Ցուցարարների նկատմամբ բռնություն կիրառելու մասին հրապարակումների հիման վրա ՀՔԱՎ-ը այսօր 3 հաղորդում է ներկայացրել
May 19, 2022
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակն այսօր՝ 2022 թ․ մայիսի 19-ին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել մայիսի 18-ին www.aravot.am լրատվական կայքում հրապարկված «Ոստիկանության բաժանմունքում անչափահասներին ծեծի ենթարկած ոստիկանները ո՞նց են իրենց երեխաների աչքերին նայելու» նյութի հիման վրա։ Ինչպես նաև առանձին հաղորդում է ներկայացրել հետևյալ հրապարակումների հիման վրա․ «Ինչպես են ոստիկանները Նոր Նորքի բաժնում բռնի ուժ կիրառում երիտասարդների նկատմամբ», «Բերման ենթարկելիս ոստիկաններն ուսիս ոսկորը կոտրել են, հարվածել», «Ոստիկանության շենքում իմ հանդեպ կիրառվել է ճնշում, ագրեսիա, բռնի ուժ, արա-ով լեքսիկոն և սպառնալիքներ». Վազգեն Սաղաթելյան, «Ինչպես են ոստիկանները Նոր Նորքի բաժնում բռնի ուժ կիրառում երիտասարդների նկատմամբ»«Բերման ենթարկելիս ոստիկաններն ուսիս ոսկորը կոտրել են, հարվածել», «Ոստիկանության շենքում իմ հանդեպ կիրառվել է ճնշում, ագրեսիա, բռնի ուժ, արա-ով լեքսիկոն և սպառնալիքներ». Վազգեն Սաղաթելյան։
ՀՀ գլխավոր դատախազին ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդումներով ՀՔԱՎ-ը  պահանջել է միջոցներ ձեռնարկել ներկայացված հրապարակումներով արձանագրված դեպքերի շուրջ համապատասխան քննություն կատարելու, հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում՝ քրեական գործ հարուցելու, պատասխանատու ոստիկաններին հայտնաբերելու և համապատասխան պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ։
Ցուցարարներին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին բռնության ենթարկելու այլ դեպքերի վերաբերյալ ՀՔԱՎ-ը հանցագործության մասին հաղորդումներ է ներկայացրել նաև մայիսի 2-ին և 5-ին։
Հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել նաև Գյումրիում տարեց մարդկանց ծեծելու մասին հրապարակման հիման վրա։

Today, HCA Vanadzor made two reports based on publications on the use of violence against demonstrators
May 19, 2022
On 19 May 2022, Helsinki  Citizens’ Assembly - Vanadzor made a crime report based on a publication (How are policemen who beat minors in the police division going to look into the eyes of their children?)  made in www.aravot.am news website (in Armenian). A separate report was made based on the following publications: “How policemen use brute force against young persons in Nor Nork division”, “When apprehending me, the policemen hit and broke my shoulder bone”, “In the police building, they used pressure, aggression, brute force against me, talked a disrespectful lexicon and voiced threats”, Vazgen Saghatelyan (in Armenian).
In crime reports presented to the RA Prosecutor General, HCAV claimed that measures be taken to conduct proper investigation into cases presented in the shared publications, initiate a criminal case if crime features are disclosed, find the responsible policemen and hold them liable.
HCAV made crime reports on other cases of use of violence against demonstrators and media representatives on May 2 and May 5.