Գյումրիում 57-ամյա կնոջ մահվան դեպքով ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող է ձերբակալվել
57-ամյա կինը մահացել էր դեկտեմբերի 2-ին Գյումրիում՝ Սլաբոտկա թաղամասում դաժան ծեծի հետևանքով: Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնասվածք պատճառելու հոդվածով, որն անզգուշությամբ առաջացրել է տուժողի մահը:
Գյումրիում անցած տարիներին ևս ռազմաբազայի զինվորների մասնակցությամբ միջադեպեր գրանցվել են: Ամենաողբերգականը 2015-ին յոթ հոգանոց գյումրեցի ընտանքի սպանդն էր ռուս զինծառայողի կողմից:
Իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը կարծում է, որ նոր իշխանությունները ռուսական կողմի հետ բազայի հետ կապված հստակ անելիքներ ունեն․ - «Զենքով մարդու նման մտածելակերպի համար, իհարկե, ծառայության կազմակերպողն է պատասխանատու: Բայց մյուս կողմից էլ մենք արձանագրում ենք, որ դա նաև մտածողության դրսևորում է, որը արտահայտվում է նման խայտառակ դրսևորումներով։ Դա հերթական անգամ գալիս է ապացուցելու կամ հիմնավորելու, որ հայկական կողմը, արդեն նոր իշխանության պայմաններում, պետք է բավական լուրջ և հստակ հարցեր բարձրացնի ռուսական կողմի առջև ռուսական բազայում զինծառայության անցնող զինծառայողների ընտրման առումով: Տվյալ դեպքում հայկական կողմը պետք է ոչ միայն կոնկրետ զինծառայողի պատասխանատվության հարցը բարձրացնի, այլ նաև ռուսական բազայի հրամանատարության հարցը բարձրացնի: Հակառակ պարագայում մենք ունենում ենք բավական լուրջ հարցեր ռուսական բազայի հետ կապված, որովհետև դեպքերի այդ շարունակականությունը ցույց է տալիս, որ մենք ապահովագրված չենք հետագա բռնություններից, որոնք կարող են կատարվել ռուսական բազայի զինծառայողների կողմից»:
Ջուլիետա Ղազարյանի սպանության նույն օրը լրատվամիջոցներում շրջանառվեց այն վարկածը, որ սպանողը ենթադրաբար ռուս զինծառայող է: Դրան անմիջապես հաջորդեց Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան հայտարարությունը, որում կտրուկ հերքել էին ռուսական ռազմաբազայի զինծառայողի առնչությունը դեպքին։
Արթուր Սաքունցը սա որակում է գրաքննություն հայկական լրատվամիջոցների նկատմամբ և կարծիք հայտնում, որ դեսպաանտունը պետք է ներողություն խնդրի ԶԼՄ-ներից․ - «Ռուսաստանի Դաշնության նման պահվածքը նույնպես խոսում է այն մասին, որ ամեն կերպ Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունները փորձում են հովանավորության տակ վերցնել նման գործողությունների կատարումը, չեն զգում իրենց պատասխանատվությունը, հակառակ պարագայում շատ ավելի կոմպետենտ ու շատ ավելի պատասխանատու կվերաբերվեին հայկական լրատվամիջոցներով տարածված լուրերին՝ կոչ անելով սպասել պաշտոնական տեղեկություններին, այլ ոչ թե ի սկզբանե դա որակել որպես սադրանք»:
Շիրակի մարզի դատախազն «Ազատությանը» փոխանեց, որ ձերբակալված զինծառայող պահվում է Գյումրիում: Նրա անուն-ազգանունը իրավապահները չեն հրապարակում:

A serviceman of the Russian base is arrested in the case of a 57-year-old woman’s death
The 57-year-old woman died on December 2, in Slabotka district of Gyumri, as a result of severe beating.  A criminal case was initiated on the case under the article of intentional injuries to health which caused the victim’s death by negligence.
During the previous years, there were also recorded incidents with the participation of the military base soldiers. The most tragic incident was the murder of a 7-member family by a Russian serviceman in Gyumri.
Human rights defender Artur Sakunts maintains that the new government has certain things to do with regard to the Russian base, ‘‘The responsibility for such a mindset of an armed person lies with the organizer of the service, of course. On the other side, however, we record that it is also a scandalous manifestation of mindset. Once more, it comes to prove or substantiate that the Armenian side, already under the conditions of the new government, should raise quite serious and precise matters before the Russian side with regard to the selection of servicemen for the military service in the Russian base. In this case, the Armenian side should raise not only the matter of responsibility of this very serviceman, but also that of the base commanding. Otherwise, we have rather serious matters in connection with the Russian base, since the continuity of incidents shows that we are not insured against further violence that can be applied by the Russian base servicemen’’.
On the day of Julieta Ghazaryan’s murder, the version that the murderer was allegedly a Russian serviceman went viral among the media. It was followed by a statement made by the Russian Federation embassy in Armenia which abruptly denied the connection of the Russian military base serviceman with the incident.
Artur Sakunts qualifies this as censorship towards the Armenian media and expresses his opinion that the embassy should apologize to mass media, ‘‘Such behavior of the Russian Federation also talks about the fact that the government of the RF try to take such actions under patronage, do not feel their responsibility, otherwise they would have a lot more competent and responsible attitude to the news disseminated by the Armenian media by exhorting to wait for official information and not qualifying it as provocation in the first place’’.
The Prosecutor of Shirak region told ‘‘Azatutyun’’ that the arrested serviceman is held in Gyumri. His first and last names are not publicized by the law enforcement bodies.