Դեկտեմբերի 4-ին վերադարձված 10 գերիներից Տիգրանի գործով ՄԻԵԴ էր դիմել ՀՔԱՎ-ը
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Հրապարակումներ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան | Նորություններ
2021 թ․ դեկտեմբերի 4-ին տեղեկություն տարածվեց, որ Հայաստան են վերադարձել նոյեմբերի 16-ին գերեվարված 10 հայ գերիներ։
Նրանց շարքում էր նաև Տիգրան Հակոբյանը, որի գերեվարվելու լուրը իմանալուց հետո նրա ընտանիքը դիմել էր Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ։
ՀՔԱՎ-ն անմիջապես հրատապ գանգատ էր ներկայացրել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ հիմքում դնելով համացանցում շրջանառվող տեսանյութը, որում երևում էր Տիգրանը։
ՀՔԱՎ-ի գանգատի հիման վրա ՄԻԵԴ-ը հրատապ միջոց կիրառելու որոշում է կայացրել և ժամկետ սահմանել դեկտեմբերի 1-ը։ Ադրբեջանը 6 օր ժամանակ է խնդրել և արդեն դեկտեմբերի 4-ին 10 գերիների շարքում վերադարձրել նաև Տիգրան Հակոբյանին։
ՀՔԱՎ իրավաբանները հրատապ միջոց կիրառելու դիմումներ ու գանգատներ Եվրոպական դատարան ներկայացրել են 44-օրյա պատերազմի ժամանակ գերեվարված այլ անձանց գործերով ևս։

HCA Vanadzor had appealed to the ECHR in the case of Tigran, who was among 10 captives returned to Armenia on December 4
December 6, 2021
Activities | Legal Support | Legal Support | Publications | European Court of Human Rights | News
On 4 December 2021, it was stated that 10 Armenian captives - taken captive on November 16 - were returned to Armenia
Tigran Hakobyan was among them. Having learnt that Tigran was taken captive, his family applied to Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor.
HCA Vanadzor immediately made an urgent application to the European Court of Human Rights, underpinning it with a viral video where Tigran could be seen.
Based on the application of HCA Vanadzor, the ECHR made a decision to apply an urgent measure and set December 1 as deadline. Azerbaijan requested 6 days and on December 10, Tigran Hakobyan was among the captives who returned to Armenia.
HCA Vanadzor lawyers also presented applications and complaints to the European Court of Human Rights in cases of other persons taken captive during the 44-day war.