«Անկախ դիտորդի» հայտարարությունը՝ 2021 թ․ դեկտեմբերի 5-ի ՏԻՄ ընտրությունների վերաբերյալ
2021 թ. դեկտեմբերի 5-ին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններ անցկացվեցին Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի, Գեղարքունիքի, Լոռու, Կոտայքի, Շիրակի, Վայոց ձորի և Տավուշի մարզի 38 համայնքներում, որոնցից 36-ը համամասնական ընտրակարգով, իսկ երկուսը՝ մեծամասնական։ Ընտրությունների տարածքը ներառում էր 621 բնակավայր:
«Անկախ դիտորդ» հասարակական դաշինքը հետևեց ընտրությունների ընթացքին նախընտրական քարոզչության ընթացքում և քվեարկության օրը՝ 143 տեղամասերում և 23 տարածքային ընտրական հանձնաժողովներում: Դիտորդական առաքելությունն իրականացվել է 30 երկարաժամկետ դիտորդների, 420 կարճաժամկետ դիտորդների (այդ թվում՝ 43 շրջիկ խմբերի), 16 իրավաբանների, մեդիա մոնիթորինգի 3 մասնագետի և 40-հոգանոց համակարգող ու հաղորդակցության թիմերի կազմով:
Երկարաժամկետ դիտարկում
Առաջադրված կուսակցություններ և դաշինքներ
Համամասնական ընտրակարգով նվազագույն 1 ուժ և առավելագույն 10 ուժ առաջադրվել են 1-ական համայնքներում։ 2 ուժ առաջադրվել է 8 համայնքներում, 3 ուժ՝ 12 համայնքներում, 4 ուժ՝ 6 համայնքներում, 5 և 6 ուժ՝ չորսական համայնքներում։
36 համայնքներում, ընդհանուր առմամբ, առաջադրվել է 17 կուսակցություն և 27 դաշինք։
Թիվ 33 տարածքային ընտրական հանձնաժողովը մերժել է Արթիկ համայնքում «Հանրապետություն» կուսակցության գրանցումը, քանի որ կուսակցությունը չի կարողացել ապահովել բազմաբնակավայր համայնքներում առաջադրման օրենսդրական պահանջը՝ ներկայացնել թեկնածուներ համայնքի բնակավայրերի առնվազն կեսից։ Թիվ 32 տարածքային ընտրական հանձնաժողովը սխալմամբ գրանցել է Ախուրյան համայնքում նույն խախտմամբ առաջադրված «Իկիլիկյան» կուսակցությունների դաշինքի ընտրական ցուցակը։ Սխալը բացահայտելուց հետո Տարածքային ընտրական հանձնաժողովը դաշինքի ցուցակի գրանցումն ուժը կորցրած է ճանաչել։ Դաշինքը հանձնաժողովի վերջին որոշումը վիճարկել է դատարանում։ Դատարանն անվավեր է ճանաչել դաշինքի ցուցակի գրանցումն ուժը կորցրած լինելու մասին որոշումը՝ հղում կատարելով Ընտրական օրենսգրքով սահմանված հիմքի բացակայությանը։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դիմումով դատարանը քննության է առել Դաշինքի գրանցման որոշումը։ Այս դիմումը ևս բավարարվել է։ Արդյունքում «Իկիլիկյան» կուսակցությունների դաշինքի գրանցումն անվավեր է ճանաչվել։
Առաջադրված 27 դաշինքներից 10-ը կոչվել են դաշինքի առաջին համարի անունով, ինչը, ըստ էության, համամասնական ընտրակարգի տրամաբանության մերժումն է այդ ուժերի կողմից։
Նախընտրական քարոզչություն
Երկարաժամկետ դիտարկման ընթացքում իրականացվել է 59 քարոզչական հանդիպումների դիտարկում, որոնց ընթացքում անցկացվել են հարցազրույցներ՝ հավաքի 78 մասնակիցների հետ: Հարցազրույցներ են իրականացվել ավագանու 158 թեկնածուների հետ, ինչպես նաև ընտրությունները կազմակերպող տարածքային ընտրական հանձնաժողովների նախագահների և քարտուղարների, տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների 42 նախագահների, քարտուղարների և անդամների հետ։
Արձանագրվել է 42 միջադեպ, որոնց հիմքով իրավապահներին է ուղարկվել հանցագործության մասին 2 հաղորդում:
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններից հետո 2021 թ․ դեկտեմբերի 5-ի ՏԻՄ ընտրություններն ամենածավալունն էին։ Հաշվի առնելով գործընթացի էական տարածականությունը, ներառված համայնքների քանակը՝ նախընտրական քարոզարշավն էապես տարբեր դրսևորումներ ունեցավ՝ կախված այս կամ այն համայնքից, առաջադրված կուսակցություններից և դաշինքներից, թեկնածուների գործոնից ու ուժերի տիրապետման տակ գտնվող վարչական ու ֆինանսատնտեսական ռեսուրսներից։
Հայաստանում վերջին ընտրություններն աչքի են ընկնում այն առանձնահատկությամբ, որ վարչական ռեսուրսների տիրապետում էին թե՛ տեղական և թե՛ համապետական իշխանությունները։ Վարչական ռեսուրսի և ազդեցության այլ լծակների չարաշահումն առերևույթ բնորոշ էր երկու կողմերին էլ, և տեղային վարչական ռեսուրսների ազդեցությունը դրսևորվեց առավել ակնհայտորեն։ Վարչական ռեսուրսը, սակայն, գերակշռապես, չարաշահվել է ոչ թե ընտրողներին պարտադրելու, այլ քարոզչական առավելություն ստանալու նպատակով:
Մի շարք համայնքներում էական ազդեցություն ունեցավ համայնքային բյուջեների արտոնյալ բաշխումը՝ տարբեր սոցիալական ծրագրերի, աջակցությունների անվան տակ։ Հատկանշական է, որ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ընթացքում այս նույն գործողություններն իրականացնելու համար իրականացվեցին քրեական հետապնդումներ, իսկ այժմ՝ ոչ։
Արթիկ և Արտաշատ համայնքներում վարչական ռեսուրսի չարաշահումն արտահայտվեց յուրայիններին պարգևավճարների տրամադրմամբ։
Քարոզարշավի ընթացքում և՛ պետական, և՛ համայնքային իշխանությունները մեծապես շահարկեցին սուբվենցիոն ծրագրերը (օրինակ՝ ասֆալտապատումը՝ Վանաձորում, Արտաշատում՝ կոմունալ ծառայությունների ակտիվ իրացումը, և այլն), և երբեմն՝ այլ կառույցների կողմից իրականացված նախագծերը (օրինակ՝ Արմավիր քաղաքում վերակառուցված մարզադաշտի մեծ շուքով բացումը)։ Միևնույն ժամանակ, Վայք համայնքի համայնքապետարանը քարոզարշավի ընթացքում տարածեց տեղեկատվություն՝ համայնքապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարի կողմից անձնական միջոցներով համայնքի համար ասֆալտապատում, գույքի ձեռքբերում և այլ գործողություններ իրականացնելու մասին, ինչը թե՜ համայնքային մեդիա ռեսուրսի չարաշահում էր և թե՜ քարոզչության ու բարեգործության արգելված մեկտեղում։
Իշխող ուժին չհարող համայնքապետերի դեպքում էական գործիքներ հանդիսացան վարչական ռեսուրսի առկայությունը և բիզնես հնարավորությունները, հատկապես՝ համայնքային մակարդակում խոշոր գործատու լինելը (օր․՝ Ապարանի «Կարեն Եղիազարյան» կուսակցությունների դաշինքի պարագայում)։
Նախընտրական փուլի խնդրահարույց դեպքերից էին քաղաքական դրդապատճառներով աշխատանքային իրավունքների խախտումների, վարչական տույժերի ենթարկելու կամ պարզապես աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ ահազանգերը։ Թեև այս կատեգորիայի եզակի դեպքեր հրապարակայնացվում են, այդուհանդերձ, դրանց մեծ մասը շարունակում է չբարձրաձայնվել՝ փաստացի անհնար դարձնելով անձի իրավունքների պաշտպանությունը։
Դիտորդական առաքելության ընթացքում բացահայտված էական խնդիրներից է նաև ֆինանսական հաշվետվողականությունից և թափանցիկությունից խուսափելու հակվածությունը։ Ավագանու թեկնածուների հետ հարցազրույցներում նրանց բացարձակ մեծամասնությունը պնդել է, որ ընտրական շտաբների բոլոր աշխատակիցները կամավոր հիմունքներով են ներգրավված, մինչդեռ աշխատակիցները տեղեկացրել են, որ վճարվում են։ Միաժամանակ, երբ թեկնածուները նշել են, որ աշխատակիցները վճարվում են, միայն եզակի դեպքերում են նշել, որ ծախսերն իրականացվում են նախընտրական հիմնադրամից։
Տարբեր համայնքներում արձանագրվել են թեկնածուների ինքնաբացարկի այնպիսի օրինաչափություններ, որոնցից կարելի է եզրակացնել, որ որոշ դեպքերում նախընտրական ցուցակներում ներառումը կրում է պարզապես ձևական բնույթ և կիրառվում է քվոտայի ապահովման համար, որպեսզի այս կամ այն ուժը կարողանա մասնակցել ընտրապայքարին։
Ինչպես նախորդ երկու ՏԻՄ ընտրություններում, այս դեպքում ևս երկու կողմից շահարկվեց Արցախյան վերջին պատերազմը, իսկ քարոզարշավի ընթացքի վրա ազդեց նաև հայ-ադրբեջանական սահմանային կարճատև բախումը նոյեմբերի 16-ին։ Կուսակցությունների մի մասը հայտարարեց, որ դադարեցնում է քարոզարշավը, սակայն լարվածության թուլացմանը զուգահեռ՝ քարոզչական միջոցառումները վերսկսվեցին՝ առանց դրա մասին հայտարարելու։
Հարկ է նշել, սակայն, որ թե՛ վերոնշյալ հանգամանքով, թե՛ այլ օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ գործոններով պայմանավորված՝ նախընտրական քարոզչությունը տարբեր համայնքներում փաստացի տեղի չունեցավ կամ կազմակերպվեց շատ մակերեսային, թեև կար փաստացի մրցակցություն և տարբեր ուժերի շահագրգիռ ներգրավվածություն։ Օրինակ՝ Սպիտակ, Փամբակ, Թումանյան, Աշտարակ, Բաղրամյան, Խոյ, Մեծամոր, Վարդենիս, Գառնի, Ծաղկաձոր, Հրազդան, Նաիրի, Նոր Հաճըն, Աշոցք, Ջերմուկ, Վայք համայնքներում դիտարկման ողջ ընթացքում չեն եղել հանրային քարոզչական միջոցառումներ, հավաքներ կամ այլ նմանատիպ գործողություններ։
Կարճաժամկետ առաքելությունը 2021 թ․ դեկտեմբերի 5-ի առավոտյան 07:00-ից մինչև քվեարկության արդյունքների ավարտը մշտական դիտարկում է իրականացրել վերոնշյալ համայնքներում ձևավորված 984 տեղամասերից 143-ում: Այդ համայնքների տարածքում գործել են դիտորդների 43 շրջիկ խմբեր: Քվեարկության ընթացքում շրջիկ խմբերն այցելել են 38 խոշորացված համայնքների 621 բնակավայրերից 254-ը և այդ բնակավայրերի 392 տեղամասեր։ Ժամը 20:00-ից հետո դիտարկվել է նաև վերոնշյալ համայնքների ընտրությունները սպասարկող 23 տարածքային ընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը:
Թեև հանձնաժողովների նիստերի ընթացքում եղել են եզակի ընթացակարգային խախտումներ, այդուհանդերձ, առաջնահերթ և քվեարկության օրվա ընթացքում շարունակական խնդիր է եղել միևնույն կուսակցությունների կամ դաշինքների բազմակի վստահված անձանց ներկայություն տեղամասային կենտրոնում, ինչպես նաև նրանց համաժամանակյա գրանցումը գրանցամատյանում։ Այս առումով տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների և կուսակցությունների անիրազեկվածությունը համատարած էր (և, հավանաբար, պայմանավորված էր Ազգային ժողովի և ՏԻՄ ընտրությունների տարբեր կարգավորումներով)։
Քվեարկության ընթացքում դիտարկվող տեղամասերում դիտորդների կողմից արձանագրված հիմնական խախտումները վերաբերել են՝
• մեկից ավել անձանց միաժամանակյա մուտքին քվեախցիկ,
• քվեարկության բարձրաձայնմանը կամ քվեարկության գաղտնիության խախտմանը,
• օգնությամբ քվեարկության հնարավոր չարաշահումներին,
• ընտրողներին քվեարկության կարգը պատշաճ չներկայացնելուն,
• քվեասենյակում գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց ներկայությանը,
• խախտումները գրանցամատյանում չգրանցելուն,
• դիտորդների իրավունքների խախտումներին,
• խախտումների վերացմանն ուղղված իրավասու մարմինների կողմից քայլերի բացակայությանը,
• տեղամասային կենտրոնից դուրս կուտակումներին,
• քարոզչության և ուղղորդման արգելված դրսևորումներին:
Բացի սրանից՝ գրանցվել են առանձին դեպքեր, երբ՝
• հանձնաժողովի անդամները օգտագործել են ալկոհոլային խմիչքներ,
• ծառայություն իրականացնող ոստիկանները թերանում էին իրենց գործառույթների կատարման մեջ կամ անցնում էին իրենց իրավազորության շրջանակները,
• հանձնաժողովի անդամները խախտում էին վիճակահանությամբ սահմանված հերթափոխը,
• տեղամասի ներսում ի հայտ էին գալիս քարոզչական նյութեր կամ բանավոր քարոզչություն էր իրականացվում,
• միևնույն անձինք մեկից ավելի անգամ օգնող էին հանդիսանում կամ հանձնաժողովն օգնողին չէր գրանցում,
• ընտրողների ստորագրած ցուցակին ծանոթանալով՝ այդ տեղեկատվությունը 3-րդ անձանց էր փոխանցվում,
• ընտրողների ցուցակի և էլեկտրոնային գրանցման սարքերի հետ կապված խնդիրներ էին առաջանում,
• տեղի են ունեցել վիճաբանություններ:
Ձայների հաշվարկի ընթացքում արձանագրված հիմնական խնդիրներն էին՝
• տեղամասում հանձնաժողովի նախագահի կողմից չհրավիրված ծառայություն իրականացնող ոստիկանների ներկայության դեպքեր,
• տեղամասում գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց մուտք գործելու կամ մուտք գործելու փորձերի դեպքեր,
• խնդիրներ տեխնիկական սարքի միջոցով տպվող տեղեկանքների հետ,
• վկայականը տեսանելի չկրող անձանց ներկայություն տեղամասում,
• հանձնաժողովի նախագահի կողմից խնդիրների վերացման ուղղությամբ անգործություն և ամփոփման կարգի խախտումներ,
• չսահմանված նմուշի ծրարների հետ վարվելու խնդիրներ,
• ելակետային թվերի փոփոխության դեպքեր:
Քվեախցիկ մեկից ավել անձանց միաժամանակյա մուտքի դեպքեր արձանագրվել են դիտարկված տեղամասերի 24.4%-ում: Օգնությամբ քվեարկության հնարավոր չարաշահումներ նկատվել են դիտարկված տեղամասերի 82.5%-ում:
Քվեախցիկից դուրս քվեաթերթիկը լրացնելու և բաց քվեարկության դեպքերը դիտարկվել են տեղամասերի 68.6%-ում: Նույնը հնարավոր չէ ասել քվեաթերթիկները քվեախցիկում լուսանկարելու դեպքերի վերաբերյալ, ինչը դիտարկվել է տեղամասերի միայն 3.4 %-ում:
Դիտարկումների համաձայն՝ ընտրողներին քվեարկության կարգը ոչ միշտ է ներկայացվել դիտարկված տեղամասերից 25-ում։ Այնուամենայնիվ, քվեախցիկից դուրս քվեարկելու և այլ անձանց միջամտության դեպքերի առատությունից ակնհայտ է, որ անտեսվում է քվեարկության առանցքային սկզբունքը՝ գաղտնիությունը, և հանձնաժողովը պետք է միջոցներ ձեռնարկի առավել մատչելի բացատրելու քվեարկության կարգը և համոզվելու, որ ընտրողները քվեարկում են մենակ, ինքնուրույն, օգտագործում են խոշորացույց կամ այլ աջակցող միջոցներ՝ նվազագույնի հասցնելով այլ անձի միջամտության կարիքը։ Դիտորդներն արձանագրել են, որ դիտարկված 143 տեղամասերից 118-ում ընտրողներից ոմանք դժվարացել են քվեարկել։ Թեև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը և որոշ հասարակական կազմակերպություններ իրականացնում են հանրային իրազեկման աշխատանքներ, սակայն այդ ջանքերը, ակնհայտաբար, բավարար չեն:
Քվեասենյակում գտնվելու իրավունք չունեցող անձանց ներկայություն արձանագրվել է դիտարկված տեղամասերի 40%-ում: Հիմնականում խոսքը գնում է միևնույն կուսակցության մեկից ավել վստահված անձանց միաժամանակյա ներկայության մասին: Նույնիսկ եղել է տեղամաս, որում գրանցված էին միևնույն կուսակցության 5 վստահված անձինք (որոնցից ոչ մեկը, սակայն, դիտարկման պահին ներկա չէր): 6 տեղամասերում քվեարկության ընթացքում քվեարկության սենյակ մուտք գործելու փորձ են կատարել առաջադրված թեկնածուները, ընդ որում՝ նրանցից երկուսը ներկայացել են որպես վստահված անձ, իսկ մեկը՝ դիտորդ։ Թեկնածուների մուտք գործելու բոլոր փորձերը կանխվել են դիտորդների բարձրաձայնման միջոցով կամ հանձնաժողովի նախագահի սեփական նախաձեռնությամբ:
Խախտումները գրանցամատյանում չգրանցելու խնդիր արձանագրվել է դիտարկվող տեղամասերից ընդամենը 24.3%-ում, սակայն այս ցուցանիշը թույլ է տալիս ենթադրել, որ չդիտարկվող տեղամասերում խախտումների կամ խնդիրների չարձանագրման դեպքերը կարող են լինել շեշտակիորեն ավելի շատ:
Խախտումների վերացման ուղղությամբ իրավասու մարմինների կողմից քայլեր միայն մասամբ են իրականացվել դիտարկված տեղամասերի 17.1%-ում, իսկ պատշաճ քայլեր չեն ձեռնարկվել Թումանյան համայնքի թիվ 24/8 (Դսեղ գյուղ) և Վանաձոր համայնքի թիվ 23/5 տեղամասերում։ Դսեղ համայնքում ընտրական գործընթացը փաստացի ղեկավարել է «Հանրապետություն» կուսակցության վստահված անձը՝ հրահանգներ տալով նաև հանձնաժողովի նախագահին։ Համանման վիճակ էր Վանաձորի 23/36 ընտրական տեղամասում, որտեղ պրոցեսը ղեկավարում էր «Մամիկոն Ասլանյան» դաշինքի վստահված անձը:
Դիտորդների իրավունքների խախտման դեպքեր են տեղի ունեցել դիտարկվող տեղամասերի 18.5%-ում: Այս դեպքերը հիմնականում սահմանափակվում էին դիտորդին տեղեկատվություն տրամադրելուց հրաժարվելով, տեսանկարահանումը խոչընդոտելով, սակայն Սևան համայնքի Դդմաշեն բնակավայրի, Թումանյան համայնքի Դսեղ բնակավայրի, Բաղրամյան համայնքի Շենիկ բնակավայրի, ինչպես նաև Վանաձոր և Սպիտակ քաղաքների մեկական տեղամասերում դիտորդի պարտականությունների կատարումը և իրավունքների իրականացումը հանձնաժողովի անդամների կողմից ընդունվել է թշնամաբար և հանգեցրել դիտորդի նկատմամբ ճնշումների, սպառնալիքների ու վիճաբանության:
Հատկանշական է, որ դիտորդների իրավունքների խախտումների երկու դեպքերը տեղի էին ունեցել այն տեղամասերում, որտեղ հանձնաժողովի անդամները օգտագործել էին ալկոհոլային խմիչքներ՝ Դդմաշենում և Շենիկում: Ալկոհոլի օգտագործման ևս մի դեպք արձանագրվել էր Գավառ քաղաքում:
Այս շարքից առանձնանում է Շենիկ բնակավայրի 16/37 տեղամասի հանձնաժողովը, որի անդամները, ալկոհոլային խմիչքների ազդեցության տակ գտնվելով, չէին խորշել դիտորդի վրա ճնշում գործադրելու նպատակով կապ հաստատել նրա ազգականների հետ:
Տեղամասային կենտրոնների շրջակայքում և դեպի տեղամասային կենտրոն տանող ուղիներին կուտակումներ դիտարկվել են տեղամասերի 33.5%-ում, գումարային՝ 162 կուտակման դեպք: Հարկ է նշել, որ այս տեղամասերից 17-ում ծառայություն իրականացնող ոստիկանները թերի էին կատարում կամ չէին կատարում իրենց վերապահված գործառույթը և ինքնուրույն չէին միջամտում տեղամասից 50 մետր շառավղով առաջացած կուտակումներին: Ամենամեծ կուտակումը եղել է Դսեղ գյուղում՝ հասնելով շուրջ 100 հոգու: Ընդ որում, ուղղորդման ռիսկերն ավելի բարձր են գնահատվել այն դեպքերում, երբ մեծ խմբերը կուտակված էին լինում տեղամասային կենտրոնից 50 մետր շառավղից դուրս, իսկ շառավղի ներսում ուղղորդման մասին վկայություններն ավելի շատ վերաբերում են կա՛մ առանձին անձանց, կա՛մ տեղամասում գտնվելու իրավունք ունեցող անձանց:
Իրավապահ մարմինները
Նախընտրական քարոզարշավի, ընտրողների ցուցակների նախապատրաստման ընթացքում և քվեարկության օրը իրավապահ մարմինների որոշ գործողություններ եղել են խնդրահարույց:
Մասնավորապես՝ նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում իրավապահ մարմինները չեն ձեռնարկել պատշաճ քայլեր նախընտրական քարոզչության կարգի խախտումների պատշաճ քննության համար: Հատկապես խնդրահարույց էր այն, որ ոստիկանությունն ու քննչական մարմինները որևէ շոշափելի քայլ չձեռնարկեցին Կոտայքի մարզի Գառնի համայնքում մարզպետի կողմից մրցակից կուսակցության շտաբում հայհոյախառը քաշքշուկ կազմակերպելու և Վայոց ձորի մարզի Վայք համայնքում «Քաղաքացիական պայմանագրի» կողմից քարոզչության ու բարեգործության մեկտեղման դեպքերը բացահայտելու և մեղավորներին արդարադատության բերելու մասով:
Նախընտրական ցուցակների պատրաստման առումով մի շարք համայնքներում խնդրահարույց էր անձանց՝ ընտրողների հիմնական ցուցակներից դուրս մնալու դեպքերը: Առավել խնդրահարույց և ոստիկանությունում հետագա պարզման ենթակա էր Շիրակի մարզում էլեկտրոնային գրանցման սարքի և տպված ցուցակի տարբերության արձանագրված դեպքը:
Քվեարկության օրը մի շարք տեղամասերում նկատվում էին ոստիկանության կողմից կուտակումների դեմ պատշաճ չպայքարելու դեպքեր: Արձանագրվել է նաև դեպք, երբ Արարատի մարզում ոստիկանության կողմից ակնհայտ անհիմն կասկածանքով ընդդիմադիրներ են բերման ենթարկվել:
2021 թ դեկտեմբերի 5-ին անցկացված ՏԻՄ ընտրությունները երրորդն էին, որ իրականացվեցին ՏԻՄ փոփոխված ընտրակարգով
Գտնում ենք, որ համայնքների մեծ մասում արձանագրված խախտումներն էական ազդեցություն չեն ունեցել ընտրողների կամքի ազատ արտահայտման վրա, արտացոլում են ընտրողների կամքը, և ընտրությունները համապատասխանում են ազատ և արդար ընտրությունների չափանիշներին։ Այդուհանդերձ, խնդրահարույց է այն, որ որոշ համայնքներում գործնականում չի եղել մրցակցություն կամ այդ մրցակցությունը չի եղել արդար՝ վարչական և ֆինանսատնտեսական ռեսուրսի չարաշահման հետևանքով:
Համարում ենք, որ տեղական մակարդակում ընտրական ավանդույթներն էական բարելավման ճանապարհ պետք է անցնեն՝ քաղաքական բանավեճերի խթանման, երկխոսության ձևավորման և հակադիր ուժերի միջև փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտի ձևավորման առումով։ Իսկ ընտրական օրենսդրությունը պետք է էապես բարելավվի՝ ֆինանսատնտեսական ու վարչական լծակներով մրցակցային առավելությունների չեզոքացման ուղղությամբ:

Statement of “Independent Observer” on local elections on December 5, 2021
On December 5, 2021, local elections were held in 38 communities in Aragatsotn, Ararat, Armavir, Gegharkunik, Lori, Kotayk, Shirak, Vayots Dzor and Tavush provinces, 36 with proportional and two with majoritarian representation system.
The Independent Observer Public Alliance monitored the election campaign and election day in 143 polling stations and 23 Territorial Electoral Commissions.
The observation mission consisted of 30 long-term observers, 420 short-term observers (including 43 mobile groups), 16 lawyers, 3 media monitoring experts and a 40-member coordinating and communication team.
Long-term observation
Nominated parties and alliances
By the proportional electoral system, a minimum of 1 party/alliance and a maximum of 10 parties/alliances were nominated in 1 community. Two parties/alliances were nominated in 8 communities, 3 in 12 communities, 4 in 6 communities, 5 in 4 communities and 6 in four communities.
A total of 17 parties and 27 alliances were nominated in 36 communities.
Territorial Electoral Commission No. 33 refused to register the Hanrapetutyun Party in Artik community, as the party failed to meet the legal requirement to nominate candidates from at least half of the towns/villages within the community. Territorial Electoral Commission No. 32 erroneously registered the “Ikilikyan” party alliance nominated in Akhuryan community with the same violation. After discovering the mistake, the Territorial Electoral Commission declared the registration of the alliance invalid. The alliance challenged the decision of the commission in court. The court annulled the decision on invalidation of the registration of the alliance, referring to the lack of grounds defined by the Electoral Code. The Civil Contract Party appealed to the court on the matter. The appeal was upheld, and the registration of the “Ikilikyan” alliance was declared invalid.
Ten of the 27 nominated alliances were named after the first number of the alliance, which, in fact, is in contradiction of the logic of the proportional electoral system.
Election campaign
During the long-term monitoring, 59 campaign meetings were monitored, during which interviews were conducted with 78 participants. Interviews were conducted with 158 candidates for the Council of Elders, as well as with the chairpersons and secretaries of the Territorial Electoral Commissions in charge of organizing the elections, 42 chairpersons, secretaries and members of Precinct Electoral Commissions.
Forty-two incidents were registered, on the basis of which 2 crime reports were sent to law enforcement agencies.
Local elections on December 5 were the largest following the amendments to the Electoral Code. Given the number of communities involved, the election campaign had significantly different manifestations, depending on this or that community, the nominated parties and alliances, the candidates and the administrative and financial resources at the disposal of the parties/alliances.
The recent elections in Armenia are characterized by the fact that both local and national authorities possessed administrative resources. Both sides apparently misused administrative resources and other levers of influence, and the influence of local administrative resources was even more apparent. However, administrative resources were largely misused not to force voters, but to gain a campaign advantage.
In a number of communities, the preferential distribution of community budgets under the name of various social programs and support had a significant impact. It is noteworthy that during the snap parliamentary elections criminal proceedings were instituted for carrying out the same actions, but no action was taken during these elections.
The abuse of administrative resources in Artik and Artashat communities was expressed by providing bonuses to supporters.
During the campaign, the state and communal authorities greatly speculated on the subsidy programs (for example, asphalting works in Vanadzor, Artashat, procurement of property, etc.), and sometimes projects implemented by other institutions (for example, the grand opening of a renovated stadium in Armavir). During the campaign, the Vayk community municipality disseminated information about the acting mayor organizing asphalting works, acquiring property for the community and other activities at his expense, which was both a misuse of community media resources and a prohibited combination of campaign and charity.
In the case of community leaders who did not belong to the ruling party, the availability of administrative resources and business opportunities were essential tools, especially being a large employer at the community level (for example, in the case of the Karen Yeghiazaryan Alliance in Aparan).
One of the problematic cases of the pre-election period was the alarms about violations of labor rights for political reasons, imposing administrative penalties or simply dismissal by employers. Although unique cases in this category are made public, most of them remain unreported, making it virtually impossible to protect a person’s rights.
One of the key issues identified during the observation mission was the tendency to avoid financial accountability and transparency. In interviews with candidates for the Council of Elders, the vast majority of them claimed that all the staff of the election headquarters were involved on a voluntary basis, while the staff stated that they were paid. Candidates who mentioned that the employees were paid rarely stated that the expenses were covered by the pre-election fund.
There were patterns in the self-withdrawal of candidates in different communities, from which it can be concluded that in some cases the inclusion in the pre-election lists was merely done to ensure a quota so that the given party/alliance could participate in the elections.
As in the previous two local elections, the recent Nagorno Karabakh war was manipulated by both sides, and the short-term clashes on the Armenian-Azerbaijani border on November 16 also affected the campaign.
It should be noted, however, that due to both the above-mentioned circumstance and other objective and subjective factors, the election campaign did not take place in several communities or was organized very superficially, although there was actual competition and involvement of different parties. For example, in Spitak, Pambak, Tumanyan, Ashtarak, Baghramyan, Khoy, Metsamor, Vardenis, Garni, Tsakhkadzor, Hrazdan, Nairi, Nor Hachn, Ashotsk, Jermuk, Vayk communities, there were no public campaigns, rallies or other similar activities during the monitoring period.
Main violations observed on the voting day
The short-term mission conducted a permanent observation of 143 out of 984 polling stations formed in the above-mentioned communities from 07:00 on December 5, 2021 until the end of the vote tabulation process. There were 43 mobile observer groups in those communities. During the voting, the mobile groups visited 254 out of 621 towns/villages of 38 consolidated communities and 392 precincts of those towns/villages. The work of 23 Territorial Electoral Commissions in charge of the elections of the above-mentioned communities was also observed after 20:00.
Although there were unique procedural irregularities during the sessions of the commissions, the presence of multiple proxies of the same parties or alliances in the precinct center, as well as their simultaneous registration in the register, were the leading and persistent problems during the voting day. In this respect, the ignorance of the PECs and parties was widespread (and probably due to different regulations for parliamentary and local elections).
The main violations recorded by the observers in the polling stations observed during the voting were as follows:
• More than one person entering the voting booth at the same time,
• Disclosing voting choice or violation of the secrecy of the ballot,
• Possible abuse of the procedure for assisted voting,
• Failure to properly present voting procedures to voters,
• Presence of persons not entitled to be present in the voting room,
• Failure to record violations in the register,
• Violations of observers’ rights,
• Lack of steps by the competent authorities to eliminate violations,
• Overcrowdings outside of the polling station,
• Prohibited manifestations of campaigning and directing voters.
In addition, there were isolated cases when:
• Committee members drank alcohol,
• Officers on duty failed in their duties or exceedrf their jurisdiction,
• The commission members violated the shift defined by the lottery,
• Campaign materials were appearing inside the polling station or oral campaigning was carried out,
• The same persons assisted more than one voter or the commission did not register them,
• After getting acquainted with the list signed by the voters, the information was passed to third parties,
• There were problems with the voter lists and electronic registration devices,
• There were disputes.
The main issues registered during the vote count:
• Cases of presence of police officers on duty in the polling station without being invited by the chairperson of the PEC commission,
• Cases of persons not entitled to be present at the polling station entering or attempting to enter or the polling station,
• Problems with references printed through a technical device,
• Presence of persons not visibly wearing the badge at the polling station,
• Inaction by the chairperson of the commission in eliminating the problems and violations of the vote tabulation procedure,
• Cases of changing baseline numbers.
Simultaneous entry of more than one person to the voting booth was registered in 24.4% of the observed polling stations. Possible abuses of assisted voting mechanism were observed in 82.5% of polling stations observed.
Cases of filling in the ballot paper outside of the booth and open voting were observed in 68.6% of polling stations. The same cannot be said of photographing ballot papers in the voting booth, which was observed in only 3.4% of polling stations.
The voting procedure was not always presented to the voters in 25 of the observed polling stations. However, the high number of cases of voting outside the voting booth and interference from other persons makes is clear that the key principle of voting, the secret ballot, was ignored, and the commission must take steps to better explain the voting procedure and ensure that voters vote alone, independently, using a magnifying glass or other supportive measures to minimize the need for other people to assist. Observers reported that in 118 of the 143 polling stations observed, some voters found it difficult to vote. Although the CEC and some NGOs conduct public awareness campaigns, these efforts are clearly insufficient.
The presence of persons not entitled to be in the polling station was registered in 40% of the observed polling stations. It mainly refers to the simultaneous presence of more than one proxy of the same party. There was even a polling station where 5 proxies of the same party were registered (none of whom, however, was present at the time of the observation). During the voting in 6 polling stations, the nominated candidates tried to enter the voting room. Moreover, two of them introduced themselves as proxies and one as an observer. All attempts of the candidates to enter the polling station were prevented by the observers raising the issue or on the own initiative of the chairperson of the commission.
The issue of failure to register violations was observed in only 24.3% of the observed polling stations, but this indicator suggests that the cases of irregularities or failure to register violations may have been significantly higher in the not observed polling stations.
The competent authorities took only partial steps to eliminate the violations in 17.1% of the observed polling stations, and no proper steps were taken in 24/8 polling station in Tumanyan community (Dsegh village) and 23/5 polling station in Vanadzor community. The election process in Dsegh community was actually managed by the proxy of the Hanrapetutyun Party, who also gave instructions to the chairperson of the commission. There was a similar situation as in 23/36 polling station in Vanadzor, where the process was controlled by the proxy of Mamikon Aslanyan Alliance.
Violations of observers’ rights occurred in 18.5% of the observed polling stations. These cases were mainly limited to refusing to provide information to the observer, obstructing the video recording. In Ddmashen village of Sevan community, Dsegh village of Tumanyan community, Shenik village of Baghramyan community, as well as in one polling station in Vanadzor and one in Spitak, the performance of observer duties and rights in the polling stations was viewed with hostility by the commission members and led to pressure and threats against the observers, as well as disputes.
It is noteworthy that two cases of violations of observers’ rights took place in the polling stations where the commission members had consumed alcohol (in Ddmashen and Shenik). Another case of alcohol use was observed in Gavar.
The commission of 16/37 polling station in Shenik village stands out in this regard, the members of which, being under the influence of alcohol, did not hesitate to contact the relatives of the observer in order to put pressure on him.
A total of 162 cases of overcrowdings were observed in the vicinity of the polling stations and on the roads leading to the precinct center in 33.5% of the polling stations. It should be noted that in 17 of these polling stations, the police officers on duty failed to perform their assigned function and did not independently intervene in eliminating overcrowdings within a radius of 50 meters from the polling station. The largest overcrowding was observed in the village of Dsegh, amounting to about 100 people.
Law enforcement agencies
During the election campaign, the period of preparing voter lists and on election day, some actions by law enforcement agencies were problematic.
In particular, during the election campaign, law enforcement agencies did not take appropriate steps to properly investigate violations of the election campaign procedure. It was especially problematic that the police and investigators did not take any tangible steps to disclose the cases of the governor organizing a swearing-in scuffle at the headquarters of a rival party in the Garni community of Kotayk Marz, and the Civil Contract Party combining campaign and charity activities in the Vayk community of Vayots Dzor, and bringing the guilty to justice.
In terms of preparing voter lists, the inclusion of individuals outside of the main voter lists was problematic in a number of communities. The case of the difference between the data of the electronic registration device and the printed list in the Shirak Province was most problematic and subject to further investigation by the police.
Cases of police misconduct were reported in a number of polling stations on election day. There was also a case when representatives of the opposition were detained by the police in Ararat province on obviously groundless allegations.
The local elections on December 5, 2021 were the third elections to be held under a modified electoral system.
We find that the violations registered in most of the communities did not have a significant impact on the free expression of the will of the voters, they reflect the will of the voters, and the elections meet the criteria of free and fair elections. However, it is problematic that in some communities there was virtually no competition or that competition was not fair due to the misuse of administrative and financial resources.
We believe that the electoral traditions at the local level should be significantly improved in terms of promoting political debates, establishing a dialogue and creating an atmosphere of mutual respect between the opposing forces. And the electoral legislation needs to be significantly improved in order to neutralize competitive advantages due to the misuse of financial, economic and administrative resources.