Խոշտանգումների արգելքի համաթվով Հայաստանը ԵԱՀԿ տարածաշրջանի 8 երկրների շարքում 3-րդն է
Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի Խոշտանգումների դեմ պայքարի աշխատանքային խմբի կազմած խոշտանգումների արգելքի համաթվով Հայաստանը ԵԱՀԿ տարածաշրջանի 8 երկրների շարքում 3-րդն է (2020 թ․-ի համաթիվը՝ 104)։ Համաթվի կազմմանը Հայաստանից մասնակցել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը։
Խոշտանգման արգելքի համաթվեր են կազմվել նաև Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Մոլդովայի, Լեհաստանի, Ռուսաստանի և Ուկրաինայի համար:
Նախորդ տարվա համեմատ՝ Հայաստանը բարելավել է իր ցուցանիշը (2019 թ․-ի համաթիվը՝ 93,77): Այս հանգամանքը պայմանավորված է նրանով, որ 2020-ի վերաբերյալ տեղեկություն հավաքագրելու գործընթացում ՀՀ պետական կառույցներն ավելի պատրաստակամ ու բաց են եղել համագործակցության համար։
Միևնույն ժամանակ՝ խոշտանգման գործերով քննության արդյունավետության համաթիվը 10 հնարավորից 1,83 է։ Ուսումնասիրությունը պարզել է նաև, որ խոշտանգում իրականացրած անձանց պատասխանատվության ենթարկող ոչ մի վճիռ ՀՀ-ում 2020-ին չի կայացվել։ 3 քրեական գործ է հարուցվել խոշտանգման զոհերի դեմ՝ բողոքը ներկայացնելուց հետո։ Խոշտանգման մեջ մեղադրվող անձինք ազատվել են պատասխանատվությունից՝ համաներման, վաղեմության ժամկետը լրանալու միջոցով։

Among 8 countries of the OSCE region, Armenia’s torture prohibition index takes the third place
The Civic Solidarity Platform's Working Group on the Fight against Torture developed torture prohibition index, where Armenia takes the third place among 8 countries of the OSCE region (the index for 2020 was 104). From Armenia, HCA Vanadzor participated in the calculation of the index.
Torture prohibition indices were computed also for Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Moldova, Poland, Russia and Ukraine.
As compared to the previous year, Armenia has improved its indicator (the index for 2019 was computed at 93,77). This is conditioned by the fact that during the process of collecting information of 2020, RA state structures were more open and willing to cooperate.
At the same time, the index of effectiveness of investigations into torture cases is 1,83 out of 10. It was also found out that no judgement holding liable torture perpetrators was made in the Republic of Armenia in 2020. 3 criminal cases were initiated against torture victims after they filed a complaint. Those charged with torture were released from responsibility through amnesty or expiry of the statute of limitations.