմանափակված է» նշումով, իսկ երբ փորձում էինք բացել գործը, բացվում էր պատուհան՝ «Դուք իրավասու չեք դիտելու տվյալ գործը» գրությամբ:
ՀՀ Դատական դեպարտամենը դա մեկնաբանել էր համակարգում տեխնոլոգիական նոր լուծումների ներդրմամբ, բայց և խնդրի լուծման հստակ ժամկետներ չէր նշել:
Դրանից ավելի քան մեկ տարի անց՝ 2018-ի օգոստոսին խնդիրը դեռևս առկա էր: Եվ դա հաշվի առնելով՝ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը երկրորդ անգամ է դիմել ՀՀ Դատական դեպարտամենտի ղեկավար Կ. Փոլադյանին:
ՀՀ Դատական դեպարտամենտի ղեկավարին ուղղված գրությամբ մասնավորապես հետաքրքրվել էինք, թե ինչ փուլում է Դատալեքս համակարգում տեխնոլոգիական բարեփոխումը, ինչ է դա ենթադրում և ինչ ժամկետներում կավարտվի:
2018 թ. սեպտեմբերի 5-ի գրությամբ ՀՀ Դատական դեպարտամենտից հայտնել էին, որ տեխնոլոգիական նոր լուծումների ներդրման գործընթացում նախատեսվում է զարգացնել համակարգի ֆունկցիոնալությունը, առցանց հասանելի դարձնել դատական գործերի մասին տեղեկատվությունը, մշակել դատական ակտերի ստեղծման խելացի համակարգեր, օրենքով գաղտնի համարվող տեղեկատվությունը ապանձնավորված ձևով ներկայացնել և այլ հնարավորություններ:
ՀՀ Դատական դեպարտամենտի ղեկավարի տեղակալ Ն. Գաբրիելյանը տեղեկացրել էր նաև, որ աշխատանքները դեռևս ընթանում են և ավարտելուց հետո կիրազեկեն այդ մասին:
Ինչ վերաբերում է զինվորական գործերի մասին տեղեկատվության սահմանափակմանը, Ն. Գաբրիելյանը հայտնել է, որ դրանք հասանելի դարձնելու ուղղությամբ ևս աշխատանքներ են կատարվում և մեկամսյա ժամկետում ավարտված կլինեն:
Այսօր արդեն կարող ենք փաստել, որ այդ խնդիրը լուծված է. նախկինում դիտման սահմանափակումներ ունեցող զինվորական գործերը, որոնց հղում էինք տվել այդ մասին մեր նախորդ հրապարակման մեջ, արդեն հասանելի են:

Restrictions on military cases in Datalex system have been removed
Activities | Legal Support | Legal Support | News | State Institutions | Right to Seek and Receive Information | Civilian Oversight and Monitoring
In June, 2017, HCA Vanadzor applied to the RA Judicial Department asking to get comments on the inaccessibility of military cases in Datalex system.
It should be noted that as a result of searching for military cases in the system, limited information appears on the screen with ‘Information limited’ note and when one tries to open a case, a new window opens up with the note ‘You are not eligible to view this case’.
The RA Judicial Department explained it by the installation of new technological solutions in the system but did not specify deadlines of the problem solution.
More than a year later, in August 2018, the problem was still present. And taking this fact into account, for the second time, HCA Vanadzor applied to K. Poladyan, head of the RA Judicial Department.
In the letter addressed to the head of the RA Judicial Department, we asked for information on the stage of technological improvements in Datalex, what they suppose and when they will be completed.
The RA Judicial Department informed in the letter sent on September 5, 2018,  that the process of installing new technological solutions envisage developing the functionality of the system, making information on court cases accessible online, processing smart systems of  creating judicial acts, presenting information confidential by law in a deindividualized way and other possibilities.
Deputy Head of the RA Judicial Department N. Gabrielyan also informed that the works are still underway and they will inform about it once they are finished.
With regard to the limitation on military cases, N. Gabrielyan informed that works on making the information accessible were ongoing and would be completed in a month.
Today, we can already state that the problem has been solved. The links on military cases with limited view accessibility given in the previous publication are already accessible.