Զորակոչիկն առողջական լուրջ խնդիրներով կզորակոչվեր զինվորական ծառայության, եթե չդիմեր ՀՔԱՎ իր իրավունքների պաշտպանության համար
May 27, 2022
Զորակոչիկ Տ․Ս․-ն ունի սրտի հետ կապված առողջական լուրջ խնդիրներ, սակայն 2020 թ․ ձմեռային զորակոչին վերջինիս տրված ախտորոշումը չէր համապատասխանում իր առողջական վիճակին։ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովը հետազոտության արդյունքներով եզրակացրել էր, որ Տ․Ս․-ն սահմանափակումով պիտանի է զինծառայությանը, մինչդեռ զորակոչիկի առողջական խնդիրների պատշաճ հետազոտման արդյունքում վերջինիս պետք է տրամադրվեր տարկետում բուժման նպատակով՝ համաձայն ՀՀ Կառավարության 2018 թ․ 404 որոշման 28-րդ հոդվածի ա կետի. Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովը պիտանիության վերաբերյալ որոշումը կայացրել էր առանց զորակոչիկի առողջական վիճակի օբյեկտիվ և ամբողջական հետազոտության։
Զորակոչիկը, չհամաձայնելով իր առողջական վիճակի մասին ԿԲՀ-ի եզրակացության հետ, հրաժարվել էր մեկնել զինվորական ծառայության։ Արդյունքում՝ 2021 թ․ ապրիլի 26-ին պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայության հերթական զորակոչից խուսափելու համար վերջինիս նկատմամբ հարուցվել էր քրեական գործ և առաջադրվել մեղադրանք, որի շրջանակներում նշանակվել էր նաև դատաբժշկական փորձաքննություն։
Իր իրավունքները պաշտպանելիս Տ․Ս․-ն  բախվելով   այս խնդիրներին՝ դիմել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ։ Վերջինս, բացի զորակոչիկին իր իրավունքների վերաբերյալ անհրաժեշտ իրավախորհրդատվություն տրամադրելուց, Տ․Ս․-ի առողջական վիճակի պարզաբանման նպատակով գրություն էր ուղարկել ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքին, որ զորակոչիկի առողջական վիճակի հետազոտման ոչ բոլոր տվյալներն են արձանագրվել բժշկական փաստաթղթերում և չի իրականացվել օբյեկտիվ և անհրաժեշտ հետազոտություն՝ նախքան պիտանիության մասին որոշում կայացնելը։ Սակայն Պաշտպանության նախարարությունն առանց որևէ հիմնավորման գտել էր, որ որոշումն իրավաչափ է, իսկ զորակոչիկը ենթակա է զինվորական ծառայության զորակոչվելու։
Մինչդեռ, քրեական գործի շրջանակներում զորակոչիկի առողջական վիճակը պարզելու նպատակով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությամբ տրված ախտորոշումն էականորեն տարբերվում էր 2020 թ․ ձմեռային զորակոչին ԿԲՀ եզրակացությամբ տրված ախտորոշումից, որից հետո 2022 թ․ ամառային զորակոչին իրականացված անհրաժեշտ այլ հետազոտությունների արդյունքում  զորակոչիկին ԿԲՀ եզրակացության հիման վրա կտրվի տարկետում բուժման նպատակով, 1 տարի ժամկետով։
Ստացվում է, որ զորակոչիկ Տ․Ս․-ն, ունենալով սրտի հետ կապված առողջական լուրջ խնդիրներ և ենթակա լինելով բուժման նպատակով տարկետման, պետք է  մեկներ զինվորական ծառայության, եթե չհայտներ իր անհամաձայնությունը ԿԲՀ-ի՝ իր իրավունքներն ու ազատությունները խախտող ակնհայտ ոչ իրավաչափ որոշմանը։

Conscript T.S. has a serious heart condition, however, the diagnosis he was given during 2020 winter call-up did not reflect his health state. The Central Medical Commission conducted an examination and concluded that T.S. was fit for military service with limitations, whereas as a result of proper examination of the conscript’s health problems, he should have been granted a deferral to get treatment in accordance with point A of Article 28 of the RA Government’s decision 404 of 2018. The Central Medical Commission made a decision on the conscript’s fitness without objectively and fully examining his health state.
Disagreeing with the CMC’s conclusion on his health state, the conscript refused to be drafted for military service. As a result, on 26 April 2021, a criminal case was initiated against him for avoiding a regular military service call-up, and a forensic medical examination was appointed in the frame of the charge.
Encountering all these problems while protecting his rights, T.S. applied to HCAV. Besides providing the conscript with legal advice, HCAV also addressed a letter to the RA Ministry of Defense to clarify issues related to his health state, drawing attention to the condition that not all data obtained as a result of the examination was recorded in medical documents, and that an objective and necessary examination had not been conducted prior to making a decision on his fitness for military service. However, without any substantiation, the Ministry of Defense found that the decision was lawful and that the conscript was subject to be drafted to military service.
Whereas, the diagnosis given in the conclusion of the forensic medical examination appointed in the frame of the criminal case to identify the conscript’s health state essentially differed from the conclusion provided by the CMC conclusion during winter call-up of 2020. After that, based on the CMC’s conclusion given as a result of other necessary examinations conducted during summer 2022 call-up, the conscript will be granted a one-year deferral to get treatment.
Thus, it turns out that having a serious heart condition and being subject to a deferral to get treatment, conscript T.S. could have been drafted to military service, had he not expressed his disagreement with CMC’s obviously unlawful decision violating his rights and freedoms.