Վերաքննիչի որոշմամբ Գևորգ Կոստանյանի դեմ հաղորդման հիման վրա ՀՔԾ-ն որոշում կկայացնի
2018 թ. նոյեմբերի 3-ին ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարեց Գրիշա Վիրաբյանի և նրա ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Արայիկ Զալյանի վերաքննիչ բողոքը՝ Գևորգ Կոստանյանի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու վերաբերյալ հաղորդման հիման վրա որոշում կայացնելու հարցով:
Գրիշա Վիրաբյանը հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել 2018 թ. փետրվարի 12-ին: Դրանում հայտնել էր, որ այն ժամանակ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցիչ Գևորգ Կոստանյանը իրեն գումար է առաջարկել, որ հրաժարվի ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածով քննվող քրեական գործից:
ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության պետի տեղակալ Մ. Բաբայանը 2018թ. փետրվարի 24-ին պատասխանել է, որ քրեական գործ հարուցելու առիթներ չկան, բայց դրա վերաբերյալ քրեադատավարական օրենքով որոշում չի կայացրել ու հաղորդում ներկայացրած անձին չի տրամադրել:
Հաղորդման հիման վրա ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածի իմաստով որոշում կայացնելուն պարտավորեցնելու պահանջով Գ. Վիրաբյանի ներկայացուցիչ Արայիկ Զալյանը դիմել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան, սակայն դատարանը 2018թ. օգոստոսի 21-ին մերժել է դիմումը:
Ա. Զալյանը 2018թ. սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանում բողոքարկել է նաև առաջին ատյանի դատարանի որոշումը: Վերաքննիչ բողոքում նշել է, որ վարույթն իրականացնող մարմինը անգործություն է դրսևորել՝ ոչ միայն հաղորդման հիման վրա համապատասխան որոշում չկայացնելով, այլև անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ չկատարելով: Եվ դրանով խախտել է Գ. Վիրաբյանի իրավունքները:
ՀՀ Վերաքննիչ քրեական դատարանը 2018թ. նոյեմբերի 3-ին բավարարեց Գ. Վիրաբյանի ու նրա ներկայացուցիչ Ա. Զալյանի վերաքննիչ բողոքը: ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը Գ. Վիրաբյանի հաղորդման հիման վրա որոշում կկայացնի:

According to the decision of the Appeal Court, Special Investigation Service will make a decision based on the report against Gevorg Kostanyan
On November 3, 2018, the RA Criminal Court of Appeal upheld Grisha Virabyan and his representative’s – HCA Vanadzor lawyer Arayik Zalyan – appeal complaint on the question of making a decision based on the report of initiating a criminal case against Gevorg Kostanyan.
Grisha Virabyan presented a report on crime on February 12, 2018. In the report he stated that at that time the RA representative in the European Court of Human Rights Gevorg Kostanyan suggested money so that he refused from the criminal case examined under Article 309 of the RA Criminal Code in the RA Special Investigation Service.
On February 24, 2018, the RA Special Investigation Service deputy head M. Babayan replied, that there are no reasons to initiate a criminal case, but he had not made a decision upon it by criminal procedure law and had not provided it to the person who presented the report.
G. Virabyan’s representative Arayik Zalyan applied to Yerevan city General Jurisdiction Court claiming to oblige to make a decision within the meaning of Article 181 of the RA Criminal Procedure Code based on the report. However, the Court rejected the application on August 21, 2018.
On September 13, 2018, A. Zalyan also appealed the decision of the Court of First Instance. He mentioned in the appeal complaint that the body conducting the proceedings expressed inaction not only by not making a respective decision on the report, but also by not taking the necessary investigative and procedural actions. By this, he violated G. Virabyan’s rights.
On November 3, 2018, the RA Criminal Court of Appeal upheld G. Virabyan and his representative A. Zalyan’s appeal complaint. The RA Special Investigation Service will make a decision based on G. Virabyan’s report.