44-օրյա պատերազմի և Ադրբեջանի շարունակվող ագրեսիայի հետևանքները քննարկվել են Վարշավայում
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) Մարդկային չափման հարցերով համաժողովի (Human Dimension Conference) շրջանակում հոկտեմբերի 6-ին Վարշավայում կայացել է «Մարդու իրավունքները և մարդասիրական հիմնախնդիրները 2020թ․-ի Արցախյան պատերազմից հետո»  թեմայով քննարկումը։
Սույն քննարկման և քաղաքացիական հասարակության մի խումբ ներկայացուցիչների Վարշավա այցի նպատակն էր բարձրացնել ԵԱՀԿ պետությունների և միջազգային համայնքի իրազեկվածությունը 2020թ․-ի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանի իրագործած պատերազմական հանցագործությունների, միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումների, Հայաստանի և Արցախի դեմ մինչ օրս շարունակվող ագրեսիայի և դրա հետևանքների վերաբերյալ, ինչպես նաև պահանջել ԵԱՀԿ-ից գործարկել այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք կկանխեն նմանատիպ հանցագործությունների կրկնությունն ապագայում։
Քննարկմանը մասնակցել են  ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի, ԵԱՀԿ պետությունների պատվիրակությունների, քաղաքացիական հասարակության, միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, փորձագետներ։
«Արցախյան 44-օրյա պատերազմը հանգեցրեց հազարավոր զոհերի, բայց այն վերջ չդրեց Հարավային Կովկասի այս երկարատև հակամարտությանը։ Այսօր Հայաստանն ու Արցախը շարունակվում են ենթարկվել Ադրբեջանի ագրեսիային։  Ադրբեջանի զինված ուժերի վայրագությունների զոհերն ու նրանց ընտանիքները մինչ օրս սպասում են արդարադատության», - միջոցառման բացման ժամանակ ասել է Բաց հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Երվանդ Շիրինյանը։
Քննարկման ժամանակ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները հանգամանալից ներկայացրել են Ադրբեջանի կողմից պետական մակարդակով իրականացվող ռասիզմի, հայատյացության քաղաքականության դրսևորումները, հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց խոշտանգման դեպքերը, հատուկ ընդգծել հայ բոլոր ռազմագերիների անհապաղ վերադարձի անհրաժեշտությունը։
«Ադրբեջանի զինծառայողների կողմից կատարված պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց և զինծառայողների արտադատական սպանությունները, ողջ անձանց գլխատումները և խոշտանգումները միմյանցից անջատ հանցագործություններ չեն, այլ Ադրբեջանում պետության կողմից հովանավորվող հայատյացության, անպատժելիության և հերոսացման մթնոլորտի վառ հետևանք են», - միջոցառման ժամանակ իր ելույթում շեշտել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը։
Իրավապաշտպաններն իրենց ելույթներում պահանջել են, որպեսզի Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի առնչությամբ միջազգային արձագանքը լինի համարժեք և ավելի վճռական։ Ընդգծվել է, որ Բաքվի գործողությունները պարզապես դատապարտելուց զատ, ժամանակն է հստակ խոսել շարունակական ագրեսիայի հետևանքների մասին, այդ թվում՝ միջազգային պատժամիջոցների միջոցով։   Պատերազմի ավարտից ի վեր Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը կոչ է արել միջազգային կառույցներին՝ ՄԱԿ-ին, Եվրամիությանը, ԵԱՀԿ-ին, տարածաշրջանում ապահովել ավելի մեծ միջազգային ներգրավվածություն և ներկայություն՝ իրավիճակի հնարավոր վատթարացումը և Ադրբեջանի նոր ագրեսիան կանխելու համար։
Վարշավայում քննարկման ժամանակ քաղհասարակության ներկայացուցիչները հատուկ ընդգծել են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելու անհրաժեշտությունը՝ ուժի կիրառումը և մարդու իրավունքների նոր խախտումները բացառելու նպատակով։

The Consequences of the 44-day war and Azerbaijan’s ongoing aggression have been discussed in Warsaw
October 7, 2022
This discussion and the visit of several civil society representatives to Warsaw  served the purpose of raising awareness of the OSCE participating states and international community about the war crimes and gross violations of the International Humanitarian Law  committed by Azerbaijan during and after the 44-day war in 2020, Azerbaijan’s continuing  aggression against Artsakh and Armenia and its consequences as well as calling on the OSCE to deploy mechanisms preventing the recurrence of similar crimes in the future.
Representatives from the OSCE ODIHR, OSCE participating states’ delegations, civil society, international human rights organizations and experts attended the discussion.
Thousands have died in the 44-day war in Artsakh, but it did not bring an end to this long lasting conflict in the South Caucasus. Today Azerbaijan continues its aggression against Armenia and Artsakh. The victims of atrocities by the Azeri armed forces as well as their families yet await for justice,” – stated in his opening remarks Yervand Shirinyan, the acting director of Open Society Foundations – Armenia.
Representatives of the Armenian civil society presented in detail facts about racist and Armenophobic state policies implemented in Azerbaijan, cases of torturing Armenian POWs and civilians, and specifically emphasized the need for immediate return of all the Armenian POWs.
Hasmik Harutyunyan, legal expert of the “Protection of Rights without Borders” NGO, emphasized in her statement that the “war crimes committed by the Azeri military, including summary executions of civilians and servicepersons, beheading and torturing of people are not detached crimes but rather a vivid consequence of the Armenophobia, impunity and glorification environment promoted by the government in Azerbaijan.”
In their statements the human rights activists demanded an adequate and more definite international reaction to Azerbaijan’s aggression against Armenia. It was emphasized that in addition to condemning Baku’s actions, it is time to clearly respond to the consequences of continuing aggression inter alia through international sanctions. Since the end of the war Armenia’s civil society called on international organizations – UN, EU, OSCE – to ensure wider scale international engagement and presence in the region to prevent potential aggravation of the situation and new aggression by Azerbaijan.
During the discussion in Warsaw civil society representatives have specifically emphasized the need to deploy a civilian observation mission on the border between Armenia and Azerbaijan to exclude any use of force and new violations of human rights.