Բաց հասարակության հիմնադրամները կոչ են անում միջազգային հանրությանը անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ ամրապնդելու հրադադարը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին
September 18, 2022
Բաց հասարակության հիմնադրամները կոչ են անում միջազգային հանրությանը անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ ամրապնդելու հրադադարը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին՝ ինտենսիվ մարտերի բռնկումից հետո, որի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 200 զինծառայող:
Ինչպես ասվում է Բաց հասարակության հիմնադրամների հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է կազմակերպության Twitter-ի միկրոբլոգում, անցնող շաբաթվա սկզբին ադրբեջանական ուժերը հրետակոծել են Հայաստանի տարածքը, ներառյալ քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, իսկ այնուհետև գրավել տարածքներ Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի ներսում։
«Այն, ինչ մենք տեսնում ենք, մեծ երկրի կողմից  ավելի փոքր, քաղաքականապես մեկուսացված հարևանի դեմ ագրեսիայի ևս մեկ ակնհայտ օրինակ է», – հայտարարել է Բաց հասարակության հիմնադրամների Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի գործադիր տնօրեն Դանիելա Շվարցերը: «Մենք կոչ ենք անում ԵՄ-ին և ՄԱԿ-ին քայլեր ձեռնարկել՝ երաշխավորելու, որ ադրբեջանական զորքերը լքեն Հայաստանը և մարտերը չվերսկսվեն, այդ թվում՝ հրադադարի մոնիտորինգի խմբերի տեղակայման և Բաքվի վրա դիվանագիտական ճնշման միջոցով, որպեսզի վերջինս վերադառնա խաղաղ բանակցություններին»:

Open Society Foundations urge international community to take immediate steps to reinforce a ceasefire along Armenia’s border with Azerbaijan
September 18, 2022
The Open Society Foundations are urging the international community to take immediate steps to reinforce a ceasefire along Armenia’s border with Azerbaijan, after an outbreak of intense fighting that has killed more than 200 military personnel over the past week.
Azerbaijani forces began shelling Armenian territory earlier this week, including civilian infrastructure, and subsequently seized territory on the Armenian side of the international border.
What we are seeing is another clear case of aggression by a large country against a smaller, politically-isolated neighbor,” said Daniela Schwarzer, Executive Director of Open Society’s Europe & Central Asia region.
We urge the EU and the UN to take steps to ensure that Azerbaijani troops leave Armenia and the fighting does not resume, including through the deployment of ceasefire monitoring teams, and through diplomatic pressure on Baku to return to peace talks.”