ՀՔԱՎ ներկայացուցիչները ճանաչողական այցով եղել են Վրաստանում՝ ուսումնասիրելու հոգեբուժական հաստատություններում համավարակին հակազդելու տեղի փորձը
September 9, 2022
ՀՔԱՎ նախագահ Արթուր Սաքունցը և ՀՔԱՎ սոցիալ-առողջապահական ծառայությունների մշտադիտարկման մասնագետներ Մարիետա Թեմուրյանն ու Սառա Ղազարյանը 2022 թ․ սեպտեմբերի 5-7-ը Նպաստել Հայաստանի հոգեբուժական հաստատություններում համավարակներին հակազդելու համակարգված ընթացակարգերի ընդունմանը ծրագրի շրջանակում եղել են Վրաստանում՝ ուսումնասիրելու տեղի փորձը։ Այս ճանաչողական այցի արդյունքները ևս ամփոփվելու են հոգեբուժական հաստատությունների համար համավարակներին արդյունավետորեն հակազդելու նպատակով կազմվելիք փաստաթղթում։
Ծրագրի շրջանակում արդեն այցեր են եղել ՀՀ հոգեբուժական հաստատություններ։ Վրաստանի Թբիլիսիում և Ռուսթավի քաղաքներում ՀՔԱՎ ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել ինչպես տեղի հասարակական կազմակերպությունների ու նախաձեռնությունների ներկայացուցիչների հետ, որոնք գործունեություն են ծավալում նաև հոգեկան առողջության ոլորտում, այլև Վրաստանի առողջապահության նախարարության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ, այցելել Վրաստանի հոգեբուժական հաստատություններ։

HCAV representatives make a visit to Georgia to study the response of the local psychiatric institutions to the COVID-19 pandemic
September 9, 2022
On 5-7 September 2022, in the frame of the project Contribute to the adoption of procedures for systemic response to pandemics in psychiatric institutions in Armenia, HCAV Chairperson Artur Sakunts and HCAV monitoring specialists of social and medical services Marieta Temuryan and Sara Ghazaryan were in Georgia to study the country’s experience. The results of this study visit will also be summed up in the document to be compiled as a guide on effective response to pandemics.
In the frame of the project, visits have already been made to psychiatric institutions of the Republic of Armenia. In Tblisi, HCAV representatives had meetings with representatives of local non-governmental organizations and initiatives functioning in the mental health sector, as well as representatives of the Ministry of Health of Georgia, the Human Rights Defender staff, and also visited psychiatric institutions in Tbilisi and Rustavi.