Պատերազմը՝ որպես քսենոֆոբիայի արդյունք
Մեդիա կենտրոնի «Քսենոֆոբիան՝ Ադրբեջանում․ գեներացվող ատելություն» թեմայով կազմակերպած քննարկման բանախոսներն էին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի օգնական Տաթևիկ Մանուկյանը, «Transparency International» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը,  ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը։
Հայաստանի և Արցախի՝ մարդու իրավունքներով զբաղվող հասարակական կազմակերպությունները հրապարակել են «Քսենոֆոբիան՝ Ադրբեջանում» զեկույցը, որտեղ ներկայացվում է Ադրբեջանի Հանրապետությունում էթնիկ հայ բնակչության նկատմամբ գեներացվող ատելությունն ու անհանդուրժողականությունը, ինչը գոյաբանական լուրջ վտանգներ է ստեղծում Արցախի բնակչության համար։
Զեկույցի մեջ ներառված են ոչ միայն 44-օրյա պատերազմի դրսևորումները՝ սպանությունները, խոշտանգումները, քաղաքացիական կառույցների և ենթակառույցների թիրախավորումները, այլ նաև դրանց՝ որպես ատելության  դրսևորման օրինակները՝ ըստ էթնիկ պատկանելիության։
Ըստ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա․ Սաքունցի՝ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից բարձր մակարդակով խրախուսվող՝ ըստ էթնիկ պատկանելիության թշնամանքը և ատելությունը ձևավորվել են տարիների ընթացքում․ և չնայած Ադրբեջանը, հանդիսպանալով մի շարք միջազգային կառույցների անդամ, ունի պարտավորություններ՝ մարդու իրավունքների բնագավառում, այնուամենայնիվ դրսևորում է այդ կառույցների սկզբունքները խախտող վարքագիծ և մնում անպատիժ։
Սաքունցի խոսքերով․ «Պատերազմը հանդիսացավ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից էթնիկ ատելության շարունակական, անպատիժ, հետևողական քաղաքականության արդյունք»։
Նա վերահաստատեց այն միտքը, որ ատելության խոսքի վրա հիմնված պետությունները դատապարտված են կործանման, և որ միայն իրավունքի գերակայությունը և ժողովրդավարության սկզբունքներով առաջնորդվելն է երաշխավորում վստահության մթնոլորտի ձևավորումը առաջին հերթին պետության ներսում՝ իր քաղաքացու մոտ, և ապա միջազգային հարթակում։

War as a result of xenophobia
Media Center organized a discussion on “Xenophobia in Azerbaijan: Generated Hatred”. The speakers of the discussion were Artur Sakunts, Chairman of Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor; Tatevik Manukyan, assistant to the RA Human Rights Defender; Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anti-Corruption Center.
Human rights NGOs in Armenia and Artsakh have published a report entitled "Xenophobia in Azerbaijan".   The report presents the hatred and intolerance generated in the Republic of Azerbaijan towards the ethnic Armenian population, creating serious threats to the survival of the population of Artsakh.
The report touches upon not only the manifestations of 44-day war, namely, murders, torture, targeting civilian structures and infrastructure, but also these examples as manifestations of hatred based on ethnicity.
According to HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts, ethnicity-based hatred and hostility, encouraged by Azerbaijan’s authorities at a high level, have developed over years; and though as a member of a number of international organizations, Azerbaijan has obligations in the sphere of human rights, it still manifests a behavior that breaches the principles of those organizations and remains unpunished.
In Sakunts’s words, “The war was a result of the Azerbaijani authorities’ continual, unpunished, consistent policy of hatred based on ethnicity”.
He reaffirmed the idea that states based on hate speech are doomed and that only being guided by the rule of law and democratic principles guarantees formation of an environment of trust first of all inside the state, i.e., for citizens, and then, also, on the international platform.