Հայտարարություն՝ ի համերաշխություն լրագրող Թաթուլ Հակոբյանի
Մենք՝ ներքոստորագրյալ քաղաքացիներս և կազմակերպությունները, խստորեն դատապարտում ենք լրագրող, հետազոտող, «Հայկական ուսումնասիրությունների ԱՆԻ» հիմնադրամի ղեկավար Թաթուլ Հակոբյանի և նրա գործունեության դեմ վերջերս ծավալվող ատելության և սպառնալիքի արշավը։
Անձի ազատ խոսքի և կարծիքի արտահայտումը, արժանապատվության հանդեպ հարգանքը, լրագրողի օրինական գործունեության անձեռնմխելիությունը ժողովրդավարության հիմնասյուներից են։ Անձի այդ և այլ իրավունքների պաշտպանությունն ամրագրված է ՀՀ Սահմանադրության մեջ և օրենքներում, ուստի պետությունը պարտավոր է ապահովել այդ իրավունքների պատշաճ իրացումը և դրանց պաշտպանությունը։ Կարծիքների, գաղափարների արտահայտումը, բանավեճն ու խնդիրների լուծումների որոնումները որևէ կերպ չպետք է խոչընդոտվեն բռնությամբ, ատելության խոսքով, հաշվեհարդարի սպառնալիքով կամ այլ անօրինական գործողությամբ: Բացի այդ, հանրային բանավեճի խոչընդոտումը կամ խափանումը բռնությամբ կամ բռնության սպառնալիքով չի լուծում բանավեճի առարկա խնդիրները:
Կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության իշխանություններին՝  օրենքով սահմանված կարգով, քննության առնել լրագող, հասարակական գործիչ Թաթուլ Հակոբյանի հայտարարությունը հաշվեհարդարի սպառնալիքների մասին, բացահայտել և օրենքի շրջանակում պատասխանատվության ենթարկել այդ արշավի կազմակերպիչներին ու իրականացնողներին։
Հայտարարությունը բաց է միանալու համար։ Միանալու համար կարող եք գրել հետևյալ էլ․ հասցեին՝ info@osi.am

STATEMENT: IN SOLIDARITY WITH JOURNALIST TATUL HAKOBYAN
We, the undersigned citizens, and organizations, strongly condemn the recently unfolding campaign of hatred and threats against journalist, researcher, head of the “ANI Foundation for Armenian Studies” Tatul Hakobyan and his activities.
The freedom of expression, respect for human dignity, the inviolability of the lawful activities of a journalist are among the pillars of democracy. The protection of those rights and other human rights is enshrined in the Constitution of the RA and other laws, therefore, the state is obliged to ensure their proper realization and protection. The expression of opinions and ideas, the debate and the search for solutions to problems in no way shall be hindered by violence, hate speech, death threat or any other unlawful act. Moreover, impeding or disrupting public debate through violence or threats of violence does not address the issues of the debate.
We call on the authorities of the Republic of Armenia, in a manner prescribed by law, to examine the statement of journalist and public figure Tatul Hakobyan on the death threats, to identify and subject to liability the organizers and implementers of that campaign within the scope of law.
This statement is open for joining. For joining, please, write to the following email address: info@osi.am