Կապանի ոստիկանությունը պատշաճ քննություն չի իրականացրել
Մասնավոր կյանքի անձեռնմխելիության իրավունքի խախտման մասին ՀՔԱՎ-ի հաղորդման հիմքով փաստերը պատշաճ չեն ուսումնասիրվել և քրեական գործ չի հարուցվել։
2022 թ․ ապրիլի 9-ին ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը իր գործընկերներ Լևոն Բարսեղյանի և Լարիսա Մինասյանի հետ գտնվել է Կապանի «Էլեգանտ» սրճարանում։ Սյուզի Բադոյան անունով օգտատերը «Facebook» սոցիալական կայքի իր էջում տարածել է վերոհիշյալ սրճարանում արված լուսանկար՝ կից գրառմամբ՝ «Խիստ մտահոգիչ լուսանկար է փոխանցվել ինձ՝ Կապանի «Էլեգանտ» ռեստորանից»։ Լուսանկարը հրապարակվել է նաև «Հրապարակ» օրաթերթում։
Անձնական տեղեկությունների տեսագրման և լրատվամիջոցով լուսանկարի տարածման արդյունքում խախտվել են Արթուր Սաքունցի և իր գործընկերների մասնավոր և ընտանեկան կյանքի, պատվի ու բարի համբավի անձեռնմխելիության և անձնական ու ընտանեկան կյանքի նկատմամբ հարգանքի հիմնարար իրավունքները, որի հիմքով ՀՔԱՎ-ը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Դատախազությունը այն վերահասցեագրել է Սյունիքի մարզի դատախազություն, որն էլ՝ ՀՀ ոստիկանության Կապանի բաժին։
Հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով Ոստիկանության Կապանի բաժնի հետաքննության բաժնի ավագ տեսուչ Ս.Ա. Հարությունյանը քրեական գործ չի հարուցել։
Քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշումն ամբողջությամբ անհիմն է, չպատճառաբանված, հաշվի չեն առնվել մի շարք փաստեր, խեղաթյուրվել են իրական հանգամանքները։ Այստեղ ուշագրավ է, որ «Էլեգանտ» սրճարանի տեսանկարահանող սարքերի նկատմամբ հսկողություն է իրականացնում Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի անվտանգության ծառայությունը, որը չպետք է այլ իրավաբանական անձի անվտանգության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու իրավասություն ունենա, ավելին՝ չի կարող տեսանկարահանող սարքերով անձնական տեղեկություններ հավաքել և դրանք, ըստ նպատակահարմարության, օգտագործել, այդ թվում՝ տարածել: Ոստիկանության ավագ տեսուչն անգամ քննության չի առել Քաջարանի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի անվտանգության ծառայության կողմից «Էլեգանտ» ռեստորանի անվտանգության նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու լիազորությունների հիմնավորվածության հարցը (նկատենք, որ Կապան քաղաքից Քաջարանի կոմբինատ հեռավորությունն առնվազն 25 կիլոմետր է)։ Հավելենք, նաև որ լուսանկար տարածած Սյուզի Բադոյանը «5-րդ ալիք» ԶԼՄ-ի լրագրող է և հայտնի է հասարակական գործիչներին և իրավապաշտպաններին թիրախավորելով։
Այս հիմանավորումներով էլ ՀՔԱՎ-ը քրեական գործ չհարուցելու ոստիկանության որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն։ Վերջինս բողոքը վերահասցեագրել է Սյունիքի մարզի դատախազություն։
Ոստիկանության տեսուչ Ս. Հարությունյանի որոշումից պարզ է դառնում, որ քրեական գործի հարուցումը մերժելու մասին որոշման հիմքում դրվել են միայն «Էլեգանտ» սրճարանի աշխատակիցների բացատրությունները, սակայն հենց նրանց պետք է վերագրվի ենթադրյալ հանցագործության կատարումը։  Ուստի՝ սրճարանի աշխատակիցների բացատրությունները չէին կարող ՀՀ ոստիկանության Կապանի բաժնի համար հիմք լինել, թե իբրև այս դեպքում բացակայում են քրեական գործ հարուցելու հիմքերը։
Չնայած ոստիկանության Կապանի բաժինը պնդել է, թե հրապարակված լուսանկարը կատարվել է այլ «չբացահայտված» քաղաքացիների կողմից, այլ ոչ թե «Էլեգանտ» սրճարանի տեսանկարահանող սարքերով, այնուամենայնիվ որևէ գործողություն չի կատարել «չբացահայտված» անձին պարզելու համար։ Չի ստուգվել նաև այն հանգամանքը, թե ինչպես է Սյուզի Բադոյանը ձեռք բերել սրճարանում արված լուսանկարը։
Ոստիկանության Կապանի բաժնի նման գործելաոճը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ նյութերի նախապատրաստումը օբյեկտիվորեն չի իրականացվել։ Բողոքում ներկայացված հանգամանքները պարունակում են հանցակազմի հատկանիշներ, որոնք պարզելու համար անհրաժեշտ է առնվազն հարուցել քրեական գործ և իրականացնել նախաքննություն:

The facts underlying the report made by HCAV regarding violation of the right to privacy were not properly examined and no criminal case was initiated.
On 9 April 2022, HCAV Chairperson Artur Sakunts was in  cafe “Elegant” in Kapan together with his colleagues Levon Barseghyan and Larisa Minasyan. Facebook user Syuzi Badoyan posted on her account a photo taken in the aforementioned cafe with the caption: “A worrisome photo was transferred to me from the restaurant “Elegant” in Kapan”. The photo was also published in the daily “Hraparak”.
As a result of taking a photo of personal information and sharing it in the media, Artur Sakunts’s and his colleagues’ fundamental rights of inviolability of private and family life, honor and reputation, and respect for private and family life were violated, based on which HCAV made a crime report to the RA Prosecutor General’s Office. The Prosecutor’s Office redirected it to the Prosecutor’s Office of Syunik region, and they redirected it to the RA Police Kapan division.
Based on the lack of a criminal act, Police Kapan division investigation department senior inspector S.A.Harutyunyan did not initiate a criminal case.
The decision to refuse to initiate a criminal case is totally ungrounded and not argumented; a number of facts were not taken into account, real circumstances were distorted. It is noteworthy that cafe “Elegant” video recording equipment is controlled by Kajaran Copper and Molybdenum Combine security service, which should not have the authority of security control over another legal entity, moreover, they cannot collect personal information through video recording equipment and use (and also disseminate) it as appropriate. The Police senior inspector did not even investigate how grounded it is for Kajaran Copper and Molybdenum Combine to have the authority  to control the security of cafe “Elegant” (it is noteworthy that Kajaran Copper and Molybdenum Combine is 25 km away from Kapan). It should also be mentioned that Syuzi Badoyan, who posted the photo, is a journalist of “The 5th channel” mass media and is known for targeting public figures and human rights activists.
Based on these substantiations, HCAV appealed to the RA Prosecutor General’s Office against the Police decision on not initiating a criminal case. They redirected the appeal to the Prosecutor’s Office in Syunik region.
It becomes clear from the Police inspector S. Harutyunyan’s decision that the decision on not initiating a criminal case was based only on explanations of cafe “Elegant” employees, yet commission of the alleged crime should be attributed to them. Therefore, the cafe employees’ explanations could not be a basis for the RA Police Kapan division to conclude that there are no grounds to initiate a criminal case.
While Police Kapan division claims that the published photo was taken by “unidentified” citizens and not by video recording equipment of afe “Elegant”, no action was taken to identify the relevant person. It was also not checked how Syuzi Badoyan got the photo taken in the cafe.
This workstyle of the Police Kapan division comes to state once again that materials were objectively not prepared. The circumstances presented in the appeal contain crime features, for the disclosure of which it is necessary to at least initiate a criminal case and conduct preliminary investigation.