Դատարանի որոշմամբ քաղաքացու հաշմանդամության խումբը կվերականգնվի
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավական աջակցության արդյունքում Ա․ Խ․-ի հաշմանդամության խումբը կվերականգնվի։ Այդ մասին 2021 թ․ սեպտեմբերի 23-ին վճիռ է կայացրել ՀՀ վարչական դատարանը։
ՀՔԱՎ-ը Ա․ Խ․-ին կաջակցի նաև ոչ պատշաճ վարչարարության հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցման պահանջ ներկայացնելու հարցում։
Ա․ Խ․-ի համար հաշմանդամության խումբ էր սահմանվել դեռևս 2012 թ․-ին այն բանից հետո, երբ զորակոչի նախապատրաստման շրջանում նրա մոտ ախտորոշվել էր ստորին վերջույթի կարճացում։ Ախտորոշման հիման վրա նախ զինծառայությանը ժամանակավորապես ոչ պիտանի է ճանաչվել և 3 տարով տարկետում ստացել, ապա ստացել հաշմանդամության 3-րդ խումբ։ Դրանից հետո արդեն վերափորձաքննությունների արդյունքում պարբերաբար հաշմանդամության 3-րդ խումբ է սահմանվել մինչև 2018 թ․-ը։
2018-ի հունվարի 25-ին հերթական վերափորձաքննության արդյունքում հաշմանդամության խումբ չի սահմանվել։ Սա այն դեպքում, երբ 2012-2018 թթ․-ին Ա․ Խ․-ը որևէ բուժում չի ստացել, նրա վիճակը ոչ միայն չի բարելավվել, այլև՝ վատթարացել է։
Ա․ Խ․-ի իրավունքների պաշտպանությունը ՀՔԱՎ-ն ստանձնել է հաշմանդամության խումբ չսահմանելու որոշումից հետո։ ՀՔԱՎ փաստաբաններ Սյուզաննա Սողոմոնյանը, ապա՝ Հայկ Հակոբյանը նախ բողոքարկել են այդ որոշումը, ապա՝ արդյունքի չհասնելուց հետո, 2018-ի ապրիլի 3-ին դատարան դիմել։ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի ՀՀ բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողովի դեմ հայցում նշել են, որ հաշմանդամության խումբ չսահմանելու որոշումը խախտում է Ա․ Խ․-ի իրավունքները, և այդ որոշումը պետք է վերացվի։
Ուշագրավ է, որ այդ ողջ ընթացքում, բացի նրանից, որ հաշմանդամության խումբը պարբերաբար հաստատվել է, 2015-ին այդ ախտորոշմամբ նա նաև զինծառայությանը ոչ պիտանի է ճանաչվել և ազատվել զինծառայությունից։
Չնայած պատասխանողը դատարան ներկայացված դիրքորոշմամբ իր առարկություններն է հայտնել և խնդրել մերժել հայցը, բայց դատարանը, դատավոր Արշակ Ալավերդյանի նախագահությամբ, հիմք է ընդունել Ա․ Խ․-ի բժշկական փաստաթղթերը, նրա ախտորոշումը և վերահաստատել, որ այդ ցուցանիշներով, ըստ օրենսդրական կարգավորումների, Ա․ Խ․-ի համար պետք է սահմանվի հաշմանդամության 3-րդ խումբ։
Դատարանը սրանով անվավեր է ճանաչել հաշմանդամության խումբ չսահմանելու որոշումները և պարտավորեցրել Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայությանը Ա․ Խ․-ի համար հաշմանդամության 3-րդ խումբ սահմանելու որոշում կայացնել։
Վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո ՀՔԱՎ-ը Ա․ Խ․-ին կաջակցի նաև ոչ պատշաճ վարչարարության հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցման պահանջ ներկայացնելու հարցում՝ հաշմանդամության խումբ չսահմանելու պահից մինչև վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու ժամանակահատվածի համար։
Դատարանի այս վճռով վերականգնվում են ոչ միայն Ա․ Խ․-ի իրավունքները, այլև նրա եղբոր իրավունքները։ Բանն այն է, որ Ա․ Խ․-ի հաշմանդամության խումբ ունենալու դեպքում, նրա եղբայրը, ընտանեկան դրության պայմաններից ելնելով, կարող էր տարկետում ստանալ զինվորական ծառայությունից, իսկ այս անօրինական որոշման պայմաններում,  փաստորեն, խախտվել է նաև նրա՝ այդ հնարավորությունից օգտվելու իրավունքը։
ՀՔԱՎ-ը ստանձնել է նաև Ա․ Խ․-ի եղբոր իրավունքների պաշտպանությունը և դիմել դատարան։ Ընտանեկան պայմաններից ելնելով պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում տրամադրելու պահանջով հայցը քննվում է Վարչական դատարանում։

Citizen’s disability group to be restored according to the Court’s judgment
A.Kh.’s disability group is to be restored as a result of legal aid provided by HCA Vanadzor. The RA Administrative Court made the judgment on 23 September 2021.
HCA Vanadzor will also help A.Kh. to make a claim for compensation for the damage caused as a result of improper administration.
A.Kh.’s disability group was established in 2021, when he was diagnosed with “shortening of lower extremity” during the preparatory stage of the call-up. Based on the diagnosis, he was first recognized temporarily unfit for military service and granted a three-year deferral , and then third group of disability was established. Then, after regular expert examinations, third group of disability was established until 2018.
On 25 January 2018, after another expert examination, no disability group was established. However, during 2012-2018, A.Kh. did not receive any treatment, his state not only did not improve, but even deteriorated
HCA Vanadzor undertook protection of A.Kh.’s rights after the decision on not establishing a disability group. HCA Vanadzor advocates Syuzanna Soghomonyan and then Hayk Hakobyan first appealed that decision and not reaching favorable results, on 3 April 2018, the advocates applied to Court. In the claim against the RA Medical Social Expert Commission of the RA Ministry of Labor and Social Affairs, they mentioned that the decision on not establishing the disability group violated A.Kh.’s rights, and that decision should be abolished.
It is noteworthy that during that whole period, besides the fact that the disability group was regularly confirmed, in 2015, based on that diagnosis he was also recognized unfit and exempted from military service.
The respondent presented their objections in the position presented to the Court and asked to reject the claim, but the Court, presided by judge Arshak Alaverdyan, took into account A.Kh.’s medical documents and reaffirmed that according to legislative regulations, those indicators should result in establishment of the third group of disability.
The Court thus recognized invalid the decisions on not establishing a disability group and urged the unified social service of the Ministry of Labor and Social Affairs to make a decision on establishing A.Kh.’s third group of disability.
After the judgment officially enters into force, HCA Vanadzor will also help A.Kh. to make a claim for compensation for the damage caused as a result of improper administration starting from the moment when a disability group was not established until the judgment officially enters into force.
The Court’s judgment not only restores A.Kh.’s, but also his brother’s violated rights. The problem is that if A.Kh. has an established disability group, his brother could be granted a deferral based on family conditions. Yet, this illegal decision also violated his right to use that opportunity.
HCA Vanadzor also undertook protection of A.Kh.’s brother’s rights and applied to court. The claim for granting a deferral from compulsory military service is now being examined in the Administrative Court.