Անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության խնդիրները համակարգային լուծում չեն ստանում․ քննարկում
2021 թ մայիսի 27-ին «Գործընկերություն հանուն բաց հասարակության»  նախաձեռնությունը և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը կազմակերպել էին քննարկում՝ «ՀՀ-ում անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության հնարավորությունները եւ խնդիրները» թեմայով։
Քննարկմանը հրավիրված էին միջազգային կառույցների, պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, անհայտ կորած անձանց ընտանիքի անդամներ։
Քննարկումը նպատակ ուներ հերթական անգամ անդրադառնալու անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության խնդիրներին, քննարկելու Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակը և համակարգային խնդիրների լուծման վիճակը, գոյություն ունեցող մեխանիզմները և դրանց արդյունավետության ու հզորացման ուղիները։
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը տարիներ շարունակ հետամուտ է անհայտ կորածների և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության ապահովման ուղղությամբ պետության պարտավորությունների պատշաճ իրականացմանը, և նրանց իրավունքների պաշտպանության նպատակով ավելի քան 15 տարի առաջ նախաձեռնեց «Անհայտ կորած անձանց մասին» օրենքի նախագիծը, որը սակայն մինչ այժմ չի ընդունվել։
Վերջին պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո ՀՔԱՎ փաստահավաք գործունեության շրջանակում բացահայտվեցին մի շարք համակարգային խնդիրներ՝ հայտնի չէր, թե որ կառույցներն էին զբաղվում անհայտ կորածների հարցերով, չկար միասնական համակարգ,  չէր ապահովվում իրենց հարազատի գտնվելու վայրի մասին տեղեկություններ ստանալու՝ քաղաքացիների իրավունքները, ինչպես նախկինում, այնպես էլ հիմա ընտանիքները բախվում էին իրավական կարգավիճակի բացակայության հետևանքով բազմաթիվ խնդիրներին, որոնց լուծման նպատակով հրատապ ընդունվեցին մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ։
«Անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ քայլեր կատարվել են, կառույցներ ստեղծվել են, լուծումներ տրվել են, բայց դրանք ունեցել են հատվածային բնույթ։ Վերջին պատերազմն էլ ցույց տվեց, որ դրանք բավարար չեն եղել»,- քննարկման բացման խոսքում նշեց ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը։
ԲՀՀ Հայաստանի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանն էլ իր խոսքում մտահոգություն հայտնեց, որ խնդիրը առկա է դեռևս Արցախյան առաջին պատերազմից և լիովին լուծում չստացած՝ նոր մարտահրավերների առաջ կանգնեցինք։
«Ցավոք սրտի՝ Արցախյան առաջին պատերազմի խնդիրները դեռևս չլուծված՝ մենք նորից կանգնեցինք այս խնդրի առաջ։ Այս հարցում չկան բաժանարար գծեր, քաղաքական հայացքներ, կան միայն մարդասիրությունն ու կարեկցանքը՝ հարյուրավոր ընտանիքների նկատմամբ», -նշեց Դ Ամիրյանը։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն իր խոսքում կարևորեց անհայտ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների խնդիրների բարձրաձայնմանն ուղղված այս քննարկման նախաձեռնումը։ Ընդգծեց քաղաքացիական հասարակության ներգրավման կարևորությունը այս գործընթացում։
«Մարդասիրական հարցերը, մարդու իրավունքների վերաբերող հարցերը չեն կարող քաղաքականացվել։ Սա միջազգային բացարձակ սկզբունք է և պետք է գործի այնքան ժամանակ, քանի դեռ օբյեկտիվորեն այս հարցերը լուծված չեն, սակայն ադրբեջանական կողմը բացահայտ խոչընդոտներ է առաջացնում։ Ես ճիշտ չեմ համարում, որ ՀՀ Կառավարությունը չի հրապարակում, թե իր կարծիքով որքան գերի կա Ադրբեջանում դա լրացուցիչ երաշխիք կապահովեր և կմեծացներ ճնշումը»։
Քննարկմանը ներկա անհայտ կորած զինծառայողների հարազատները ևս ներկայացրին իրենց հարազատներին առնչվող գործընթացները և բարձրաձայնեցին խնդիրները։
«Մենք էդպես էլ չկարողացանք պարզել, թե ինչպես է պետական կառույցներում եղբայրս հայտնվել գերիների ցուցակում, եթե փաստեր չկան։ Այդ մասին ինֆորմացիա դեռևս չունենք», -նշում էր անհայտ կորած զինծառայողի քույր Արուսիկ Օհանյանը։
Անհայտ կորած զինծառայողի հարազատ Արամ Վարագյանն էլ նշում էր, որ դժգոհ է բոլոր պետական կառույցներից։ Նա որդուց լուր չունի պատերազմի սկզբից։
«Ոչ մեկի մտքով չի անցնում էդ երեխու մասին մտածի։ Ոչ մեկը ոչ մի լուր չի տալիս», -վրդովված նշում էր նա։
Քննարկմանը ներկա ՀՀ Պաշտպանության և Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների ներկայացուցիչները ներկայացրին, թե ինչ գործողություններ են ձեռնարկում բարձրաձայնված խնդիրների լուծման ուղղությամբ։ Անհայտ կորած զինծառայողների հարազատները հնարավորություն ունեցան իրենց հարցերը հղելու պաշտոնատար անձանց։
Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանն էլ արձանագրեց «Փոխվում են իշխանությունները, դեմքերը, բայց մի ավանդույթ 30 տարվա մեջ ես տեսնում եմ ակտիվ չենք աշխատում միջազգային կառույցների, հարթակների հետ»։
Քննարկմանը հեռավար միացել էր նաև Լիսաբոնի NOVA համալսարանի իրավագիտության պրոֆեսոր, ՄԱԿ-ի Բռնի անհետացած անձանց հարցերով աշխատանքային խմբի նախկին նախագահ-զեկուցող Ջերեմի Սարկինը։
Նա ներկայացրեց միջազգային փորձը, բարձրաձայնված խնդիրների լուծման հնարավոր մեխանիզմները։
Քննարկումը ուղիղ հեռարձակվում էր Factor TV-ի եթերով։
ՀՔԱՎ-ը հետևողական է լինելու անհայտ կորած անձնանց և նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ պետության պարտավորությունների պատշաճ կատարման նպատակով անհրաժեշտ օրենսդրական և ինստիտուցիոնալ երաշխիքների ձևավորման ստեղծման հարցում։ Այնպիսի համակարգային խնդիրներ, ինչպիսիք են անհայտ կորածների հարցերով զբաղվող մեկ միասնական մարմնի և համակարգի բացակայությունը, իրենց հարազատի գտնվելու վայրի մասին տեղեկություն ստանալու իրավունքի չապահովումը, անհայտ կորած անձանց մասին օրենքի չընդունումն ու դրանից բխող խնդիրները՝ իրավական կարգավիճակի բացակայություն, սոցիալական խնդիրներ, մշտապես եղել և մնում են ՀՔԱՎ-ի դիտակետում և նման նախաձեռնություններով պարբերաբար բարձրաձայնելու ու հրավիրելու ենք իրավասու մարմինների ուշադրությունն այս խնդիրներին։

Discussion․ No systemic solutions are being given to issues in the protection of the rights of missing persons and their family members
On 27 May 2021, the Partnership for Open Society Initiative and Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office organized a discussion on “The potential and challenges of the protection of the rights of missing persons and their families in the Republic of Armenia”.
Representatives of international structures and state bodies, as well as civil society representatives and missing persons’ family members were invited to the discussion.
The discussion aimed to once again touch upon issues in the protection of the rights of missing persons and their family members, discuss the situation created after the second Artsakh war and mechanisms of solution to systemic problems.
For years on end, HCA Vanadzor has been engaged in these matters, and with the purpose of solving the issues, more than 15 years ago, HCA Vanadzor initiated the Draft Law “On missing persons”, which was never adopted.
The first discussion on the need to adopt the draft law was first held in the National Assembly on 10 March 2021
During and after the war, as a result of HCA Vanadzor fact-finding activity, a number of systemic issues were identified: it was not known which structures were dealing with matters related to missing persons; there was no unified system; citizens’ right to information on the wherabouts of their relatives was not ensured; just as in the past, citizens were again facing the issue of the lack of a legal status and the entailing social problems.
During the opening speech, HCA Vanadzor Chairman Artur Sakunts noted, “Steps were taken, structures were established and solutions were given with respect to the protection of the rights of missing persons and their families, but they were fragmentary. The latest war also showed that they had not been sufficient”.
OSF-Armenia Deputy Head for Programs Davit Amiryan expressed his concern that this issue has existed since the first Artsakh war, and not having completely solved them, we are now facing new challenges.
“Unfortunately, with the first Artsakh war issues still unresolved, we are again facing this problem. There are no dividing lines, political views in this issue, there is only humanity and compassion for hundreds of families”, D. Amiryan mentioned.
In his speech, the RA Human Rights Defender Arman Tatoyan attached importance to the initiation of this discussion aimed at raising issues of missing persons and their families. The Ombudsman also highlighted the involvement of civil society in this process.
“Humanitarian issues, human rights issues cannot be politicized. This is a universal absolute principle and should be in place as long as these issues have not been objectively solved, but the Azerbaijani side is explicitly creating obstacles. I do not consider it right that the RA Government does not publicize how many captives there are in Azerbaijan in its opinion, as it would ensure an additional guarantee and enhance the pressure”.
Missing persons’ relatives, who were present during the discussion, also presented the processes related to their relatives and raised the relevant issues.
“We never managed to find out which state structures added my brother’s name on the list of captives, given that there are no facts. We still do not have information about it”, missing serviceman’s sister Arusik Ohanyan mentioned.
A missing serviceman’s relative Aram Varagyan mentioned that he was dissatisfied with all the state structures. He has not been provided with any information on his son since the beginning of the war. “No one ever thinks of that child. No one gives any news”, he mentioned indignantly.
Representatives of the RA Ministry of Defence, and the RA Ministry of Labor and Social Affairs presented what actions they were taking to tackle the raised issues. Relatives of missing servicemen had an opportunity to address their questions to the officials. Stepan Grigoryan, Head of Analytical Centre on Globalization and Regional Cooperation, noted, “Authorities and faces change, but one tradition has persisted over 30 years: we do not actively work with international structures, platforms”.
Jeremy Sarkin, Professor of Law at NOVA University in Lisbon and former Chair-Rapporteur of the UN Working Group on Enforced or Involuntary Disappearances, also remotely joined the discussion. He presented the international experience and possible mechanisms of solving the raised issues. The discussion was broadcast live on Factor TV: https://www.youtube.com/watch?v=FtbArqK19mo .
HCA Vanadzor will be consistent with respect to the protection of the rights of missing servicemen and their families. Systemic problems - such as the lack of one unified body and system tackling issues related to missing persons, not ensuring the right to information on their relative’s whereabouts, not adopting the law on missing persons and the entailing problems, namely, the lack of a legal status, social problems - have always been in the center of the Organization’s attention and we will periodically raise these issues and draw the relevant bodies’ attention to them in the frame of such initiatives.