«Պարտադիր պատվաստումը»` մարդու հիմնարար իրավունքների և ժողովրդավարական պետության սկզբունքների համատեքստում
July 21, 2021
Այլ | Առողջության պաշտպանվածության իրավունք | Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Հրապարակումներ | Սեփական | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Ամբողջ աշխարհում տարածված կորոնավիրուսային համավարակի (Covid-19)  դեմ պայքարում պատվաստանյութերը համարվում են  ճգնաժամային իրավիճակի հաղթահարման միջոցներ։ Համավարակի տարածման բարձր ռիսկերը հանգեցնում են կամավոր պատվաստումներից պարտադիր պատվաստումների անցմանը։ Երկրների  մի մասում (Ավստրալիա, Ֆրանսիա, Հունաստան) պատվաստումները պարտադիր են դարձել խնամքի տան աշխատողների, բուժաշխատողների   համար, Լեհաստանում պատվաստումը ռիսկային խմբի անձանց համար հնարավոր է պարտադիր դառնա օգոստոսից[1]։
*Առաջին պարբերությունում տեղ էր գտել տեխնիկական վրիպակ, որն ուղղվել է 26․07․2021 դրությամբ։
Այդուհանդերձ արդիական և պարզաբանման ենթակա հարցադրումը կայանում է հետևյալում՝ արդյոք պետությունը միջազգային պայմանագրերով սահմանված իր պոզիտիվ պարավորությունը կատարելիս կարող է մարդու՝ որպես բարձրագույն արժեքի վերաբերյալ  ներպետական օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով սահմանված իրավունքների սահմանափակմամբ իրականացնել պարտադիր պատվաստմանն ուղղված գործողություններ։ Կամ, եթե կարող է նման՝ պարտադիր պատվաստմանն ուղղված միջոցառումներ իրականացնել, ապա ինչպե՞ս և ի՞նչ կարգավորումների հիման վրա։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (այսուհետ նաև՝ ԱՀԿ) Covid 19-ի և պարտադիր պատվաստման քաղաքականության համառոտագրում անդրադարձել է այն կարևոր հարցերին, որոնց կարգավորմանը պետք է անդրադառնա պետությունը իր կողմից պարտադիր պատվաստման մեխանիզմը ներդնելիս: Մասնավորապես՝ Covid 19-ի և պարտադիր պատվաստման քաղաքականության համառոտագրում[2] պետություններին առաջարկվում է պարտադիր պատվաստման քաղաքականություն մշակելիս ուշադրություն դարձնել հետևյալ հարցերին․
Պարտադիր պատվաստման անհրաժեշտություն և համաչափություն․  պետության կողմից պետք է հիմնավորվի, որ պարտադիր պատվաստման ներդրումն ուղղված է հանրային առողջության պահպանմանը, և դրա շրջանակում ձեռնարկվող միջոցները համաչափ են հետապնդած նպատակին: Վերջինս ենթադրում է, որ մինչ պարտադիր պատվաստման ներդրումը՝ պետք է հիմնավորվի այն հանգամանքը, որ այլ միջոցներով՝ տվյալ դեպքում կամավոր պատվաստման պայմաններում հետապնդած գերակա նպատակին հասնել հնարավոր չէ:
Պատվաստանյութի անվտանգության վերաբերյալ բավարար ապացույցների առկայություն․  հասարակությանը պետք է հասանելի և մատչելի լինի պատվաստանյութի անվտանգ լինելու վերաբերյալ  բավարար տեղեկատվություն, ինչը ենթադրում է, որ հասարակության համար պետք է հստակ լինի պատվաստելու և չպատվաստվելու արդյունքում առաջացող ռիսկերի անհամաչափությունը: Պատվաստանյութի անվտանգ լինելու հիմնավորման հետ մեկտեղ, այնուամենայնիվ, պետք է ներդրվի վերջինիս կիրառման արդյունքում պատճառվող հնարավոր վնասների հատուցման մեխանիզմ:
Պատվաստման արդյունավետություն․ պետք է բավարար ապացույցներով հիմնավորվի այն փաստը, որ պատվաստումը հանրային առողջության պահպանման, վարակների տարածման կանխարգելմանն  ուղղված արդյունավետ միջոց է:
Մատչելիություն․ պարտադիր պատվաստման մեխանիզմի ներդրմանը զուգահեռ` պատվաստման հասանելիության ապահովում, ինչը ենթադրում է, որ անձը, ում պարտադրվում է ենթարկվել պատվաստման, պետք է ունենա այն անվճար և բավարար քանակով ստանալու հնարավորություն:
Պետության կողմից պարտադիր պատվաստման գործընթացի նկատմամբ հանրային վստահության ձևավորում, որոշումների կայացման թափանցիկության և հանրային հաշվետվողականության ապահովում:
Իր եզրահանգմամբ ԱՀԿ-ն նշում է, որ Կառավարությունը և (կամ) քաղաքականություն մշակող այլ իրավասու մարմինները պետք է կիրառեն թվարկված հնարավոր բոլոր միջոցները կամավոր պատվաստումները խրախուսելու համար՝ մինչ պարտադիր պատվաստմանն անցնելը: Ընդ որում` պատվաստման պարտադիրությունը պետք է սահմանվի միայն կամավորության անարդյունավետության հիմնավորման դեպքում:
Պարտադիր պատվաստումներն ուղղակիորեն առնչվում են մարդու հիմնարար իրավունքների հետ, ինչպիսիք են Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին եվրոպական կոնվենցիայով (այսուհետ նաև՝ Կոնվենցիա) երաշխավորված կյանքի իրավունքը (Կոնվենցիայի 2-րդ հոդված), անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունքը (Կոնվենցիայի 8-րդ հոդված)։ Պարտադիր պատվաստումների ներդրմամբ պայմանավորված` իրավունքների սահմանափակումների վերաբերյալ միջազգային նորմերը պահանջում են, որ դրանք հիմնված լինեն օրինականության, համաչափության և անհրաժեշտության սկզբունքների վրա։
«Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին» միջազգային դաշնագրի 5-րդ հոդվածի համաձայն` «Սույն Դաշնագրում ոչինչ չի կարող մեկնաբանվել այն նշանակությամբ, որ ինչ-որ պետություն, ինչ-որ խումբ կամ ինչ-որ անձ իրավունք ունեն զբաղվելու որևէ գործունեությամբ կամ կատարելու որևէ գործողություն, որն ուղղված լինի սույն դաշնագրում ճանաչված ցանկացած իրավունքի կամ ազատության ոչնչացմանը կամ դրանց սահմանափակմանն ավելի մեծ չափով, քան նախատեսված է սույն Դաշնագրում»: Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի 29-րդ հոդվածը սահմանում է սահմանափակումների հետևյալ պայմանները.
1. պետք է սահմանված լինեն օրենքով,
2. պետք է ապահովեն բացառապես ուրիշների իրավունքների ու ազատությունների պատշաճ ճանաչումն ու հարգանքը և ժողովրդավարական հասարակարգում բարոյականության արդարացի պահանջները, հասարակական կարգը և ընդհանուր բարեկեցությունը։
Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով պաշտպանվում է յուրաքանչյուրի կյանքի իրավունքը, ընդ որում՝  ոչ միայն այն դեպքերից, որոնք ունենում են մահվան ելք, այլ նաև այն դեպքերից, երբ լուրջ վտանգի տակ է դրվում մարդու կյանքը[3]։
Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածն իր մեջ ընդգրկում է երկու նյութական պարտավորություն՝
առաջին՝ օրենքի ներքո կյանքի իրավունքը պաշտպանելու ընդհանուր պարտավորություն,
երկրորդ՝ դիտավորյալ մահ պատճառելու արգելքը, որը սահմանափակվում է թվարկված բացառություններով[4]
Նյութական պարտավորության հետ զուգահեռ՝ գործում է նաև ընթացակարգային պարտավորությունը՝ արդյունավետ հետաքննելու նյութական բաղադրիչի խախտման վերաբերյալ պնդումները[5]։ Թվարկված սկզբունքները գործում են նաև առողջապահության ոլորտում[6]:
Բժշկական պատվաստումները Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի ներքո պաշտպանության տակ կարող են առնվել այն դեպքում, երբ այդպիսի միջամտությունները սպառնալիք են մարդու կյանքի համար, օրինակ՝ երբ տվյալ անձն ունի առողջական այնպիսի խնդիրներ, օրինակ՝ ալերգիա, կամ առկա են պատվաստման համար սահմանված այլ հակացուցումներ[7]։
Ինչ վերաբերում է Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի շրջանակներում պետության պոզիտիվ պարտավորություններին, ապա պետությունը պարտավոր է ձեռնարկել մարդու կյանքը կանխատեսելի և արտահայտված սպառնալիքներից պաշտպանության միջոցներ, այդ թվում՝ նաև առողջապահության ոլորտում։ Այդպիսի սպառնալիքները կանխելու համար պետությունը պետք է ընդունի պաշտպանական նորմեր, այդ թվում՝ նաև վարակիչ հիվանդությունների հետ կապված, որոնց անվերահսկելի տարածումը սպառնալիք կարող է հանդիսանալ բնակչության համար[8]։
Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածը կոչված է պաշտպանելու անհատին՝ իր անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունքի, իր բնակարանի իրավունքի և իր նամակագրության իրավունքի իրացման նկատմամբ կամայական միջամտություններից[9]: «Անձնական կյանք» հասկացությունը ներառում է սեփական մարմնի և կյանքի վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու անձի իրավունքը, որը վերաբերում է նաև առողջության հետ կապված որոշումներին։ ՄԻԵԴ-ի նախադեպային պրակտիկան ցույց է տալիս, որ անհատի կամքին հակառակ ցանկացած բժշկական միջամտություն համարվում է Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի պահանջների խախտում, նույնիսկ, եթե միջամտությունն աննշան է:
Անձի անձնական կյանքը հարգելու իրավունքին միջամտելու դեպք է համարվում նաև այն, երբ անձը, թեև չի ենթարկվել պարտադիր պատվաստման, սակայն ուղղակիորեն կրել է այն բացասական հետևանքները, որոնք առաջացել են պարտադիր պատվաստումը չանցնելու պատճառով:
Եվրոպական կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածով երաշխավորված իրավունքին միջամտությունը համարվում է անհրաժեշտ «ժողովրդավարական հասարակությունում», եթե այն համապատասխանում է «անհետաձգելի սոցիալական պահանջին», իրավասու պետական մարմինների կողմից նշված պատճառները «բավարար են և ողջամիտ» և համաչափ՝ հետապնդվող նպատակին[10]։
Ընդ որում՝ միջամտությունը պետք է նախատեսված լինի օրենքով, իսկ օրենքը պետք է լինի հասանելի, ինչպես նաև բավարար չափով պարզ ձևակերպված, որպեսզի հնարավորություն տրվի անհատին ոչ միայն գործելու օրենքին համապատասխան, այլ նաև կանխատեսելու այն հետևանքները, որոնք կարող են վրա հասնել իր, այդ թվում՝ օրենքի պահանջները չկատարելու, գործողությունների հետևանքով[11]: Միջամտությունը պետք է հետապնդի իրավաչափ նպատակ (բնակչության առողջության պաշտպանությունը և հանրային անվտանգության ապահովումը և այլն) և լինի անհրաժեշտ[12]։
Վերոշարադրյալից բխում է, որ  միջամտությունն արդարացված է, եթե այն հիմնված է համապատասխան իրավական հիմքի վրա, հետապնդում է օրինական նպատակ և անհրաժեշտ է ժողովրդավարական հասարակությունում։
Ամփոփելով վերոգրյալը՝ պետք է նկատել, որ Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածը, թեև չի արգելում պարտադիր պատվաստումների իրականացումը, սակայն պարտավորեցնում է պետություններին միջոցներ ձեռնարկել կյանքին սպառնացող ռիսկերը կանխելու համար։ Ինչ վերաբերում է Կոնվենցիայի 8-րդ հոդվածի ներքո պաշտպանվող իրավունքներին միջամտությանը, ապա այն ենթակա է գնահատման անհատի և հասարակության շահերի հարաբերակցության, ժողովրդավարական հասարակությունում անհրաժեշտության, ինչպես նաև պատվաստումների որակի և մարդկանց կյանքի և առողջության վրա դրանց հնարավոր ազդեցության համատեքստում։
Անդրադառնալով  Հայաստանի Հանրապետությանը (ՀՀ)՝ պետք է նկատել, որ բացակայում են պարտադիր պատվաստմանն ուղղված իրավական կարգավորումները։ Միաժամանակ բավականին շատ են առանց նման իրավական հիմքերի պարտադիր պատվաստման անցնելու մասին տեղեկությունները, մասնավորապես՝ գործատուների կողմից աշխատակիցներին պատվաստումների հարկադրելու, դրանով պայմանավորված աշխատանքային իրավունքների սահմանափակումների կամ առավելությունների սահմանման շուրջ ծավալվող քննարկումները։
ՀՀ Սահմանադրության 25-րդ հոդվածի առաջին մասի համաձայն՝ «Յուրաքանչյուր ոք ունի ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունք»:
Նույն հոդվածի երկրորդ մասի համաձայն՝ «Ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության իրավունքը կարող է սահմանափակվել միայն օրենքով՝ պետական անվտանգության, հանցագործությունների կանխման կամ բացահայտման, հասարակական կարգի, առողջության և բարոյականության կամ այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության նպատակով»:
ՀՀ Սահմանադրության 57-րդ հոդվածի առաջին մասի համաձայն՝ «Յուրաքանչյուր ոք ունի աշխատանքի ազատ ընտրության իրավունք»:
ՀՀ Սահմանադրության 79-րդ հոդվածի համաձայն՝  «Հիմնական իրավունքները և ազատությունները սահմանափակելիս օրենքները պետք է սահմանեն այդ սահմանափակումների հիմքերը և ծավալը, լինեն բավարար չափով որոշակի, որպեսզի այդ իրավունքների և ազատությունների կրողները և հասցեատերերն ի վիճակի լինեն դրսևորելու համապատասխան վարքագիծ»
ՀՀ Սահմանադրության 81-րդ հոդվածի  առաջին մասի համաձայն՝ «Հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ Սահմանադրությունում ամրագրված դրույթները մեկնաբանելիս հաշվի է առնվում Հայաստանի Հանրապետության վավերացրած՝ մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա գործող մարմինների պրակտիկան»:
Նույն հոդվածի երկրորդ մասի համաձայն` «Հիմնական իրավունքների և ազատությունների սահմանափակումները չեն կարող գերազանցել Հայաստանի Հանրապետության՝ միջազգային պայմանագրերով սահմանված սահմանափակումները»:
ՀՀ Սահմանադրության 85-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ «Յուրաքանչյուր ոք, օրենքին համապատասխան, ունի առողջության պահպանման իրավունք»:
«Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքի  13-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ «Յուրաքանչյուր ոք, անկախ ազգությունից, ռասայից, սեռից, լեզվից, դավանանքից, տարիքից, առողջական վիճակից, հաշմանդամությունից, քաղաքական կամ այլ հայացքներից, սոցիալական ծագումից, գույքային կամ այլ դրությունից, Սահմանադրությամբ, սույն օրենքով և այլ օրենքներով, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված կարգով ունի բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու իրավունք»:
«Բժշկական օգնություն և սպասարկում» հասկացության բովանդակությունը բացահայտվում է Օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, ըստ որի՝  «Բժշկական օգնություն և սպասարկում» հասկացությունը ներառում է  բնակչությանը խորհրդատվական, կանխարգելիչ, բուժական, պալիատիվ, դեղորայքային օգնության ցուցաբերումը, ախտորոշիչ հետազոտությունների, վերականգնողական բուժման, բժշկական փորձաքննության անցկացումը, հարբժշկական և ոչ բուժական բնույթի ծառայությունների մատուցումը»։
Օրենքի 24-րդ հոդվածով՝ առանց մարդու կամ նրա օրինական ներկայացուցչի համաձայնության՝ բժշկական  օգնության և սպասարկման իրականացում նախատեսվում է երկու դեպքերում․
1) մարդու կյանքին սպառնացող վտանգի դեպքում՝ Կառավարության սահմանած կարգով․
2) շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող հիվանդությունների դեպքում՝ օրենքով սահմանված կարգով»:
Ինչպես պարզ է դառնում վերոնշյալից` առանց մարդու/օրինական ներկայացուցչի համաձայնության` բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացվում է նաև այն դեպքում, երբ մարդու մոտ առկա է շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող հիվանդություն: Վերջիններիս ցանկը սահմանված է «Շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող հիվանդությունների ցանկը հաստատելու մասին» ՀՀ Կառավարության 2001 թվականի դեկտեմբերի 27-ի N 1286 որոշմամբ, որում ՀՀ Կառավարության 2020 թվականի փետրվարի 1-ի թիվ 96-Ն որոշմամբ ներառվել է նաև նոր կորոնավիրուսային վարակը (2019n-CoV):  Ցանկի սահմանված լինելու պայմաններում, այդուհանդերձ, Օրենքի 24-րդ հոդվածի իրավակարգավորման կիրառումը հնարավոր չէ այնքանով, որքանով Օրենքով նախատեսված չէ առանց մարդու համաձայնության բժշկական օգնության և սպասարկման իրականացման կարգը:
ՀՀ առողջապահության նախարարի 2020 թվականի օգոստոսի 17-ի թիվ 21-Ն հրամանով նախատեսվում է, որ կանխարգելիչ պատվաստումներից հրաժարման դեպքում յուրաքանչյուր անձ կամ նրա օրինական ներկայացուցիչ ձեռագիր գրում է հրաժարական՝ նախապես ստանալով հրաժարումների վերաբերյալ խորհրդատվություն և իրազեկում։
Վերոգրյալից բխում է, որ ՀՀ օրենսդրությունում բացակայում է  նոր կորոնավիրուսային վարակի (2019n-CoV) պատվաստման պարտադիրության վերաբերյալ որևէ իրավակարգավորում, ինչը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ գործատուների կողմից աշխատանքային հարաբերություններում որևէ գործողության կամ անգործության դրսևորում, որն ուղղված է աշխատակցին՝  նոր կորոնավիրուսային վարակի (2019n-CoV) դեմ պատվաստվելուն հարկադրելուն, անհիմն է և ոչ իրավաչափ. վերջինս խախտում է մարդու՝ ինչպես որպես աշխատողի, այնպես էլ որպես բարձրագույն արժեքի, ՀՀ օրենսդրությամբ, միջազգային պայմանագրերով երաշխավորված իրավունքները:
Այսպիսով` պարտադիր պատվաստման քաղաքականություն մշակելիս անհրաժեշտ է, որ պետությունը, մինչ հարկադիր պատվաստման մեխանիզմի ներդրումը, բարձրացնի հասարակության տեղեկացվածության աստիճանը՝ պատվաստման վերաբերյալ՝ ներկայացնելով կիրառվելիք պատվաստանյութի անվտանգության և արդյունավետության վերաբերյալ անհրաժեշտ և բավարար տեղեկատվություն, պատվաստման անցնելու կամ չանցնելու հետևանքով հնարավոր ռիսկերն ու ոչ ցանկալի հետևանքները, պատվաստման կանխարգելիչ նշանակությունն ու դերը, պատվաստվելու արդյունքում պատճառվող հնարավոր վնասների հատուցման կարգը, այլ կերպ ասած՝
1. պարտադիր պատվաստումը պետք է սահմանել օրենքով՝ համաչափության և անհրաժեշտության սկզբունքների պահպանմամբ,
2. ներդնել պատվաստանյութերի կիրառման արդյունքում պատճառվող հնարավոր վնասների հատուցման մեխանիզմ,
3. բնակչության համար ապահովել պատվաստման վերաբերյալ տեղեկատվության հասանելիություն և մատչելիություն,
4. բնակչությանը ապահովել  անվճար և բավարար քանակով պատվաստանյութով,
5. ապահովել պատվաստումների վերաբերյալ որոշումների կայացման թափանցիկություն և հանրային հաշվետվողականություն։
[1] https://www.reuters.com/world/countries-make-covid-19-vaccines-mandatory-2021-07-13/
[2] Տե՛ս COVID-19 and mandatory vaccination: Ethical considerations and caveats Policy brief  https://apps.who.int/iris/handle/10665/340841
[3] Տե՛ս, Մակարացիսն ընդդեմ Հունաստանի  (գանգատ թիվ 50385/99 ) գործովՄԻԵԴ-ի 20․12․2004 թ․ որոշում, կետ 55)
[4] Տե՛ս, Բոսոն ընդդեմ Իտալիայի (գանգատ թիվ 50490/99) գորոծով ՄԻԵԴ-ի 05․09․2002 թ․ որոշում։
[5] Տե՛ս, Արմանի Դա Սիլվան ընդդեմ Միացյալ Թագավորության (գանգատ թիվ 5878/08) գործով ՄԻԵԴ-ի 30․03․2016 թ․ որոշում, կետ 229։
[6] Տե՛ս,Կալվելին և Չիլյոն ընդդեմ Իտալիայի (գանգատ թիվ 32967/96) գործով ՄԻԵԴ-ի 17․01․2002 թ․ որոշում։
[7] Տե՛ս, Բոֆֆան և այլ ընդդեմ Սան Մարինոյի (գանգատ թիվ 26536/95) գործով ՄԻԵԴ-ի 15․01․1998 թ․ որոշում։
[8] Տե՛ս, Լոպես դե Սուսա Ֆերնանդեսն ընդդեմ Պորտուգալիայի (գանգատ թիվ 56080/13) գործով ՄԻԵԴ-ի 19․12․2017 թ․ որոշում, կետ 165։
[9] Տե՛ս, Կրունը և այլք ընդդեմ Նիդեռլանդների (գանգատ թիվ 18535/91) գործով ՄԻԵԴ 27․10․1994 թ․ որոշում։
[10] Տե՛ս Վավրիչկան և մյուսներն ընդդեմ Չեխական Հանրապետության (գանգատ թիվ  47621/13 ) գործով ՄԻԵԴ 08․04․2021 թ․ որոշում:
[11] Տե՛ս Դուբսկան և Կրեժովան ընդդեմ Չեխական Հանրապետության (գանգատ թիվ  28859/11 և 28473/12 ) գործով ՄԻԵԴ 15.11.2016 թ․ որոշում:
[12] Տե՛ս, Սոլոմախին ընդդեմ Ուկրաինայի (գանգատ թիվ 24429/03) գործով ՄԻԵԴ 15․03․2012 թ․ որոշում, կետ 35-36։

“Compulsory vaccination” in the context of fundamental human rights and principles of a democratic state
July 21, 2021
Other | Right to Protection of Health | Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Publications | Own | Civilian Oversight and Monitoring
In the fight against COVID-19 pandemic, vaccines are considered means to overcome the crisis situation. High risks of the spread of pandemic lead to a shift from voluntary vaccination to compulsory vaccination. In some countries (Australia, France, Greece), vaccination is mandatory for care home workers, health workers; Poland could make vaccination obligatory from August[1].
Nonetheless, there is a persisting question to be clarified: when doing its positive obligations set by international agreements, can the state take actions aimed at mandatory vaccination by restricting rights - set by domestic legislation and international agreements - of an individual as the highest value? And if the state can take such measures aimed at mandatory vaccination, then how and based on what regulations?
In its COVID-19 and mandatory vaccination policy brief, the World Health Organization (hereinafter also referred to as WHO) addressed the issues that a state should regulate when introducing a mechanism of obligatory vaccination. In particular, this policy brief recommends the states to address the following issues when developing a policy of mandatory vaccination:
Necessity and proportionality of mandatory vaccination:  The state should substantiate that introduction of mandatory vaccination is aimed at public health and that actions taken in that frame are proportionate to the goal pursued. This implies that before introducing mandatory vaccination, it should be substantiated that other means, in this case, voluntary vaccination, will not lead to achievement of the goal pursued.
Sufficient evidence of vaccine safety: Data should be available that demonstrate the vaccine being mandated has been found to be safe. This implies that society should be aware of the disproportion between the risks in case of getting and not getting vaccinated. Alongside the substantiation that the vaccine is safe, mandatory vaccination should be implemented with no-fault compensation schemes  to address any vaccine-related harm that might occur.
Sufficient evidence of vaccine efficacy and effectiveness․ Data on efficacy and effectiveness should be available that show the vaccine is efficacious and that the vaccine is an effective means of achieving an important public health goal and preventing infection transmission.
Sufficient supply: In order for a mandate to be considered, supply of the authorized vaccine should be sufficient with free access for those for whom it is to be made mandatory.
Formation of public trust in the process of mandatory vaccination by the state, decision-making transparency and public accountability.
WHO notes as a conclusion that Governments and/or institutional policy-makers should use arguments to encourage voluntary vaccination against COVID-19 before contemplating mandatory vaccination. Moreover, mandatory vaccination should be considered only if voluntary vaccination is proved to be ineffective.
Mandatory vaccination is directly related to fundamental human rights such as the right to life and the right to respect for private and family life (Article 2 and Article 8 of the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, hereinafter also referred to as “the Convention”). International norms on rights restrictions in connection with introduction of mandatory vaccination require that they be based on principles of legality, proportionality and necessity.
Article 5 of the International Covenant on Civil and Political Rights sets, “Nothing in the present Covenant may be interpreted as implying for any State, group or person any right to engage in any activity or perform any act aimed at the destruction of any of the rights and freedoms recognized herein or at their limitation to a greater extent than is provided for in the present Covenant”. Article 29 of the Universal Declaration of Human Rights sets the following conditions for restrictions:
1. they should be determined by law,
2. solely for the purpose of securing due recognition and respect for the rights and freedoms of others and of meeting the just requirements of morality, public order and the general welfare in a democratic society.
Article 2 of the Convention protects everyone’s right to life, moreover, not only in terms of incidents that result in death, but also incidents that put a human life at serious risk.[3]
Article 2 of the Convention implies two material obligations:
first: general obligation to protect the right to life under the law,
second: prohibition on intentionally causing death, limited with the listed exceptions[4]
Along with the material obligation, there is a procedural obligation to carry out an effective investigation into alleged breaches of substantive limb[5]. The listed principles apply also in the healthcare sphere. [6]
Medical vaccinations can be protected under Article 2 of the Convention if such interventions are a threat to a human life, for example, when the relevant person has health problems, sch as allergy, or there are any other contraindication to vaccination[7].
With regard to the state’s positive obligations, the state is obliged to take adequate preventive measures in order to protect individuals against foreseeable and manifested threats, including in the health care sphere. In order to prevent such threats, the state should adopt protection norms, also for contagious diseases, the uncontrollable spread of which can be a threat to the population[8].
Article 8 of the Convention protects everyone’s right to respect for his private and family life, his home and his correspondence and sets that there shall be no arbitrary interference by a public with the exercise of this right[9]. “Private life” includes the right to make decisions concerning one’s own body and life, including health-related decisions. The ECHR case law shows that any medical intervention against a person’s will is considered a violation of requirements of Article 8 of the Convention, even if the intervention is insignificant.
If a person has not been subjected to mandatory vaccination but has been directly and adversely affected by the consequences of not being vaccinated, this also amounts to interference with the right to respect for private life.
An interference with the right enshrined in Article 8 of the Convention will be considered “necessary in a democratic society” for the achievement of a legitimate aim if it answers a “pressing social need” and, in particular, if the reasons adduced by the national authorities to justify it are “relevant and sufficient” and if it is proportionate to the legitimate aim pursued.[10]
Moreover, interference shall be envisaged by law, and the law shall be accessible and formuated clearly enough for the individual not only to be able to act in line with the law, but also to predict the consequences that might arise also as a result of his not doing requirements of the law[11]. The interference shall pursue a legitimate aim (protection of the population’s health and ensuring public safety, etc.) and be necessary [12].
It stems from the aforementioned that an interference is justified if it is based on a relevant legal ground, pursues a legal aim and is necessary in a democratic society.
Summing up the aforementioned, we can note that although Article 2 of the Convention does not prohibit mandatory vaccination, it obliges states to take measures to prevent life-threatening risks. With regard to interference with the rights protected under Article 8 of the Convention, it is subject to assessment in the context of the ratio of an individual’s and public’s interests, necessity in a democratic society, as well as vaccine quality and their potential effect on human life and health.
When it comes to the Republic of Armenia (RA), there are no mandatory-vaccination-related legal regulations in place. At the same time, there is rather a lot of information on mandatory vaccination without such legal grounds, in particular, discussions about employers compelling employees to get vaccinated and respectively setting restrictions or privileges on labor rights.
According to part 1 of Article 25 of the RA Constitution, “Everyone shall have the right to physical and mental integrity”.
According to part 2 of the same Article, “The right to physical and mental integrity may be restricted only by law, for the purpose of state security, preventing or disclosing crimes, protecting public order, health and morals or the basic rights and freedoms of others”.
According to part 1 of Article 57 of the RA Constitution, “Everyone shall have the right to free choice of employment”.
According to Article 79 of the RA Constitution, “When restricting fundamental rights and freedoms, laws must define the grounds and extent of restrictions, be sufficiently certain to enable the holders and addressees of these rights and freedoms to have an appropriate conduct”.
According to part 1 of Article 81 of the RA Constitution, “The practice of bodies operating on the basis of international treaties on human rights, ratified by the Republic of Armenia, shall be taken into account when interpreting the provisions concerning fundamental rights and freedoms enshrined in the Constitution”.
According to part 2 of the same Article, “Restrictions on fundamental rights and freedoms shall not exceed the restrictions prescribed by the Republic of Armenia international treaties”.
According to part 1 of Article 85 of the RA Constitution, “Everyone shall, in accordance with law, have the right to health care”.
According to part 1 of Article 13 of the RA Law on Medical Aid and Service to the Population, “Every person, irrespective of nationality, race, sex, language, religion, age, health condition, disability, political or other views, social origin, property or other status, shall have the right to medical aid and service in the Republic of Armenia in a manner prescribed by the Constitution, this and other laws, as well as international agreements of the Republic of Armenia”.
“Medical aid and service” concept is explained in clause 1 of part 1 of Article 2 of the Law, “Medical aid and service includes provision of consultative, preventive, medical, palliative, drug-based aid to population, conduct of diagnostic examinations, rehabilitation treatment, medical expert examination, provision of paramedical and non-medical services”.
According to Article 24 of the Law, provision of medical aid and service without a person's or his/her legal representative's consent shall be allowed in two cases:
1) in case of a threat to the person’s life, in a manner prescribed by the Government;
2) in case of the diseases which pose a danger to public, in the manner prescribed by the legislation”.
Thus, medical aid and service is provided without the relevant person’s or his/her representative’s consent if that person has an illness posing danger to the public. The list of such diseases is set in RA Government’s decision N 1286 of 27 December 2001 on “Approving the list of diseases posing danger to public”, which was amended by the RA Government’s decision N 96-Ն of 1 February 2020 and Covid-19 (2019n-CoV) was added to the list. Though the list is determined, application of the legal regulation of Article 24 of the Law is not feasible insofar as  the Law does not envisage the procedure of medical aid and service without the relevant person’s consent.
RA Health Minister’s order N 21-Ն of 17 August 2020 sets that in case of refusing to get preventive vaccination, every person or his/her legal representative formulates the refusal in writing, having received consultation and information on refusal.
Based on the above-mentioned information, it can be stated that the RA legislation does not have any legal regulation on mandatory nature of COVID-19 (2019n-CoV) vaccination. Thus, it can be concluded that employers’ actions or inaction aimed at compelling employees to get vaccinated against COVID-19 (2019n-CoV) are groundless and illegal, since they violate the rights - guaranteed by the RA legislation and international agreements - of the relevant persons both as an employee and as the supreme value.
Thus, when developing a mandatory vaccination policy, it is necessary that before introduction of mandatory vaccination mechanism, the state conduct awareness raising on vaccination by presenting necessary and sufficient information on vaccine safety and effectiveness, potential risks and undesirable consequences in case of getting/not getting the jab, preventive role of vaccination, compensation schemes to address any vaccine-related harm that might occur, in other words:
1. mandatory vaccination should be set under law, based on principles of proportionality and necessity,