Անվտանգության ոլորտի կառույցների նկատմամբ պառլամենտական վերահսկողության անհրաժեշտություն կա. քննարկում
April 13, 2021
2021 թ. ապրիլի 8-ին Երևանի «Դաբլթրի բայ հիլթն» հյուրանոցում Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը անցկացրեց «Ազգային անվտանգության ծառայության գործունեության նկատմամբ պառլամենտական վերահսկողության իրականացման առկա խնդիրների քարտեզագրումը եւ դրանց լուծման ուղիները» զեկույցի քննարկումը։ Ուսումնասիրությունն իրականացվել է Ժողովրդավարության աջակցության ազգային ֆոնդի ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Վերահսկողության բարձրացում անվտանգության բնագավառի նկատմամբ» ծրագրի շրջանակում։
Քննարկմանը ներկա էին պետական իրավասու մարմինների, այդ թվում՝ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի, Անվտանգության խորհրդի գրասենյակի, Արդարադատության նախարարության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև՝ միջազգային կառույցների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։ Քննարկմանը մասնակցելու հրավեր էինք ուղարկել նաև ՀՀ Ազգային անվտագության ծառայությանը, բայց այդ կառույցից ներկայացուցիչներ չկային։
Նախ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը ներկայացրեց ուսումնասիրությունն իրականացնելու և այդ ոլորտի խնդիրները բացահայտելու անհրաժեշտությունը, ապա զեկույցի հեղինակը մանրամասնեց ուսումնասիրության հիմնական ուղղությունները։
Բոլոր մասնակիցները համակարծիք էին, որ առկա իրավական կարգավորումների պարագայում պառլամենտական վերահսկողությունը անվտանգության բնագավառի նկատմամբ արդյունավետ ու վերահսկելի կդարձնի անվտանգության ոլորտի կառույցների գործունեությունը։ Նրանք նաև իրենց մտահգությունները հայտնեցին և ուսումնասիրությունն ընդլայնելու, այլ ուղղություններ ևս դիտարկելու առաջարկներ ներկայացրին, մասնավորապես՝ ԱԱԾ կողմից գործառույթների ծավալի, աշխատակիցների կրթության, մասնագիտական կարողությունների զարգացման, ինչպես նաեւ ԱԱԾ գործունեության մեջ ներգրավվելու համար անհրաժեշտ չափանիշների եւ չափորոշիչների հստակեցման վերաբերյալ։ Անդրադարձան նաև անվտանգության համակարգում նորագույն տեխնոլոգիաների ներդրման հնարավորությունների հարցերին։
Քննարկման ավարտին մասնակիցները հույս հայտնեցին, որ նման քննարկումները շարունակական կլինեն և այս ուսումնասիրությունը լավ նախադեպ կլինի ոլորտի խնդիրներին ուշադրություն հրավիրելու, լուծման ուղիներ գտնելու հարցում։

Discussion: There is a need for parliamentary oversight over security sector organizations
On 8 April 2021, in Double Tree by Hilton hotel in Yerevan, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor  conducted a discussion on the report “Problems of exercising parliamentary oversight over the activity of the National Security Service and ways to solve them”. The study was carried out in the frame of NED (National Endowment for Democracy)-funded project “Increasing oversight of the security sector”.
Representatives of state competent bodies, including NA Standing Committee on Defense and Security, Security Council Office, Ministry of Justice, Human Rights Defender’s Office, as well as representatives of international organizations and civil society organizations were present during the discussion. An invitation to participate in the discussion was also sent to the RA National Security Service, but no representative thereof was present.
First, HCA Vanadzor Chairperson Artur Sakunts presented the need to conduct the study and identify the problems of that sphere, then, the author of the report presented details of the main directions of the study.
All the participants were of the same opinion that in the conditions of the legal regulations in force, parliamentary oversight over the security sector will make the activity of security sector organizations effective and controllable. They also presented their concerns and recommendations to enhance the study and consider other directions, in particular, regarding the specification of standards and criteria necessary to be involved in the NSS activity,  the volume of NSS functions, education of employees, professional capacity building. They also spoke about the possibilities of introducing  emerging technologies into the security system.
At the end of the discussion, the participants expressed hope that such discussions would be continuous and the study would be a good precedent to draw attention to the problems of the sector and find ways of solution.