Երևանում ներկայացվեց 44-օրյա պատերազմի ընթացքում մարդու իրավունքների խախտումների փաստահավաք զեկույցը
December 17, 2021
Այլ | Գործունեություն | Զեկույցներ|Տեղեկանքներ|Գրքույկներ | Համատեղ | Հրապարակումներ | Պետական կառույցներ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը և «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը 2021 թ․-ի դեկտեմբերի 17-ին Երևանում ներկայացրին «Մարդու իրավունքների խախտումներն Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում» փաստահավաք զեկույցը։ Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ Կառավարության և առընթեր մարմինների, Ազգային ժողովի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, ՀՀ-ում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ և լրագրողներ։
Փաստահավաք զեկույցը, որը պատրաստվել է քաղաքացիական հասարակության վերոնշյալ կազմակերպությունների կողմից, հիմնավոր ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի բնակչության դեմ գործած պատերազմական հանցագործությունները, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների այն խախտումները, որոնք տեղի են ունեցել 2020 թ․ աշնանը՝ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրա հետևանքով: Միջոցառման ժամանակ ներկայացվեցին փաստեր՝ Արցախի բնակչության կյանքի, առողջության, անձնական և ընտանեկան կյանքը հարգելու իրավունքի, սեփականության իրավունքների խախտումների, խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի արգելքի,  ինչպես նաև շրջակա միջավայրի, մշակութային ժառանգության դեմ հանցագործությունների, լրագրողների թիրախավորման, վարձկանների ներգրավման, պատերազմի վարման արգելված միջոցներ և մեթոդներ կիրառելու մասին։ Զեկույցում ներկայացված ապացույցները հիմնվում են տեղեկատվության բազմաթիվ աղբյուրների տվյալների մանրակրկիտ հավաքագրման և վերլուծության վրա։ Այս աշխատանքների շրջանակում փաստահավաք խումբն այցելել է Արցախ, տեղում փաստագրել ավերվածությունները և մարդու իրավունքների խախտումները։ Հանդիպումներ են եղել ընդհանուր թվով 879 վկայի հետ, ուսումնասիրվել են բռնությունների արդեն իսկ հաղորդված և դեռ չհաղորդված դեպքերը: Զեկույցի օբյեկտիվությունն ապահովելու նպատակով վկայությունների հավաստիությունը ճշտվել է ապացույցների և այլ աղբյուրներից ստացված վերլուծությունների, ռազմական փորձագետների գնահատականների, մարդու իրավունքների իրավիճակի մասին այլ զեկույցների և պաշտոնական զեկույցների միջոցով:
Միջոցառման մեկնարկը տալով՝ Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը նշեց, որ փաստահավաք զեկույցի ստեղծման նպատակն էր համապարփակ և անաչառ մոտեցմամբ ուսումնասիրել, հավաքագրել Ադրբեջանի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործություններն ու մարդու իրավունքների խախտումները, դրանք ներկայացնել միջազգային հանրությանը, հորդորել միջազգային կառույցներին արձագանքել այդ խախտումներին և մարդկանց իրավունքների պաշտպանությանը։ «Պատերազմի առաջին օրերից փաստահավաք նախաձեռնությունը մեկնարկեց Արցախի բնակչության դեմ գործած վայրագությունները բացահայտելու և գնահատելու նպատակով: Քննության հիմնական թիրախ էր ընտրվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակահատվածը, սակայն տվյալների հավաքագրման գործընթացը չի սահմանափակվել միայն դրանով, քանի որ ուսումնասիրվել են նաև պատերազմից առաջ և հետո տեղ գտած խախտումները` նպատակ ունենալով ձևավորել ամբողջական պատկեր: Փաստահավաք նախագծի նպատակն է հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի խոսեն բուն փաստերը: Այս գործընթացի միջոցով փորձ է կատարվում բացահայտել և վերլուծել պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կողմից իրականացրած մարդու իրավունքների խախտումները, ներկայացնել դրանք տեղի և միջազգային հանրությանը, ինչպես նաև զինել պետական, ոչ-պետական, միջազգային կառույցներին այնպիսի փաստերով, որոնք հնարավոր կլինի օգտագործել՝ Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների և այդ երկրի դեմ հնարավոր պատժամիջոցների մասին խոսելիս»,- նշեց Դավիթ Ամիրյանը։
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը բարձր գնահատեց քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կողմից փաստահավաք զեկույցի մշակումը։  «Շատ կարևոր եմ համարում այս միջոցառումը և հատկապես, որ այսպիսի կարևոր նախաձեռնությունն արվում է քաղաքացիական հասարակության ներգրավմամբ և անմիջական նախաձեռնությամբ։ Մենք նույնպես պատրաստ ենք մեր բոլոր միջոցներով, հնարավորություններով ամեն ինչ անել, որ սա դառնա լայն օգտագործման փաստաթուղթ, և այս հարցերը պետք է դառնան պետական քաղաքականության մաս», - իր խոսքում նշեց մարդու իրավունքների պաշտպանը։
Միջոցառման ժամանակ զեկույցի հեղինակները ներկայացրին մարդու իրավունքների խախտումները ըստ ոլորտների և ուղղությունների։ «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» կազմակերպության իրավական փորձագետ Աննա Մելիքյանը ներկայացրեց կյանքի իրավունքի խախտումները, խոշտանգումների ու վատ վերաբերմունքի դեպքերը, խտրականության ու հայատյացության դրսևորումները։ Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամը նախագծի շրջանակում  ուսումնասիրել է պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի կողմից գործած շրջակա միջավայրի դեմ հանցագործությունները, հրկիզող զենքի կիրառումը, անձնական և ընտանեկան կյանքի, սեփականության իրավունքների խախտումները։ Հիմնադրամի տնօրեն Գենյա Պետրոսյանը շեշտեց, որ փաստահավաք առաքելության ընթացքում հարցվածների մի մասը նշել է, որ անձամբ ականատես է եղել հրկիզող զենքի կիրառմանը կամ զգացել է դրա հետևանքները։  «Յոթ հարցված անձինք տեղյակ են եղել այն դեպքերի մասին, երբ հրկիզող զենքի կիրառման հետևանքով խաղաղ բնակիչներն այրվածքներ են ստացել: Անձնական և ընտանեկան կյանքի իրավունքի կոպիտ խախտման դրսևորում է պատերազմի հետևանքով հարազատների գերեզմաններ, թաղման վայրեր այցելելու հնարավորության բացակայությունը, ինչպես նաև այդ վայրերի, գերեզմանների, հուշաքարերի ոչնչացումը, վնասումը և/կամ պղծումը։ Փաստահավաք առաքելությանը տրված վկայությունների համաձայն՝  երեխաների մոտ արձանագրվել են ռմբակոծությունների հետևանքով մշտական վախի զգացողություններ, դող, մատնանշվել են նաև մթությունից վախը, սնունդ ընդունելու ցանկության բացակայությունը, սրտխառնոցների առկայությունը, առանձին դեպքերում՝ հիշողության հետ կապված խնդիրներ, ուշաթափություն, ինչպես նաև հոգեկան ընկճվածություն, լռակյացություն, շփվելու ցանկության բացակայություն»,- նշեց Գենյա Պետրոսյանը:
Փաստահավաք զեկույցը լույս է սփռում նաև ապօրինի միջոցների և մեթոդների վրա, որոնք Ադրբեջանը կիրառել է պատերազմի օրերին: Ներկայացվում են փաստեր՝ օգտագործված զինատեսակների, քաղաքացիական բնակչությանը, բնակելի տարածքները և ենթակառուցվածքները թիրախավորելու  մասին: Ի հավելումն, զեկույցը բացահայտում է, թե ինչպես է Ադրբեջանը, Թուրքիայի օգնությամբ, պատերազմի ընթացքում օգտագործել սիրիական վարձկանների։ Զեկույցում առանձին անդրադարձ է արվում նաև պատերազմի օրերին Ադրբեջանի կողմից լրագրողների դիտավորյալ թիրախավորման փաստերին։
«Փաստահավաք խումբը եզրակացնում է, որ Ադրբեջանն արգելված զինատեսակներով միտումնավոր, հաճախակի և համակարգված հարձակումներ է իրականացրել խաղաղ բնակչության վրա, բուժհաստատությունների, շտապօգնության կայանների, էներգետիկ համակարգի և քաղաքացիական այլ ենթակառուցվածքների վրա։ Մշակութային, կրոնական կառույցներ վնասվել կամ վանդալիզմի են ենթարկվել։ Մեր հավաքագրած փաստերը վկայում են, որ Ադրբեջանը կամուրջների վրա միտումնավոր հարձակումներ է իրականացրել այն ժամանակ, երբ դրանք օգտագործվել են քաղաքացիական նպատակներով: Դրանք ռազմական հանցագործություններ են և կարող են համարվել մարդկության դեմ հանցագործություններ»,- իր ելույթում նշեց Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը։
Զեկույցը հեղինակած կազմակերպությունների ներկայացուցիչները ընդգծեցին, որ զեկույցում ներկայացված փաստերը և առաջարկությունները չեն կարող դիտվել այսօր տեղի ունեցող իրադարձություններից առանձին: Միջոցառման ընթացքում քաղհասարակության կազմակերպությունները կրկին կոչ արեցին ՄԱԿ-ի և ԵԱՀԿ-ի անդամ պետություններին և համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին դատապարտել Հայաստանի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի ընթացիկ քաղաքականությունը՝ հորդորելով կազմակերպել  մարդու իրավունքների մշտադիտարկման միջազգային անհապաղ առաքելություն,  ինչպես նաև ստեղծել անվտանգության գոտի՝ կանխելու իրավիճակի հնարավոր սրումներն և հարձակումները:
Զեկույցում ներկայացված են քաղհասարակության կազմակերպությունների առաջարկությունները՝ հասցեագրված ՀՀ Կառավարությանը, ՀՀ Ազգային ժողովին, ՄԱԿ-ին, Եվրոպայի խորհրդին, ԵԱՀԿ-ին, Եվրոպական միությանը, միջազգային և տարածաշրջանային այլ կազմակերպություններին և առանձին պետություններին։  Զեկույցը հեղինակած կազմակերպությունները նպատակ ունեն տարածել փաստահավաք զեկույցը միջազգային իրավապաշտպան հարթակներում՝ նպաստելու Ադրբեջանի հանդեպ իրավական գործընթացի շարունակությանը։

A presentation on a fact-finding report on “Human Rights Violations during the 44-day war in Artsakh” was held in Yerevan
December 17, 2021
Other | Activities | Reports|Information Papers|Brochures | Joint | Publications | State Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
Open Society Foundations-Armenia, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, Law Development and Protection Foundation and Protection of Rights without borders Non-Governmental Organization presented the fact-finding report on Human Rights Violations during the 44-day war in Artsakh  in Yerevan on December 17, 2021. The event was attended by representatives of the RA Government and governmental bodies, the National Assembly, the Human Rights Defender’s Office, diplomatic missions and international organizations accredited in Armenia, representatives and experts of civil society organizations and journalists.
The fact finding report, which was prepared by the above-mentioned civil society organizations, thoroughly presents the war crimes committed by Azerbaijan against the people of Artsakh, the violations of international humanitarian law and human rights, that took place in the fall of 2020 during the 44-day war unleashed by Azerbaijan. During the event, facts were presented on the violation of the right to life, health, respect of human dignity, right to property, prohibition of torture and inhuman treatment, as well as crimes against the environment and cultural heritage, targeting of journalists, recruiting mercenaries, using restricted and banned means and methods of warfare. The evidence presented in the report is based on careful collection and thorough analysis of data from multiple sources of information. Within the scope of the works the fact-finding group has visited Artsakh, documented the destructions and human rights violations. Meetings were held with a total of 879 witnesses, reported and unreported cases of violence were investigated. In order to ensure the objectiveness of the report the reliability of the evidence was verified through the analyzes from other sources, assessments of military experts, other official reports.
Launching the event, the Deputy Director of Open Society Foundations David Amiryan noted that the purpose of the fact-finding report was to study, compile and collect war crimes and human rights violations committed by Azerbaijan in a comprehensive and impartial manner, to present them to the international community and to urge the international organizations to respond to these violations and to protect human rights. “From the first days of the war, a fact-finding initiative was launched to investigate and assess the atrocities committed against the people of Artsakh. The target of the investigation was 44-day time period. However, data collection process was not limited to that period, the situation before and after the war was also studied in order to create a complete picture. The purpose of the fact-finding project is to provide an opportunity for the facts to speak. Through this process, an attempt is made to identify and analyze violations of the human rights committed by Azerbaijan during the war, to present them to the local and international community and to provide state, non-state and international organizations  with facts that can be used when talking about violations of international humanitarian law by Azerbaijan and possible sanctions against that country” noted David Amiryan.
The Human Rights Defender of the Republic of Armenia Arman Tatoyan highly assessed the elaboration of the fact-finding report by the civil society organizations. “I consider this event to be very important, especially since such an important initiative is implemented with the involvement and with a direct initiative of civil society.  We are also ready to do everything in our capacity and power to make this document widely used, and those issues should become part of state policy”– noted the Human Rights Defender in his speech.
During the event, the authors of the report presented the human rights violations according to their field and directions. Legal Expert of “Protection of Rights without borders” Anna Melikyan presented the violations of the right to life, cases of torture and inhuman treatment, manifestations of discrimination and hatred against Armenians.
Within the framework of the project, Law Development and Protection Foundation studied the crimes against the environment committed by Azerbaijan during the war, the use of incendiary weapons, violations of private, family life and property rights. The director of the foundation Genya Petrosyan emphasized that during the fact-finding mission some of the respondents mentioned that they had personally witnessed the use of incendiary weapons or felt the consequences. “Seven respondents were aware of cases in which civilians received burns as a result of the use of incendiary weapons. A gross violation of the right to privacy and family life is the absence of an opportunity to visit the graves and burial sites of relatives as a result of the war,  as well as the destruction, damage and/or desecration of the graves and memorial  monuments. According to evidence collected during the fact-finding mission, children experienced feelings of constant fear after the bombings, tremors, fear of darkness, lack of desire to eat, nausea, in specific cases problems with memory, fainting, as well as depression, silence, lack of desire to communicate” – noted Genya Petrosyan.
The fact-finding report sheds light on the illegal means and methods of warfare used by Azerbaijan. Facts about used weapons, targeting the population, residential areas and infrastructure are presented.  Moreover, the report reveals how Azerbaijan, with the help of Turkey, used Syrian mercenaries during the war. The Report also addresses the facts of deliberate targeting of journalists by Azerbaijan during the war.
“The fact-finding report concludes that Azerbaijan carried out deliberate, frequent, continuous attacks on civilians, medical facilities, ambulance stations, the energy system, and other civilian infrastructure with banned weapons. Cultural and religious monuments have been damaged or vandalized. The facts we have gathered show that Azerbaijan deliberately attacked the bridges when they were used for civilian purposes. Those are war crimes and can be considered as crimes against humanity”- Arthur Sakunts, Chairman of the Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office, mentioned in his speech.
The representatives of the organizations authored the report stressed out that the facts presented in the report and the recommendations cannot be considered separately from the events taking place today.
During the event, civil society organizations again called on the UN and OSCE member states to condemn Azerbaijan’s current policy of aggression against Armenia, urging to establish an immediate international human rights monitoring mission, as well as to establish a security zone to prevent possible escalation of the situation and attacks.
The report presents the recommendations of civil society organizations addressed to the Government of the Republic of Armenia, the National Assembly of the Republic of Armenia, the United Nations, the Council of Europe, the OSCE, the European Union, other international and regional organizations, and states.