Վաղարշապատ և Հրազդան քաղաքներում ՏԻՄ ընտրությունների ընթացքի մասին
• որոշ տեղամասային կենտրոններում միաժամանակ ներկա են համայնքի ղեկավարի թեկնածու Սևակ Միքայելյանի երկու վստահված անձ
• տեղամասային կենտրոնի շրջակայքում արձանագրվել են կուտակումներ, այդ թվում թաղային հեղինակությունների ներկայություն
Վաղարշապատում արձանագրված հիմնական խախտումներն են.
• որոշ տեղամասերում արձանագրվել է ընտրողների տեղափոխության դեպքեր
• որոշ տեղամասերում փորձել են խոչընդոտել դիտորդների ազատ տեղաշարժը
• մեկ տեղամասում արդեն նախապես ստորագրել են ամփոփիչ արձանագրությունները
• տեղամասերի մոտակայքում նկատվել են քարոզչական պաստառներ՝ փակցված չսահմանված վայրերում և մեքենաների վրա
Եւ Հրազդան, և Վաղարշապատ քաղաքներում արձանագրվել է մի քանի դեպք, երբ որպես օգնող գրանցված անձը առանց ընտրողի մտել է քվեախցիկ և քվեարկել նրա փոխարեն և առանց նրա հետ խորհրդակցելու։
ՀՀ Ընտրական օրենսգրքի 67-րդ հոդվածի 9-րդ մասը սահմանում է, որ «Քվեաթերթիկն ինքնուրույն լրացնելու հնարավորություն չունեցող ընտրողն իրավունք ունի հանձնաժողովի նախագահին տեղեկացնելուց հետո քվեարկության խցիկ հրավիրելու այլ անձի, որը չպետք է լինի ընտրական հանձնաժողովի անդամ, վստահված անձ, դիտորդ, զանգվածային լրատվության միջոցի ներկայացուցիչ, այցելու: Անձն իրավունք ունի օգնելու քվեաթերթիկն ինքնուրույն լրացնելու հնարավորություն չունեցող միայն մեկ ընտրողի: Բացի նշված դեպքից, քվեաթերթիկը լրացնելիս քվեարկության խցիկում այլ անձի ներկայությունն արգելվում է»:
ժամը 17:00-ի դրությամբ
Անկախ դիտորդ դաշինքը Հրազդան և Վաղարշապատ քաղաքներում դիտարկվող 38 տեղամասային կենտրոններում արձանագրել է հետևյալ իրավիճակը.
• Դիտարկվող տեղամասային կենտրոններից 6-ում եղել են միևնույն թեկնածուի 2 վստահված անձինք
• 1-ում արձանագրվել են քարոզչական նյութեր
• 24-ում արձանագրվել են դեպքերը, երբ ընտրողը տվյալ տեղամասում գրանցված չի եղել, ինչը վկայում է այն մասին, որ ընտրողները տեղեկացված չեն եղել իրենց քվեարկության վայրի մասին։
• Ընտրողների ցուցակներին ծանոթանալու և այդ տեղեկատվությունը այլ անձանց փոխանցելու դեպքեր գրանցվել են 4 տեղամասում և կատարվել են՝ Հրազդան քաղաքում Սևակ Միքայելյանի վստահված անձի կողմից, Վաղարշապատ քաղաքում Դիանա Գասպարյանի, Վահե Մովսիսյանի, Սուրեն Մուրադյանի վստահված անձանց կողմից։
• Դիտարկված տեղամասային կենտրոններից 5-ում եղել են քվեախցիկից դուրս քվեարկության դեպքեր, որոնք պատճառաբանվել են քվեախցիկի ետևում լուսավորության պակասով։
• 7-ում եղել են դեպքեր, երբ քվեախցիկում միասին եղել են մեկից ավելի անձինք՝ գերազանցապես տարեցներ
• 4-ում նկատվել են ընտրողի կողմից քվեաթերթիկի լուսանկարման դեպքեր։
• 18-ում նկատվել են վկայականը տեսանելի չկրող մարդիկ
Ինչպես նաև՝
• ՀՀ Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ քաղաքում գտնվող թիվ 14/11 տեղամասում արձանագրվել է քվեարկած քվեաթերթիկը լուսանկարելու մի քանի դեպք, դիտորդի պահանջով նկարները ջնջվել են։
• Նույն տեղամասում արձանագրվել է որ ՀՀ չգտնվող մեկ անձի տվյալների դիմաց ստորագրված է եղել, որը հայտնաբերել է վերջինիս եղբայրը, ով եկել էր նույն տեղամաս քվեարկության։
• 14/12 տեղամասում Դ․ Գասպարյանի վստահված անձը խոչընդոտում է Անկախ դիտորդ դաշինքի դիտորդի՝ քվեարկության ընթացքը տեսանկարահանելու իրավունքի իրացման գործընթացը՝ հրելով դիտորդին հորդորել է չնկարել։ Հատկանշական է հատկապես այն փաստը, որ տվյալ վստահված անձը իր վկայականը չի կրել սահմանված կարգով, այն տեսանելի չի եղել։
Հրազդան քաղաքի թիվ 26/17 տեղամասում դիտորդները ցանկացել են լուսանկարել գրանցամատյանը։
Սևակ Միքայելյանի վստահված անձը խոչընդոտել է ընտրական հանձնաժողովի անդամների աշխատանքը, ինչպես նաև դիտորդին չի թույլատրել լուսանկարել և ծանոթանալ գրանցամատյանին։ Դիտորդը հղում է կատարել ՀՀ Ընտրանական Օրենսգրքի համապատասխան հոդվածին, սակայն նրա պահանջը կրկին մերժվել է։ ԿԸՀ նախագահը տեղեկացել է այս իրավիճակին, զանգել է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի նախագահին և հորդորել թույլ տալ դիտորդին լուսանկարել գրանցամատյանը։ Սակայն քվեարկության սենյակում գտնվող Սևակ Միքայելյանի վստահված անձը և հանձնաժողովի անդամները չեն հավատացել, որ իրենց զանգել է ԿԸՀ նախագահը և սկսել են սպառնալ դիտորդներին, ասելով, որ քվեարկությամբ կհանեն նրանց սենյակից, քանի որ, ըստ հանձնաժողովների անդամների՝ նրանք սկսել են իրենց վատ պահել։
Էջմիածնի թիվ 14/07 տեղամասում ընտախախտման դեպք է գրանցվել, քվեարկության պահին ընտրողի մոտ եղել է երկու քվեաթերթիկ։ Այդ մասին «Առաջին լրատվական»-ին ասել է շրջիկ դիտորդ Արթուր Սաքունցը։
Երբ փորձել են ճշտել ընտրողից, թե որտեղից երկու քվեարթեթիկ, նա ասել է, թե հանձնաժողովի անդամն է տվել, վերջինս էլ հերքել է, ասել, թե մեկ քվեաթերթիկ է տվել։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կոտայքի Սոլակ գյուղում ժամը 12։20-ի դրությամբ ընտրողների 9 տոկոսը օգնողով է քվեարկել, 9 տոկոսը»:

On the local government elections process in Vagharshapat and Hrazdan towns
• in some polling stations, community head candidate Sevak Mikaelyan’s two proxies were present at the same time
• there were recorded cases of crowds, including district authorities, gathered around the polling stations
The main violations recorded in Vagharshapat are as follows:
• cases of voters’ relocations were recorded in some polling stations
• attempts were made to hinder the free movement of observers in some polling station
• in one polling station, summary protocols were signed in advance
• campaign posters were noticed fixed on unspecified places and on cars near polling stations
In both Hrazdan and Vagharshapat towns, there were a few recorded cases when a registered helping person entered the voting booth without the voter and voted instead of him/her without consulting with the latter.
Article 67 point 9 of the RA Electoral Code defines that ‘ The voter who is not able to fill the ballot paper by himself, having notified the commission chairman, has the right  to invite to the booth a person who is not a member of the electoral commission, a proxy, an observer, a mass media representative, a visitor. A person has the right to help only one voter who is not able to fill the ballot paper by himself. Besides the mentioned case, while filling the ballot paper, the presence of another person in the voting booth is prohibited’.
As recorded until 5:00 p.m.
Independent Observer Alliance recorded the following situation in 38 polling stations observed:
• In 6 polling stations observed, 2 proxies of the same candidate were present.
• In 1 polling station, campaign materials were recorded.
• In 24 polling stations there were recorded cases when a voter was not registered in the polling station, which indicates the fact that voters were not informed about the location of their voting.
• Cases of familiarizing with voter lists and transferring this information to other persons were recorded in 4 polling stations and were done by Sevak Mikaelyan’s proxy in Hrazdan town, by Diana Gasparyan’s, Vahe Movsisyan’s, Suren Muradyan’s proxies in Vagharshapat town.
• In 5 polling places observed, there were cases of voting outside the voting booth which were reasoned by weak lighting behind the voting booth.
• In 7 polling places observed, there were cases when there was more than 1 person simultaneously  present in the voting booth, mainly elderly people
• In 4 polling places observed, there were recorded cases of voters taking photos of the ballot paper.
• In 18 polling places observed, there were recorded cases of persons not wearing their badges visibly.
Also
• In 14/11 polling station of the RA Armavir region Vagharshapat town, there were a few cases recorded when the filled ballot paper was photograhped, the photos were deleted at the request of an observer.
• In the same polling station it was recorded that there was a signature in front of the data of a person who was not present in the Republic of Armenia. It was discovered by that person's brother who had come to the same polling station to vote.
• In 14/12 polling station, D. Gasparyan's proxy hindered the Independent Observer Alliance observer in the implementation of his right to film the process of voting by pushing him and  exhorting not to film. It is particularly noteworthy that this proxy did not wear his badge in accordance with the established order, it was not visible.
In 26/17 polling station of Hrazdan town, observers wanted to take a photo of the registry.
Sevak Mikaelyan's proxy hindered the work of the electoral commission and also did not allow observers to take a photo and familiarize with the registry. An observer referred to the relevant article of the RA Electoral Code, but his demand was again rejected. Head of Central Electoral Commission was informed about this situation, called the head of the polling station electoral commission and exhorted to allow the observer to take a photo of the registry. However, Sevak Mikaelyan's proxy and commission members present in the voting room did not believe that CEC head called them and started to threaten the observers saying that they would make them leave the room by voting, since, according to the commission members they had started to behave badly.
In 14/07 polling station of Ejmiatsin, there was a recorded case of electoral violation as a voter had two ballot papers while voting. Mobile observer Artur Sakunts told 'First Armenian' about this.
When they tried to clarify from the voter how he got two ballot papers, he said that the commission member had given them to him, however, the commission member refused and said that he had given only one ballot paper.
Daniel Ioannisyan, project coordinator of 'Union of Informed Citizens' NGO, wrote on his facebook page, 'In Solak village of Kotayk, until 12:20 p. m., 9 percent of the voters voted with a helping person, 9 percent'.