Համավարակի կանխարգելման նպատակով պատվաստումները պետք է իրականացվեն օրենքով և ժողովրդավարական պետության պահանջներին համապատասխան
October 8, 2021
COVID-19 | Գործունեություն | Հրապարակումներ | Նորություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ | Օրենսդրական առաջարկություններ և վերլուծություն
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը կարևորում է պատվաստման նշանակությունը համավարակի հաղթահարման և հանրային առողջության պահպանման համատեքստում, միևնույն ժամանակ արձանագրում ենք, որ պատվաստումների կամ ՊՇՌ հետազոտության իրավական կարգավորումներ նախատեսող՝ ՀՀ Առողջապահության նախարարի թիվ 65-Ն հրամանը և «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը մարդու մի շարք սահմանադրական իրավունքների պաշտպանության, իրավական որոշակիության և համաչափության սկզբունքների տեսանկյունից խնդրահարույց են ներքոնշյալ հիմնավորումներով։
Այսպես՝ Հրամանով պարտադիր պատվաստման անուղղակի իրավական կարգավորում է նախատեսվում, մինչդեռ պատվաստման հնարավոր բացասական հետևանքների դեպքում հստակ չեն առողջությանը պատճառված վնասի փոխհատուցման մեխանիզմները։
Սրա վերաբերյալ դիրքորոշում է հայտնել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ նկատելով․ «առողջությանը պատճառված վնասի դեպքում փոխհատուցման առկայությունը իսկապես կարևոր է պարտադիր պատվաստման համակարգի ընդհանուր գնահատման համար»։
ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովն էլ, բացի փոխհատուցման մեխանիզմներ ներդնելու անհրաժեշտությունից, անհրաժեշտ է համարել նաև, որ քաղաքացիները հստակ տեղեկացված լինեն այն մասին, որ պատվաստումը պարտադիր չէ, և որ ոչ ոք չի կարող ենթարկվել ճնշումների՝ չպատվաստվելու համար։
Նախարարի հրամանը խնդրահարույց է նաև իրավական որոշակիության սկզբունքի տեսանկյունից։ Պատվաստումը, ինչպես ցանկացած այլ բժշկական միջամտություն, ենթադրում է անձնական կյանքի միջամտություն, որը պետք է հիմնված լինի անձի ազատ և տեղեկացված համաձայնության հիման վրա։ Այս համատեքստում ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության նկատմամբ ցանկացած միջամտություն պետք է սահմանվի բացառապես օրենքով, որն էլ հնարավորություն կտա գործարկելու մյուս, այդ թվում՝ փոխհատուցման մեխանիզմները։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը՝ 2021 թվականի մայիսի 4-ի ՍԴՈ-1592 որոշմամբ  վերահաստատել է այն իրավական դիրքորոշումը, որ «որևէ հիմնական իրավունքի սահմանափակում հնարավոր է միայն օրենքով»։
Իսկ ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ն էլ ՀՀ օրենսդրական գործընթացի գնահատման համատեքստում դեռևս 2014-ին արձանագրել է, որ ենթաօրենսդրությունը, տվյալ դեպքում՝ Նախարարի հրամանը, պետք է մնա «բացառապես օրենքով նախատեսվածի շրջանակներում» և ուստի՝ չպետք է պարունակի ֆիզիկական անձանց իրավունքների լրացուցիչ սահմանափակումներ կամ լրացուցիչ պարտականություններ։
Այսպիսով՝ Առողջապահության նախարարը չուներ իր կողմից կայացվող իրավական ակտում այնպիսի սահմանափակումներ նախատեսելու լիազորություն, ինչպիսիք կարող էին սահմանվել բացառապես օրենքով։ Նման նախաձեռնությամբ հանդես գալով՝ Նախարարը իրացրել է օրենսդիր մարմնի գործառույթը, ինչը հակասահմանադրական է։
Նման սահմանափակումներ չեն կարող մտցվել ոչ Նախարարի հրամանով, ոչ էլ, առավել ևս, առանձին հայտարարություններով։
Այս համատեքստում մտահոգիչ է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Կառավարության նիստում արված հայտարարությունը, որում վարչապետը բառացիորեն նշում է․ «Պետական կառավարման համակարգում մարդ չպիտի լինի, որը պատվաստված չլինի»։
Ստիպողաբար պատվաստումների այս մոտեցումը բացարձակ անհամարժեք է հանրահռչակվող նպատակներին, ինչպիսին է պատվաստումների՝ հանրային առողջապահության և համավարակին դիմագրավելու հարցում ունեցած նշանակությունը։
Նշենք նաև, որ պատվաստման կամ առնվազն 14-օրյա պարբերականությամբ թեստավորման  պահանջի չկատարման դեպքում կանխատեսելի չէ դրա հետևանքը, քանի որ որևէ այլ իրավական ակտում հետևանքներն ամրագրող կարգավորումներ չեն նախատեսվել։ Հրամանով նախատեսվող սահմանափակումները համաչափ չեն ինչպես ներպետական և միջազգային օրենսդրության, այնպես էլ մարդու իրավունքների համատեքստում։ Պատվաստման արդյունավետության մասին ապացույցներով հիմնավորված իրազեկում չի իրականացվում։
Բացի դրանից՝ ինքնին անհասկանալի է, թե ինչ հիմքով է սահմանափակում նախատեսվել «աշխատակիցների» կատեգորիայի նկատմամբ, քանի որ պատվաստումների ենթադրյալ նպատակը հանրային առողջության պաշտպանությունն է, իսկ համավարակը, բնականաբար, չի տարածվում միայն աշխատակիցների միջոցով։ Հարկ է նկատել, որ Նախագծով պատվաստման անուղղակի հարկադրանքից սահմանվող վերապահումները՝ որոշ պաշտոններ զբաղեցնող անձանց հարցում, խտրական մոտեցում է։ Անհասկանալի է, թե ինչ առնչություն ունի պաշտոնի տեսակը համաճարակաբանական որևէ միջոցառման և պետության առողջապահական քաղաքականության հետ։
Ընդհանուր առմամբ հիմնավորված և փաստարկված չէ, թե ինչպես են Հրամանում նախատեսված սահմանափակումները լուծում հանրային առողջության պահպանման խնդիրը։
Անհասկանալի է նաև ՊՇՌ թեստավորման հենց 14-օրյա պարբերականություն սահմանելը, երբ ենթադրվում է, որ անձը կարող է վարակիչ լինել նաև ՊՇՌ թեստավորումից հետո 1-ին, 2-րդ, 3-րդ և հաջորդաբար բոլոր օրերին։ Բացի դրանից՝ խնդրահարույց է ՊՇՌ թեստավորման՝ անձի դրամական միջոցների հաշվին իրականացնելը։  Վերջինիս կիրառումը հատկապես խնդրահարույց է նվազագույն աշխատավարձ ստացող կամ ցածր եկամուտ ունեցող աշխատողների համար, երբ ամսական երկու անգամ թեստավորման արժեքը աշխատավարձի զգալի մասն է կազմում։ Կարևոր է արձանագրել, որ աշխատավարձի հաշվին նման պահանջների կատարումը սեփականությունը, տվյալ դեպքում աշխատավարձը սեփական հայեցողությամբ տնօրինելու իրավունքի սահմանափակում է: Նկատենք նաև, որ աշխատանքային իրավունքները կարող են սահմանափակվել միայն օրենքով, եթե դա անհրաժեշտ է պետական և հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի, հանրության առողջության ու բարքերի, այլոց իրավունքների և ազատությունների, պատվի և բարի համբավի պաշտպանության համար: Օրենքով պետք է սահմանվեն նաև աշխատանքից ազատման հիմքերը։
Այսպիսով՝ չնայած նրան, որ պատվաստումը կարևոր նշանակություն ունի համավարակին հակազդելու և հանրային առողջապահության իմաստով, բայց նախատեսված սահմանափակումները անհրաժեշտ և համաչափ չեն հետապնդվող նպատակին, խնդրահարույց են մարդու իրավունքների տեսանկյունից։
Հաշվի առնելով իրավական ակտի էական ազդեցությունը հանրային առողջապահական ոլորտում, այն  առնվազն պետք է հանրային քննարկման դրվեր, ինչը ևս չի արվել։
Այս և ամբողջական առաջարկում ներկայացված մյուս հիմնավորումներով առաջարկում ենք․
1. անվավեր ճանաչել ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ 2021 թվականի օգոստոսի 20-ի թիվ 65-Ն հրամանը։
2. հետ կանչել «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը։

Covid-19 vaccination – aimed at prevention of the pandemic – should be carried out in line with the law and requirements of a democratic state
October 8, 2021
COVID-19 | Activities | Publications | News | Legislative Proposals | Legislative Proposals and Analysis
HCA Vanadzor attaches great importance to vaccination in the context of public health and overcoming the pandemic. At the same time, we record that RA Health Minister’s order N 65-Ն - which contains legal regulations of vaccination or PCR test - and  the Draft Law on Making an amendment and addenda to the RA Law on Public Service are problematic in terms of a number of constitutional rights, principles of legal certainty and proportionality. Below we present substantiations of the above-mentioned statement.
The Order implies an indirect legal regulation on mandatory vaccination, whereas mechanisms of compensation for the damage to health are not clear in the event of possible negative consequences of the jab.
The European Court of Human Rights also expressed its position regarding this, noting that compensation available in case of damage caused to health is vital for overall assessment of the mandatory vaccination system.
Besides the necessity to introduce compensation mechanisms, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe also notes that it is important that citizens be clearly informed that vaccination is not mandatory and that no-one can be subjected to pressure for not getting vaccinated.
The Minister’s order is also problematic in terms of the principle of legal certainty. Vaccination, just as any other medical intervention, implies interference with private life, which should be based on a free and informed consent. In this context, any interference with physical and mental integrity must be prescribed exclusively by law, which will allow for applying other mechanisms, including that of compensation.
By DCC-1592 of 4 May 2021, the RA Constitutional Court reaffirmed its legal position that “a fundamental right can be restricted only by law”.
However, in the context of assessing the RA legislative process back in 2014, OSCE ODIHR recorded that sublegislation -in this case, the Minister’s order - should be within limits of legislation and therefore should not contain additional obligations or additional restrictions of natural persons’ rights.
Thus, the Minister of Health did not have the authority to include in the legal act restrictions that can be established only by law. By this initiative, the Minister exercised the function of the legislative body, which is anti-constitutional.
Such restrictions cannot be imposed by the Minister’s order, let alone announcements.
In this context, the RA Prime Minister Nikol Pashinyan’s announcement made during the Government’s session is worrisome. The PM literally said, “There should not be a single unvaccinated person in the state government apparatus”.
This forced vaccination approach is completely incompatible with the proclaimed goals, such as the role of vaccination in public health and fight against the pandemic.
It should also be mentioned that it is not clear what consequences will be in case of not meeting the requirement of vaccination or PCR test every 14 days, because no other legal act enshrines the relevant consequences. Restrictions prescribed by the Օrder are not in line with domestic and international legislation, as well as human rights. Moreover, no evidence-based campaign is being conducted to raise awareness about efficiency of vaccination.
Besides, it is not clear on what grounds restrictions are imposed on the category of “employees”, because vaccination allegedly aims to protect public health, while the pandemic is surely not spreading only through employees.It is also noteworthy that this indirect compulsion to get vaccinated also implies exceptions for persons holding certain positions, which is a discriminatory approach. It is not clear what a certain position has to do with any anti-epidemic measure and state health policy.
Overall, it is not substantiated and reasoned how restrictions established in Armenia solve the public health issue.
The 14-day period for PCR tests is also incomprehensible, given that it is assumed that a person can be contagious on the first, second, third and all the successive days after the PCR test. Besides, it is also problematic that PCR tests should be carried out at the expense of the relevant person. This is problematic especially for employees who get the minimum salary or have low income, given that two PCR tests a month amount to a significant amount of their salary. It is important to record that fulfilling such requirements at the expense of one’s own salary is a restriction of the right to dispose of property, in this case, salary, at one's discretion. It should also be stressed that labor rights can only be restricted by law for the purpose of state and public security, protecting public order, health and morals or protecting the fundamental rights and freedoms, as well as honour and good reputation of others. Grounds for dismissal should also be prescribed by law.
Thus, though vaccination is vital in terms of public health and responding to the pandemic, the envisaged restrictions are not necessary and proportionate to the goal pursued, and are also problematic in the context of human rights.
Taking into account the vital role of the legal act in the public health sphere, it should have been at least put for public discussion, which was not done, either.