Վերաքննիչը բեկանեց Շահեն Հարությունյանին տուգանելու մասին Վարչական դատարանի որոշումը
Այսօր՝ 2018թ. նոյեմբերի 13-ին, Վարչական վերաքննիչ դատարանը բավարարեց Շահեն Հարությունյանի ու նրա ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավաբան Տաթևիկ Սիրադեղյանի ներկայացրած բողոքը Վարչական դատարանի՝ 2018թ. սեպտեմբերի 6-ի որոշման դեմ:
Հիշեցնենք՝ ՀՀ Ոստիկանությունը պահանջել էր պատասխանատվության ենթարկել Շահեն Հարությունյանին 180.1 հոդվածի 1-ին մասով՝ առանց համայնքի ղեկավարին օրենքով սահմանված կարգով իրազեկելու 2017 թվականի մարտի 17-20-ը հավաքներ և երթեր անցկացնելու համար: Դրանք նախապես ներկայացված էին 4 տարբեր հայցերի տեսքով. Շահեն Հարությունյանի ներկայացուցչի միջնորդությամբ միացվեցին մեկ վարույթում:
2017 թ. սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ Վարչական դատարանը մասնակի բավարարեց Շահեն Հարությունյանի դեմ ՀՀ Ոստիկանության ներկայացրած հայցը՝ արձանագրելով միայն մեկ իրավախախտում, և Շ. Հարությունյանին տուգանեց 150.000 ՀՀ դրամով:
Վարչական դատարանը Արթուր Սարգսյանին «Եռաբլուր» պանթեոնում հուղարկավորելու պահանջով հավաքը համարել էր շտապ, քանի որ հնարավոր չէր օրենքով սահմանված 7-օրյա ժամկետում իրազեկում ներկայացնել դրա վերաբերյալ և միայն թույլտվություն ստանալուց հետո կազմակերպել այն: Դատարանի կարծիքով՝ անհրաժեշտ է եղել ձեռնարկել անհապաղ միջոցներ, ուստի սա այն բացառիկ դեպքերից է եղել, երբ օրենսդիրը գրավոր իրազեկման պահանջ չի ներկայացնում։
Ինչ վերաբերում է Արթուր Սարգսյանի մահվան մեղավորներին պատժելու և որոշ պաշտոնյաների հրաժարականի մասին պահանջներին, Վարչական դատարանը դրանք համարել էր ոչ հրատապ և շարունակվող, ուստի՝ անհրաժեշտ էր համարել դրա վերաբերյալ օրենքով սահմանված կարգով իրազեկումը՝ անկախ նրանից, թե քանի օր է տևել հավաքը, ինչ նպատակ է հետապնդել և ինչպես է իրականացվել:

The Court of Appeal overturned the Administrative Court’s decision on fining Shahen Harutyunyan
Today, on November 13, 2018, the Administrative Court of Appeal upheld the complaint presented by Shahen Harutyunyan and his representative- HCA Vanadzor lawyer Tatevik Siradeghyan – against the decision made by the Administrative Court on September 6, 2018.
It should be reminded that the RA Police claimed to bring Shahen Harutyunyan to liability under point 1 of Article 180.1 for holding assemblies and marches during  March 17-20, 2017, without informing the chief of the community in the manner prescribed by law. They were initially presented by 4 separate claims which were united in one proceedings by the petition of Shahen Harutyunyan’s representative.
On September 6, 2017, the RA Administrative Court in part upheld the claim presented by the RA Police against Shahen Harutyunyan, making a protocol of only one criminal offence and fined Sh. Harutyunyan by 150,000 AMD.
The Administrative Court considered urgent the assembly with the claim to bury Artur Sargsyan in Yerablur Pantheon, since it was impossible to inform about it within 7-day time period prescribed by law and organize it only after getting a permit. According to the Court’s opinion, it was necessary to organize prompt measures, therefore this is one of the rarest cases when the legislature does not present a demand of a written notification.
With regard to the claims of punishing those charged with Artur Sargsyan’s death and resignation of certain officials, the Administrative Court considered it not urgent and continuous, therefore, the Court considered notifying about it as prescribed by law necessary, irrespective of how many days the assembly lasted, what its goal was and how it was held.