Մահացել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի համահիմնադիր, խաղաղության ակտիվիստ, Միջեկեղեցական խաղաղության խորհուրդ նիդեռլանդական կազմակերպության քարտուղար Մինթ Յան Ֆաբերը
May 21, 2022
2022 թվականի մայիսի 15-ին մահացել է Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի համահիմնադիր, խաղաղության ակտիվիստ, խաղաղությանն ուղղված բազմաթիվ նախաձեռնությունների աջակցող Միջեկեղեցական խաղաղության խորհուրդ նիդեռլանդական կազմակերպության քարտուղար Մինթ Յան Ֆաբերը:
Մինթ Յան Ֆաբերը հայտնի էր դարձել 1980-ականներին միջուկային զենքի դեմ ցույցեր կազմակերպելով։ Այդ ժամանակ նա ակտիվորեն համագործակցում էր նաև կոմունիստական Վարշավայի պայմանագրի երկրների իրավապաշտպանների հետ։ Սառը պատերազմի ավարտից հետո նա աշխատել է պատերազմական բռնությունների և բռնապետությունների զոհերի հետ:
Նա երկար տարիներ է նվիրել եվրոպական խաղաղության շարժում  ստեղծելուն եւ  Նիդեռլանդներում խաղաղության և անվտանգության մասին մտածելակերպը փոխելուն: Հանդես է եկել «Օգնիր ազատել աշխարհը միջուկային զենքից՝ սկսելով Նիդեռլանդներից» հայտնի կարգախոսով, որն ուղղված էր միջուկային զենքի արգելքին:
Չնայած դրան՝ Նիդեռլանդների կառավարությունը 1985 թվականին որոշեց թույլ տալ միջուկային զենքի տեղակայումը։ Այնուամենայնիվ, նաեւ շարժման ազդեցությամբ դա շարունակություն չունեցավ՝ 1987 թվականին Միջին հեռահարության միջուկային ուժերի (INF) պայմանագրի շնորհիվ:
Խաղաղության շարժման միջոցով Մինթ Յան Ֆաբերը նաեւ իր ներդրումն է ունեցել Բեռլինյան պատի անկման հարցում:
Շրջանառվում էին նաեւ տեղեկություններ այն մասին, որ խորհրդային Գերմանիայի «Շտազի» հետախուզական ծառայության արխիվներում հայտնաբերվել են փաստաթղթեր, որոնցում տեղեկություններ կային, որ Մինթ Յան Ֆաբերը եղել է հետախուզական ծառայության ուշադրության կենտրոնում:
1990-ականներին Ֆաբերը աջակցում էր խաղաղության ակտիվիստներին և բազմաթիվ երկրներում պատերազմական բռնությունների և բռնապետությունների զոհերին: Նա հաճախակի այցելություններ է կատարել տարբեր երկրներ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասի երկրներ եւ որպես Միջեկեղեցական խաղաղության խորհուրդ նիդեռլանդական կազմակերպության քարտուղար՝ աջակցություն է ցուցաբերել այդ երկրների քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններին՝ ներառյալ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակին: Վերջին անգամ Կազմակերպություն այցելել է 2011 թվականի հոկտեմբերին: Միջեկեղեցական խաղաղության խորհուրդ նիդեռլանդական կազմակերպության եւ Մինթ Յան Ֆաբերի անմիջական աջակցությունը շատ մեծ է եղել ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հիմնադրման եւ հետագա զարգացմա գործում:
Հարավային Կովկասում նա հայտնի էր որպես Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի կազմակերպությունների «հայր»:
Մինթ Յան Ֆաբերը բռնությունը դադարեցնելու և ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների հիմքերը դնելու քաղաքական լուծումների առաջարկների շուրջ համագործակցել է այլ համախոհների եւ իրավապաշտպանների հետ:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը իր ափսոսանքն է հայտնում խաղաղության հայտնի ջատագովի, բացառիկ ինտելեկտուալի մահվան կապակցությամբ եւ ցավակցում է հարազատների եւ ընկերներին:

Peace activist Mient Jan Faber – co-founder of Helsinki Citizens’ Assembly, Secretary of Interchurch Peace Council of the Netherlands – has passed away.
May 21, 2022
On 15 May 2022, co-founder of Helsinki Citizens’ Assembly,  Secretary of Interchurch Peace Council (which supports a number of initiatives aimed at peace), peace activist Mient Jan Faber passed away.
Mient Jan Faber became famous in the 1980s for organizing demonstrations against nuclear weapons. Back then, he was also actively cooperating with human rights activists from communist Warsaw Pact. After the end of the Cold War, he worked with victims of war and dictatorships.
He devoted many years to creating a European peace movement and changing  the mindset about peace and security in the Netherlands. He had the famous slogan “Help rid the world of nuclear weapons, starting with the Netherlands!”, which was aimed at prohibiting nuclear weapons.
Nonetheless, in 1985, the Government of the Netherlands decided to allow deployment of nuclear weapons. The campaign, however, managed to play a role in stopping the process due to  the Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty of 1987.
Through the peace movement, Mient Jan Faber also had a contribution to the fall of the Berlin Wall.
There is also information that there were documents in the Soviet Germany Stasi intelligence service archives stating that Mient Jan Faber was in the spotlight of the intelligence service.
In the 1990s, Faber was supporting peace activists and victims of war and dictatorship in a number of countries. He often visited many countries, including South Caucasus ones, and as the Secretary of the Interchurch Peace Council, he supported civil society organizations of those countries, including HCA Vanadzor.  He last visited the Organization in October 2011. Support of the Interchurch Peace Council of the Netherlands and Mient Jan Faber played a great role in the establishment and further development of Helsinki Citizens’ Assembly - Vanadzor.
In the South Caucasus, he was famous as the “father” of Helsinki Citizens’ Assembly organizations.
Mient Jan Faber collaborated with other like-minded people and human rights activists to stop violence and develop recommendations of political solutions with respect to laying the foundation of democracy and human rights.
HCA Vanadzor was saddened to hear about the death of the prominent peace advocate and exceptional intellectual, and extends its deepest condolences to his relatives and friends.