Հայաստան 2021 թ. միջոցառումները
2020 թվականի զինադադարը, որով ավարտվեց Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վեցշաբաթյա պատերազմը Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում, հիմնականում պահպանվել է, սակայն պարբերական փոխհրաձգությունները հետպատերազմյան ճակատային շփման գծերում փխրուն իրավիճակ ստեղծեցին:
Էթնիկ հայկական ուժերի պարտությանը հաջորդած քաղաքական ճգնաժամը հիմնականում թուլացվեց հունիսյան արտահերթ ընտրություններով, որը հանգեցրեց իշխող կուսակցության վճռական հաղթանակին և վարչապետի պաշտոնում Նիկոլ Փաշինյանի վերահաստատմանը: Միջազգային դիտորդներն ընտրություններն գնահատեցին իրապես մրցունակ և միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Ընտանեկան բռնությունը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց նկատմամբ խտրականությունը, ցավի արդյունավետ ամոքման և պալիատիվ խնամքի խոչընդոտները, ինչպես նաև սեռական կողմնորոշման և գենդերային ինքնության հիմքով բռնությունն ու խտրականությունը պահպանվել են: Ձգտելով պայքարել ատելության խոսքի աճող դեպքերի դեմ՝ իշխանությունները կարգավորումներ ներդրեցին, որոնք կարող են խաթարել խոսքի ազատությունը:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքները
Շարունակվում է էթնիկ հայ գերիների ազատազրկումը և հետապնդումն Ադրբեջանի կողմից: 2021 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանի օմբուդսմենի գրասենյակը հայտարարեց, որ առնվազն 41 ռազմագերիներ և 4 քաղաքացիական անձինք շարունակում են մնալ ազատազրկված Ադրբեջանում։ Բազմաթիվ հայ ռազմագերիներ դաժան և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի և խոշտանգումների են ենթարկվել ադրբեջանական զինուժի կողմից կամ գերեվարվելիս, կամ տեղափոխման ընթացքում, կամ տարբեր ազատազրկման վայրերում ազատազրկված լինելու ժամանակ: (տե՛ս «Ադրբեջան» գլուխը): 2021 թվականին Ադրբեջանի կողմից վերադարձվել է շուրջ 100 հայ ռազմագերի և քաղաքացիական անձ։
Մարտերն էլ ավելի են խորացրել Covid19-ով պայմանավորված դպրոցների փակման պատճառով կրթությանը հասված վնասը: Պաշտոնական տվյալներով հայկական կողմից վնասվել կամ ավերվել է առնվազն 71, իսկ ադրբեջանական կողմից՝ 54 դպրոց։
Ռազմական գործողությունների շարունակվող միջադեպերը սպառնում են Լեռնային Ղարաբաղի գյուղերում և հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով՝ հիմնականում հայկական կողմում ապրող խաղաղ բնակչության անվտանգությանն ու կենսագործունեությանը։ Ռուս խաղաղապահները հայտնել են հոկտեմբերի 9-ին ադրբեջանական կողմի կրակոցներից Մարտակերտի (Աղդարա) շրջանում խաղաղ բնակչի սպանության մասին, երբ վերջինս հողագործությամբ էր զբաղված։ Լեռնային Ղարաբաղում մարդու իրավունքների անկախ մոնիտորինգի բացակայության պայմաններում չկա միջսահմանային կրակոցների և անվտանգային այլ խնդիրների հետևանքով առաջացած խնդիրները լուծելու մեխանիզմ:
Օգոստոսին Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ զինադադարից հետո 23 ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչ է զոհվել, իսկ 36-ը վիրավորվել է հակահետևակային և հակատրանսպորտային ականներից այն տարածքներում, որոնց վրա Ադրբեջանը վերականգնել էր վերահսկողությունը։ Նրանց թվում են եղել երկու ադրբեջանցի լրագրողներ և մի տեղացի պաշտոնյա, որոնք սպանվել են հունիսի 4-ին: Համաձայն հաղորդագրությունների, Լեռնային Ղարաբաղի շրջակա բոլոր յոթ վերադարձված շրջաններում ականապատումը լայնածավալ և համատարած է: Հուլիսին Հայաստանը հանձնեց ականապատման քարտեզները, որոնք մանրամասնում են Ֆիզուլիի և Զանգելանի շրջաններում մոտ 92000 հակատրանսպորտային և հակահետևակային ականների գտնվելու վայրը. Ադրբեջանը քարտեզների դիմաց հանձնեց գերեվարված 15 հայ զինվորների։ Ո՛չ Հայաստանը, ո՛չ Ադրբեջանը չեն վավերացրել հակահետևակային ականներն արգելող միջազգային պայմանագիրը։
«Միջազգային համագործակցություն հանուն մարդու իրավունքների» անկախ խմբի զեկույցը Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների վերաբերյալ արձանագրել է «հայ/Լեռնային Ղարաբաղի զինվորների կողմից երկու վիրավոր ադրբեջանցի զինվորների արտադատական մահապատիժների prima facie (առերևույթ) ապացույց»: Խումբը նաև փաստագրել է այս ուժերի կողմից ադրբեջանցի յոթ ռազմագերիների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքը, ներառյալ խոշտանգումները: (Տե՛ս «Ադրբեջան» գլուխը ադրբեջանական ուժերի կողմից հայկական զորքերի մահապատիժների մասին պնդումների համար):
Human Rights Watch-ը տեղյակ չէ Հայաստանի իշխանությունների կողմից պատերազմի ընթացքում հայկական ուժերի կողմից կատարված ենթադրյալ պատերազմական հանցագործությունների քննության մասին:
Պատասխանատվություն իրավապահ համակարգում չարաշահումների համար
Ազատազրկման վայրերում խոշտանգումները և դաժան վերաբերմունքը դեռևս խնդիր է, և դրանք հաճախ անպատիժ են մնում: Նույնիսկ այն դեպքում, երբ քրեական հետաքննություն է սկսվում խոշտանգումների մասին պնդումների հիման վրա, դրանք հազվադեպ են արդյունավետ լինում:
Ըստ Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակ (ՀՔԱՎ) տեղական, ոչ պետական կազմակերպության՝ քրեական հետաքննությունը հիմնականում փակվում է այն հիմքով, որ բացակայում է հանցակազմ կամ կասեցվել է կասկածյալի բացակայության պատճառով։ Խումբը հայտնել է, որ ոչ ոք չի դատապարտվել խոշտանգումների համար 2015 թվականից ի վեր, երբ խոշտանգումն ամրագրվեց որպես առանձին հանցագործություն։ Բոլոր այն դեպքերում, երբ պաշտոնյաները պատասխանատվության են ենթարկվել ֆիզիկական բռնության գործողությունների համար, նրանք դատապարտվել են ընդհանուր «պաշտոնեական դիրքի չարաշահման» համար:
Խոսքի ազատություն և իրավապաշտպանների պաշտպանություն
Վերջին պատերազմը և քաղաքական ճգնաժամը բուռն հանրային քննարկումների տեղիք տվեցին, որոնք հաճախ ներառում էին խորհրդարանի անդամների և այլ պետական պաշտոնյաների բորբոքիչ ելույթները, որոնք երբեմն ուղղված էին իրավապաշտպանների և ակտիվիստների դեմ: Կառավարությունը մի քանի փորձեր ձեռնարկեց, այդ թվում՝ օրենսդրական փոփոխություններ մտցնելով, ատելություն պարունակող և նվաստացնող խոսքի տարածման դեմ պայքարելու համար։
2021 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեն՝ տեղական ԶԼՄ-ների շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող խումբը, արձանագրել է լրագրողների նկատմամբ ֆիզիկական բռնության 15 դեպք, որոնցում տուժել է 17 անձ՝ ինչպես պետական պաշտոնյաների, այնպես էլ մասնավոր անձանց կողմից:
Օգոստոսի 11-ի խորհրդարանի նիստի ժամանակ խորհրդարանի խոսնակը լրագրողներին արգելեց նկարահանել իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորների միջև վիճաբանությունը։ Հատուկ ծառայության աշխատակիցները  հրահանգեցին լրագրողներին դադարեցնել նկարահանումները, իսկ հետո հրամայեցին նրանց դուրս գալ խորհրդարանում իրենց հատկացված սրահից։
«Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն» ոչ պետական խմբի նախագահ Սաշիկ Սուլթանյանի դեմ իշխանությունները կեղծ քրեական մեղադրանքներ են առաջադրել: Մեղադրանքը բխում է Սուլթանյանի Yezidinews.am կայքին տված հարցազրույցից, որտեղ նա պնդում էր, որ Հայաստանում եզդի փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրականություն է դրսևորվում։ Մեղադրանք առաջադրած Ազգային անվտանգության ծառայությունը Սուլթանյանի հարցազրույցը, որը պաշտպանված խոսք էր, սխալ կերպով որակել է որպես «հրահրում»։ Այս պահին դեռևս սպասվում է դատական քննություն:
Հաշմանդամության իրավունքներ
2021 թվականին իշխանությունները շարունակեցին ներդնել ներառական կրթությունն ամբողջ երկրում։ Ապրիլին կառավարությունը հաստատեց նախադպրոցական հաստատություններում ներառական կրթություն ներդնելու ծրագիրը, որը պարունակում է 16 գործողություն, որոնք պետք է ավարտվեն մինչև 2023 թվականը: Այդուհանդերձ, հաշմանդամություն ունեցող շատ երեխաներ մնում են առանձնացված մանկատներում, հատուկ դպրոցներում կամ մեկուսացված են տանը՝ չկրթվելով կամ ստանալով սահմանափակ կրթություն:
Հինգ պետական մանկատներում ապրում է հաշմանդամություն ունեցող 473 երեխա, որոնցից 463-ը՝ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար նախատեսված երեք մանկատներում։ Կառավարությունը չի հայտարարել հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին կենսաբանական կամ խնամատար ընտանիքներ տեղափոխելու կամ այս երեք հաստատությունները համայնքահեն ծառայություններ մատուցող կառույցների վերածելու համապարփակ ծրագրերի մասին, դեռ ավելին՝ կառավարությունը և դոնորները շարունակում են ներդրումներ կատարել դրանցում: Անհայտ թվով հաշմանդամություն ունեցող երեխաներ նույնպես շարունակում են ապրել վեց մասնավոր մանկատներում, որոնց նկատմամբ կառավարությունը նվազագույն վերահսկողություն ունի:
Հաշմանդամություն ունեցող երեխաները ևս հաճախ անորոշ ժամանակով մնում են հաստատություններում՝ դառնալով չափահաս և զրկված լինելով գործունակությունից ու անկախ ապրելու իրավունքից: Հոգեսոցիալական կամ մտավոր հաշմանդամություն ունեցող չափահասները կարող են զրկվել գործունակությունից կամ որոշումներ կայացնելու իրավունքից, իսկ Հայաստանում բացակայում են աջակցված որոշումների կայացման մեխանիզմները:
Մայիսին խորհրդարանն ընդունեց «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» օրենքը, որը ներառում է մատչելիության, անկախ կյանքի և արդարադատության հասանելիության երաշխիքներ և արգելում է հաշմանդամության հիմքով խտրականությունը: Նոր օրենքը, սակայն, չի ստեղծում հատուկ մարմին, որը կվերահսկի օրենքի կիրարկումը:
Կանանց և երեխաների նկատմամբ բռնություն
Ընտանեկան բռնությունը մնում է մշտական խնդիր։ Ընտանեկան բռնության դեպքերի մասին հիմնականում քիչ են հաղորդումներ ներկայացվում: Պաշտոնական տվյալների համաձայն՝ 2021 թվականի առաջին վեց ամիսների ընթացքում իշխանությունները քննել են ընտանեկան բռնության 326 քրեական գործ։ 326-ից մեղադրանք է առաջադրվել 145 անձի, որոնցից 90-ի դեպքում ամուսինը համարվել է որպես ենթադրյալ հանցագործություն կատարող։
2017 թվականի ընտանեկան բռնության մասին օրենքը պահանջում է, որ ոստիկանությունը շտապ միջամտի երբ «առկա է հիմնավոր ենթադրություն բռնության կրկնման կամ շարունակման անմիջականորեն սպառնացող վտանգի մասին» ընտանիքում: Բայց գործնականում իրավապահ մարմինները չունեն իրազեկվածություն և վերապատրաստում օրենքով նախատեսված պաշտպանության մեխանիզմների վերաբերյալ, ինչպիսիք են` պաշտպանական որոշումները, և դրանք համարժեք չեն կիրառում:
Հայաստանն ունի միայն երկու ընտանեկան բռնության ապաստարան, երկուսն էլ Երևանում, որոնք կառավարում են ոչ պետական կազմակերպությունների կողմից, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է տեղավորել հինգ կին և նրանց երեխաներին: Եվրոպայի խորհրդի չափանիշները պահանջում են առնվազն մեկ մասնագիտացված ապաստարան յուրաքանչյուր տարածաշրջանում, և մեկ ապաստարան՝ 10000 մարդու հաշվով: Հայաստանում բացակայում է նաև ընդհանուր թեժ գծի ծառայությունը ընտանեկան բռնություն վերապրածների համար:
Հայաստանը ստորագրել է Եվրոպայի խորհրդի Կանանց նկատմամբ բռնության և ընտանեկան բռնության կանխարգելման ու դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիան (Ստամբուլի կոնվենցիա) 2018թ., սակայն վավերացման գործընթացը մնացել է փակուղում։
Սեռական կողմնորոշում և գենդերային ինքնություն (ՍԿԳԻ)
Հայաստանում լեսբի, գեյ, բիսեքսուալ և տրանսգենդեր (ԼԳԲՏ) անձինք շարունակում են բախվել ոտնձգությունների, խտրականության և բռնության: Քրեական օրենսգիրքը սեռական կողմնորոշման կամ գենդերային ինքնության հիմքով ատելությունը չի ճանաչում որպես ատելության հանցագործության ծանրացուցիչ հանգամանք:
Սեռական կողմնորոշման հրապարակման արդյունքում խտրականության և հնարավոր նվաստացման վախը թույլ չի տալիս շատ ԼԳԲՏ մարդկանց հայտնել իրենց դեմ կատարված հանցագործությունների մասին, նույնիսկ եթե դրանք ակնհայտորեն դրդված են ԼԳԲՏ անձանց նկատմամբ կանխակալություններով: Բայց նույնիսկ այն դեպքում, երբ հաղորդվում է, նման հանցագործությունների քննությունը հաճախ անավարտ է կամ անարդյունավետ:
ՓԻՆՔ Արմենիա, ԼԳԲՏ անձանց իրավունքների խումբը, 2020 թվականի հունվարից մինչև հուլիս ամիսը ընկած ժամանակահատվածում, փաստագրել է սեռական կողմնորոշման կամ գենդերային ինքնության հիմքով ֆիզիկական հարձակման 12 դեպք, և սպառնալիքների, ֆիզիկական և հոգեբանական բռնության 10 դեպք։ 13 դեպքով բռնությունը և բռնության սպառնալիքը գործադրվել է ընտանիքի անդամի կողմից։
Չորս հարձակումներից տուժածները բողոքներ են ներկայացրել ոստիկանություն, որը մերժել է նրանցից երեքին՝ պատճառաբանելով, որ հանցագործություն չի կատարվել: Չորրորդի մասին ՓԻՆՔ Արմենիան տեղեկություն չունի։ Ոստիկանությունը նախազգուշացում է տվել երեք դեպքերից երկուսի դեպքում, երբ բռնությունը կատարվել է ընտանիքի անդամի կողմից, սակայն խափանման միջոց չի կիրառվել։
2021 թվականի հունիսի նախընտրական շրջանում քաղաքական գործիչները օգտագործում էին հոմոֆոբիան իրենց քարոզարշավներն առաջ մղելու համար, ԼԳԲՏ մարդկանց ներկայացնելով որպես սպառնալիք ընտանիքի, ազգային ինքնության և նույնիսկ ազգային անվտանգության համար: Ընդդիմադիր որոշ ուժեր քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին մեղադրեցին ազգային արժեքները ոչնչացնելու և ԼԳԲՏ «քարոզչություն» տարածելու մեջ:
Հայաստանը չունի խտրականության դեմ պայքարի համապարփակ օրենսդրություն:
Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի խումբը, որի համանախագահներն են ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, կրկին ներգրավվել են Լեռնային Ղարաբաղի բանակցություններում: 2021 թվականի ընթացքում համանախագահները մի քանի հայտարարություն են տարածել պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ՝ վերահաստատելով տարածաշրջան այցելելու իրենց պատրաստակամությունը և կողմերին կոչ անելով վերադարձնել բոլոր ռազմագերիներին և այլ ազատազրկվածներին. փոխանակել «հակամարտության շրջաններում արդյունավետ ականազերծում իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր տվյալները» և վերացնել «Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումները, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար». պահպանել և պաշտպանել կրոնական և մշակութային ժառանգությունը. և խթանել «ուղղակի շփումներն ու համագործակցությունը հակամարտությունից տուժած համայնքների միջև»: Երկար դադարից հետո Մինսկի խմբի համանախագահները հանդիպեցին Նյու Յորքում՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ։
Եվրամիությունը ևս կոչ է արել կողմերին զերծ մնալ ռազմական գործողություններից և կոչ է արել Ադրբեջանին ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին և ազատազրկվածներին։
Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի 2021 թվականի նոյեմբերի հուշագրում, ի թիվս այլ բաների, առաջարկվել է «ապահովել մարդասիրական օգնության և մարդու իրավունքների միջազգային առաքելությունների ազատ և անարգել մուտքը հակամարտությունից տուժած բոլոր տարածքներ»։
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի սեպտեմբերյան բանաձևը կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին ազատ արձակել մնացած բոլոր ազատազրկվածներին և կոչ է արել Հայաստանի իշխանություններին հրապարակել ականների բոլոր քարտեզները: Այն նաև կոչ է արել կողմերին պատասխանատվություն ապահովել պատերազմի ընթացքում կատարված հանցագործությունների համար։
Իրենց օգոստոսյան համատեղ հայտարարության մեջ փոքրամասնությունների հարցերով, իրավապաշտպանների իրավիճակի և խոսքի ազատության իրավունքի խրախուսման և պաշտպանության հարցերով ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողները Հայաստանին կոչ են արել հանել Սաշիկ Սուլթանյանի դեմ մեղադրանքները:
Իր մայիսի զեկույցում Խոշտանգումների և անմարդկային կամ արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի կամ պատժի կանխարգելման եվրոպական կոմիտեն քննադատել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց փաստացի ազատազրկումը, ովքեր հարկադրաբար մնում են հոգեբուժական հաստատություններում համապատասխան համայնքային ծառայությունների բացակայության պատճառով: Կոմիտեն հորդորել է կառավարությանը՝ առաջնահերթություն տալ այս ծառայություններին և ապաինստիտուցիոնալացմանը:
Սոցիալական իրավունքների եվրոպական կոմիտեն իր հունվարյան եզրակացություններով քննադատել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար բնակարանների և հասարակական տրանսպորտի Հայաստանի անբավարար հասանելիությունը. սեռական կողմնորոշման հիմքով աշխատանքային խտրականությունը չարգելելը. և հավասար աշխատանքի համար կանանց և տղամարդկանց հավասար վարձատրության հստակ օրենսդրական երաշխիքի բացակայությունը:
Մարտին ուժի մեջ է մտել ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, որը ներառում է դրույթներ ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների ամրապնդման վերաբերյալ։
Նաև մարտին ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը վարչապետ Փաշինյանի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում ընդգծել է օրենքի գերակայության և ժողովրդավարական ինստիտուտների կարևորությունը։

Armenia Events of 2021
The 2020 truce ending the six-week war between Armenia and Azerbaijan in and around Nagorno-Karabakh largely held, but periodic skirmishes made for a fragile situation on the post-war front lines.
The political crisis following the defeat of ethnic Armenian forces was largely defused in the June snap election, which resulted in a decisive victory for the ruling party and reconfirmation of Nikol Pashinyan as prime minister. International observers found the polls genuinely competitive and in line with international standards.
Domestic violence, discrimination against people with disabilities, barriers to effective pain treatment and palliative care, and violence and discrimination based on sexual orientation and gender identity persisted. Striving to fight rising incidents of hate speech, authorities introduced regulations which may undermine freedom of speech.
Aftermath of Nagorno-Karabakh Conflict
Ethnic Armenian prisoners continued to be detained and prosecuted by Azerbaijan. In September 2021, the Armenian Ombudsman’s Office stated that at least 41 prisoners of war (POWs) and 4 civilian detainees remain in Azerbaijani custody. Numerous Armenian POWs were subjected to cruel and degrading treatment and torture by Azerbaijani forces either when they were captured, during their transfer, or while in custody at various detention facilities. (See Azerbaijan chapter). In 2021, nearly 100 Armenian POWs and civilian detainees were returned by Azerbaijan.
The fighting compounded the loss of education due to Covid-19-related school closures. According to official data, at least 71 schools were damaged or destroyed on the Armenian side and 54 on the Azerbaijani side.
Ongoing incidents of military hostilities threaten the safety and livelihoods of civilians residing in villages in Nagorno-Karabakh and along the Armenia-Azerbaijan border, mostly on the Armenian side. Russian peacekeepers reported the October 9 killing of a civilian in Martakert (Aghdara) district, while he was farming, due to gunfire from the Azerbaijani side. With no independent human rights monitoring in Nagorno-Karabakh, there is no mechanism to address problems arising from cross-border shootings and other insecurities.
In August, the Azerbaijani prosecutor-general's office said that since the ceasefire, 23 Azerbaijani civilians were killed and 36 were injured by anti-personnel and anti-vehicle mines laid in areas over which Azerbaijan re-established control. Among them were two Azerbaijani journalists and a local official, who were killed on June 4. Landmine contamination in all of the seven regained regions around Nagorno-Karabakh is reported to be extensive and widespread. In July, Armenia handed over landmine maps, detailing the location of around 92,000 anti-vehicle and anti-personnel mines in Fizuli and Zangelan regions; Azerbaijan handed over 15 captured Armenian soldiers in exchange for the maps. Neither Armenia nor Azerbaijan have ratified the international treaty prohibiting antipersonnel landmines.
A report by International Partnership for Human Rights, an independent group, on international humanitarian law violations during the Nagorno-Karabakh war, found “prima facie evidence of two extrajudicial executions of wounded Azerbaijani combatants by Armenian/Nagorno-Karabakh soldiers.” It also documented the ill-treatment, including torture, of seven Azerbaijani POWs by these forces. (See Azerbaijan chapter for allegations of executions of Armenian troops by Azerbaijan forces).
Human Rights Watch is not aware of any investigations by Armenian authorities into alleged war crimes committed by Armenian forces during the war.
Accountability for Law Enforcement Abuse and Torture in Custody
Torture and ill-treatment in custody remains a problem and it is often perpetrated with impunity. Even when criminal investigations are launched in response to allegations of torture, they are rarely effective.
According to Helsinki Citizen’s Assembly Vanadzor (HCAV), a local non-governmental organization, criminal investigations are mostly closed on the basis of findings that no crime was committed or suspended for the lack of a suspect. The group reported that no one has been convicted for torture since 2015, when torture became a specific offense. In all instances in which officials were held accountable for acts of physical abuse, they were convicted for general “abuse of office” offenses.
Freedom of Speech and Protection of Human Rights Defenders
The recent war and political crises triggered heated public debates, which often included inflammatory speech by members of parliament and other public officials that was at times directed against human rights defenders and activists. The government undertook several attempts, including by introducing legislative amendments, to tackle the spread of hateful and degrading speech.
During the first six months of 2021, the Committee to Protect Freedom of Expression, a local media advocacy group, documented 15 cases, with 17 victims, of physical violence against journalists perpetrated by both public officials and private individuals.
During a parliamentary session on August 11, the speaker of parliament forbade journalists from filming a quarrel between pro-government and opposition parliamentarians. Special forces ordered journalists to stop filming, and then ordered them out of their gallery in parliament.
Authorities pursued spurious criminal incitement charges against Sashik Sultanyan, the chairperson of a nongovernmental group, Yezidi Center for Human Rights. The charges stem from an interview Sultanyan gave to the website Yezidinews.am, where he alleged discrimination of Yezidi minorities in Armenia. The National Security Service, which brought the charges, wrongly characterized as “incitement” Sultanyan’s interview, which was protected speech. The court review was pending at time of writing.
In 2021, authorities continued to establish inclusive education across the country. In April, the government approved a plan to establish inclusive education in preschools, which contained 16 action steps to be completed by 2023. Nevertheless, many children with disabilities remain segregated in orphanages, special schools, or at home with little or no education.
There are 473 children with disabilities living in five state orphanages, 463 of whom live in three orphanages for children with disabilities. The government has not announced comprehensive plans to relocate children with disabilities to birth or foster families or transform these three institutions into community-based service providers, but rather the government and donors continue to invest in them. An unknown number of children with disabilities also continue to live in six private orphanages, with minimal government oversight.
Children with disabilities also frequently remain in institutions indefinitely when they become adults, stripped of their legal capacity and right to independent living. Adults with psychosocial or intellectual disabilities can be deprived of legal capacity, or the right to make decisions, and Armenia lacks supported decision-making mechanisms.
In May, parliament adopted the Law on the Rights of Persons with Disabilities, which includes guarantees of accessibility, independent living, and access to justice, and bans disability-based discrimination. The new law, however, does not create a dedicated body to oversee the law’s implementation.
Violence against Women and Children
Domestic violence remains a persistent problem. Domestic violence cases are largely underreported. According to official data, during the first six months of 2021, authorities investigated 326 criminal domestic violence complaints. Of the 326, charges were brought against 145 persons, and in 90 of those the husband was identified as the alleged perpetrator.
The 2017 family violence law requires police to urgently intervene “when there is a reasonable assumption of an immediate threat of repetition or the continuation of violence” in the family. But in practice, law enforcement bodies lack awareness and training on protection mechanisms included in the law, such as protection orders, and do not adequately apply or enforce them.
There are only two domestic violence shelters, both in the capital, Yerevan, run by nongovernmental organizations, each with a capacity for five women and their children. This is far below the Council of Europe standard of one shelter space per 10,000 people. Armenia also lacks a general hot-line service for survivors of domestic violence.
Armenia signed the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence (Istanbul Convention) in 2018, but the ratification process remained stalled.
Lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) people in Armenia continue to face harassment, discrimination, and violence. The criminal code does not recognize animus due to sexual orientation or gender identity as aggravating criminal circumstances in hate crimes.
Fear of discrimination and possible humiliation due to public disclosure of their sexual orientation or gender identity prevent many LGBT people from reporting crimes against them, even when these are clearly motivated by anti-LGBT bias. But even when reported, investigations into such crimes are often inconclusive or ineffective.
PINK Armenia, an LGBT rights group, documented 12 incidents of physical attacks based on sexual orientation or gender identity from January through August 2021, and eight cases of threats and calls for physical and psychological violence. In 13 cases, violence and threat of violence was committed by a family member.
Victims of four attacks filed complaints with the police, who dismissed three of them claiming no crime had been committed. PINK Armenia has no information about the fourth. Police issued warnings in two of the three cases in which the violence was committed by a family member, but did not issue any restraining measures.
During the pre-election period, politicians used homophobia to advance their campaigns by smearing LGBT people as a threat to the family, national identity, and national security. Some opposition forces accused civil society organizations of destroying national values and spreading LGBT “propaganda.”
Armenia does not have comprehensive anti-discrimination legislation.
The Minsk Group of the Organization for Security and Co-operation in Europe, co-chaired by the United States, France, and Russia, re-engaged on Nagorno-Karabakh negotiations. During 2021, the co-chairs issued several statements on the aftermath of the war, reiterating their willingness to visit the region and calling on the parties to return all POWs and other detainees; exchange “all data necessary to conduct effective demining of conflict regions” and lift “restrictions on access to Nagorno-Karabakh, including for representatives of international humanitarian organizations”; preserve and protect religious and cultural heritage; and foster “direct contacts and co-operation between conflict-affected communities.” After a long hiatus, the Minsk Group co-chairs met in New York during the UN General Assembly.
The European Union also called on the parties to refrain from military actions and called on Azerbaijan to release all prisoners of war and detainees.
A November 2021 memorandum by Council of Europe Commissioner for Human Rights Dunja Mijatović recommended, among other things, to “ensure free and unhindered access of humanitarian assistance and international human rights missions to all areas affected by the conflict.”
A September resolution by the Parliamentary Assembly of the Council of Europe called on Azerbaijani authorities to free all remaining prisoners and urged Armenian authorities to release all mine maps. It also called on the sides to ensure accountability for the crimes committed during the war.
In their August joint statement, the UN special rapporteurs on minority issues, on the situation of human rights defenders, and on the promotion and protection of the right to freedom of expression called on Armenia to drop charges against Sashik Sultanyan.
In its May report, the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment criticized de facto detention of people with disabilities who remain in psychiatric facilities involuntarily due to the absence of appropriate community-based services.  The committee urged the government to prioritize these services and de-institutionalization.
The European Committee of Social Rights’ January conclusions criticized Armenia’s insufficient access to housing and public transportation for people with disabilities; failure to ban employment discrimination on grounds of sexual orientation; and the lack of an explicit statutory guarantee of equal pay for women and men for equal work.
In March, the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement, which includes provisions on strengthening democracy, the rule of law and human rights, entered into force.
Also in March, US Secretary of State Antony Blinken stressed the importance of the rule of law and democratic institutions in a call with Prime Minister Pashinyan.