Քաղաքացին բողոքարկում է Կրթության և գիտության նախարարության մրցութային հանձնաժողովի որոշումը
Այսօր՝ 2018թ. նոյեմբերի 27-ին, ՀՀ Վարչական դատարանը շարունակեց քննել Լ. Ա.-ի հայցը՝ ընդդեմ ՀՀ Կառավարության՝ ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության կրթության տեսչական մարմնի ռիսկի գնահատման, ստուգումների պլանավորման, վերլուծությունների և գնահատման վարչության գլխավոր մասնագետի թափուր պաշտոնը զբաղեցնելու համար մրցույթ անցկացնող մրցույթային հանձնաժողովի 2018թ. հունիսի 14-ի որոշումն անվավեր ճանաչելու մասին:
Լ. Ա.-ն 2018թ. հունիսի 14-ին մասնակցել է մրցույթի հարցազրույցի փուլին և հավաքել անհրաժեշտ 75 %-ից ավելի միավոր, սակայն մրցութային հանձնաժողովը գնահատել է 60 միավոր, և դրանով Լ. Ա.-ն հարցազրույցի փուլը չի հաղթահարել:
Լ. Ա.-ն մրցութային հանձնաժողովի որոշումը բողոքարկել է ՀՀ Քաղաքացիական ծառայության խորհուրդ, սակայն որոշումն անփոփոխ է մնացել:
Մրցութային հանձնաժողովի՝ 2018թ. հունիսի 14-ի որոշումն անվավեր ճանաչելու պահանջով Լ. Ա.-ն Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ 2018թ. օգոստոսի 15-ին դիմել է ՀՀ Վարչական դատարան:
Այսօր դատարանում ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի Երևանի ներկայացուցչության իրավաբաններ Էմմա Շահինյանն ու Մարիամ Կարապետյանը ներգրավվեցին որպես հայցվորի ներկայացուցիչներ:
Դատարանը պատասխանող ՀՀ Կառավարության ներկայացուցչին տրամադրեց 5 աշխատանքային օր՝ ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության կրթության տեսչական մարմնի ռիսկի գնահատման, ստուգումների պլանավորման, վերլուծությունների և գնահատման վարչության գլխավոր մասնագետի թափուր պաշտոնը զբաղեցնելու համար մրցութային հանձնաժողովի՝ քննությունների անցկացմանը վերաբերելի բոլոր փաստաթղթերը և ձայնագրությունները դատարան ներկայացնելու համար:

The citizen appeals the decision of the competition commission of the Ministry of Education and Science
Today, on November 27, 2018, the RA Administrative Court continued examining L.A.’s claim against the RA Government to recognize null and void the decision dated June 14, 2018, made by the competition commission that held a competition for holding the vacant position of chief specialist of risk assessment, inspection planning, analysis and evaluation department of the inspection body of the RA Ministry of Education and Science.
On June 14, 2018, L.A.  participated in the interview stage of the competition and scored more than 75% of the required points. However, the competition commission assessed 60 points, that leading to L.A. not overcoming the interview stage.
L.A. appealed the commission’s decision to the RA Civil Service Council, but the decision remained unaltered.
On August 15, 2018, with the support of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor, L.A. applied to the RA Administrative Court claiming to recognize null and void the decision dated June 14, 2018, made by the competition commission.
Today, HCA Vanadzor Yerevan representation lawyers Emma Shahinyan and Mariam Karapetyan were involved as representatives of the plaintiff in the Court.
The Court provided the representative of the RA Government with 5 working days to present all the documents and recordings related to the conduct of examinations by the competition commission for getting the vacant position of chief specialist of risk assessment, inspection planning, analysis and evaluation department of the inspection body of the RA Ministry of Education and Science.