ՀՔԱՎ ծրագրերի ղեկավար Օֆելյա Զալյանը մասնակցել է ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի Մարդկային չափման հարցերով համաժողովին
Այլ | Գործունեություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Հրապարակումներ | Նորություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2022-ի հոկտեմբերին Վարշավայում տեղի ունեցած ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ-ի Մարդկային չափման հարցերով համաժողովին ՀՔԱՎ ծրագրերի ղեկավար Օֆելյա Զալյանը ներկայացրել է Հայաստանում խոշտանգումների դեմ պայքարի վիճակը։ Թեմայի շրջանակում անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի նկատմամբ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի շարունակական պրակտիկային։ Ինչպես նաև մասնակցել է Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի Խոշտանգումների դեմ պայքարի աշխատանքային խմբի նախաձեռնած քննարկմանը և ներկայացրել խոշտանգումների 2021-2022-ի համաթվերը Հայաստանի համար։ Ամբողջական զեկույցը կհրապարակվի առաջիկայում։
Ելույթի տեքստը ստորև․
«ՀՀ-ում խոշտանգումը քրեականացվել է 2015թ․-ին, որից ի վեր Հայաստանը ստանձնել է խոշտանգումների դեպքերը նվազեցնելու և քրեական գործերի քննության արդյունավետությունը բարձրացնելու մի շարք պարտավորություններ։ 2022թ․-ի օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում բացառվել է Խոշտանգում հանցանքի նկատմամբ վաղեմության ժամկետի կիրառումը, արգելվել է Խոշտանգում հանցանքի համար համաներում կիրառելը, ընդլայնվել է պաշտոնատար անձ հասկացության շրջանակը՝ որպես խոշտանգման սուբյեկտ ներառելով նաև հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց, տեղական ինքնակառավարման մարմնի, կամ համայնքի կողմից ստեղծված ոչ առևտրային կազմակերպության անունից հանդես գալու լիազորություն ունեցող անձանց։
Քրեական նոր օրենսգրքով քրեականացվել են միայն խոշտանգման, ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան տառապանք պատճառելու հանցակազմերը։ Դաժան, անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի այլ գործողությունները, որպես առանձին հանցատեսակներ ներառված չեն։
2021թ․-ին Հայաստանը ակնհայտ հետընթաց է գրանցել Խոշտանգման գործերով քննչական ենթակայության հարցի իրավակարգավորումներում՝ 2021թ․-ին լուծարելով Հատուկ քննչական ծառայությունը՝  հանրային պաշտոնյաների կողմից կատարված հանցագործությունները քննելու համար նախատեսված գործակալությանը, և խոշտանգումների գործերով քննչական ենթակայությունը փոխանցելով Ազգային անվտանգության ծառայությանը։
Քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ադվոկացիայի արդյունքում 2022թ․ մայիսի 5-ին քննչական ենթակայության հարցը նորից ենթարկվեց  օրենսդրական փոփոխության, և խոշտանգման գործերի քննության գործառույթը փոխանցվեց ՀՀ քննչական կոմիտեին։
Ցավոք, օրենքի վատ կիրարկումը շարունակում է լինել մեծագույն խնդիրը․ չնայած խոշտանգման բազմաթիվ հաղորդումներին՝ խոշտանգման հանցանքի միայն մեկ մեղադրական դատավճիռ է ուժի մեջ մտել 2022թ․-ի մարտին։
Շարունակվում է Խոշտանգման դեպքերի ոչ պատշաճ փաստաթղթավորման պրակտիկան, որի արդյունքում չի ճանաչվում, խոշտանգման, կամ վատ վերաբերմունքի փաստը:
Խոշտանգում կատարած որոշ հանցագործներ, այդ թվում՝ ոստիկաններ, քրեակատարողական հաստատության ղեկավարության ներկայացուցիչներ, ոչ միայն մնում են անպատիժ, այլ երբեմն նաև ստանում են ավելի բարձր պաշտոններ։
Խոշտանգումից տուժած անձանց փոխհատուցման ինստիտուտի ներդրումը ներպետական օրենսդրությունում ենթադրում է պետության միջոցների հաշվին դրա մշտական ապահովումը: Սակայն մինչ օրս չկան պետության հովանավորությամբ գործող վերականգնողական կենտրոններ խոշտանգում վերապրածների համար։
Հիմա առավել քան կարևոր է պետության կայուն ֆինանսավորում ունեցող վերականգնողական կենտրոնների առկայությունը՝ Ադրբեջանի կողմից էթնիկ հայերի նկատմամբ խոշտանգումների և դաժան վերաբերմունքի շարունակական պրակտիկայի պայմաններում, որը առավել սրվել է 2020թ․-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի ընթացքում և շարունակվում է մինչև օրս։
Խոշտագման և վատ վերաբերմունքի զոհ են դառնում ոչ միայն ադրբեջանական զինված ուժերի վերհսկողության տակ հայտնված հայ ռազմագերիները, այլև քաղաքացիական անձինք։
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ գործողությունները խիստ բացասական են ազդում ներքին բարեփոխումների վրա, քանի որ անվտանգային խնդիրները դարձել են առաջնային։
Մյուս կողմից էլ պատերազմական գործողություների ընթացքում ադրբեջանի կողմից քաղաքացիական անձանց և գերիների նկատմամբ խոշտանգման դեպքերի առկայության պայմաններում էլ ավելի հրատապ է դարձել խոշտանգումից զերծ մնալու իրավունքի պաշտպանությունը, որը դժվար է հատկապես ադրբեջանական իշխանությունների անպատիժ գործողությունների հետևանքով։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը և ԵԱՀԿ կառույցներին քննության առարկա դարձնել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից գերեվարված հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց նկատմամբ խոշտանգման դեպքերը և արտադատական մահապատիժների դեպքերը։
Մյուս կողմից էլ, պահանջել ՀՀ իշխանություններից, չնայած օբյեկտիվ դժվարություններին, ջանքեր գործադրել ներպետական ինստիտուտի բարեփոխման ուղղությամբ՝ բացառելու համար խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունքի խախտման դեպքերը և իրականացնելու արդյունավետ քննություն»։
Իսկ արդեն հումանիտար հարցերին վերաբերող նիստին Օֆելյա Զալյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները, անդրադարձել ինչպես 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, այնպես էլ 2022-ի սեպտեմբերին Ադրբեջանի զինված ուժերի չտարբերակված թիրախավորումների արդյունքում հազարավոր տեղահանվածների խնդրին։
«Ադրբեջանի սպառնալիքներն ու մարդու իրավունքների խախտումները շարունակվում են Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմ սանձազերծելուց 2 տարի անց, որն ընթացավ միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտումներով։
2022թ․-ի սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը սանձազերծեցին լայնածավալ ագրեսիա՝ հարձակվելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի վրա և դիտմամբ թիրախավորելով ոչ միայն ռազմական օբյեկտներն, այլ նաև քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ ավելի քան 18 համայնք 3 մարզերում։
Ադրբեջանի զինված ուժերի ռազմական հարձակումը խախտել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։ Հարձակման առաջին երկու օրերի ընթացքում Ադրբեջանը օկուպացրեց 10 քառակուսի կիլոմետր՝ ի հավելումն անցած տարի օկուպացրած 40 քառակուսի կիլոմետրի։
Սեպտեմբերի 13-15-ը առնվազն 7600 անձ՝ հիմնականում կանայք, երեխաներ և տարեցներ, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձինք, տեղահանվել են 3 մարզերից։ Նրանց վերադարձի անվտանգությունը դեռևս կասկածի տակ է։
Որոշ ընտանիքներ նույնիսկ չեն կարողացել դուրս գալ հակամարտության գոտուց և Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակչության  չտարբերակված թիրախավորման արդյունքում ստիպված են եղել իրենց երեխաների հետ թաքնվել մոտակա քարանձավներում։
Ադրբեջանի զինված հարձակումները ուղեկցվում են միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումներով։ Հատկապես մտահոգիչ է, որ հարձակման ընթացքում Ադրբեջանը թիրախավորում է քաղաքացիական բնակչությանը և կարևոր քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ դպրոցներ և մանկապարտեզներ։
Որոշ տարածքներում դպրոցները և մանկապարտեզները Ադրբեջանի զինված ուժերի ուղիղ կրակի տակ էին և թիրախավորված։ Մենք կարծում ենք, որ այս հաստատությունների թիրախավորումը դիտավորյալ էր, քանի որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից տարբեր զինտեխնիկայի կիրառումն ավելի  ինտենսիվ էր այն ժամերին, երբ երեխաները հաճախում էին դպրոց կամ մանկապարտեզ։
Սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորեցին երկու շտապ օգնության մեքենա Սյունիքի մարզում, ինչի արդյունքում վարորդներից մեկը մահացավ։
Ադրբեջանի օգտատերերի կողմից սոցիալական մեդիայում լայնորեն տարածվող տեսանյութերում երևում են Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից կատարվող պատերազմական հանցագործությունները, հայ ռազմագերիների արտադատական սպանությունները, հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ կանանց խոշտանգումները, ինչպես նաև դիակների պղծումը։ Թեև  մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործությունները դատապարտվում են միջազգային համայնքի կողմից, դրանք գովաբանվում են Ադրբեջանի հասարակության կողմից՝ թողնելով խաղաղ գոյակցության և հաշտեցման շատ քիչ հույս։
2022թ․-ի սեպտեմբերի 16-ին և հոկտեմբերի 2-ին սոցիալական մեդիայում հայտնվեց երկու սարսափելի տեսանյութ։
Սեպտեմբերի 16-ին տարածված տեսանյութում ադրբեջանցի զինծառայողը ցույց է տալիս մի շարք հայ զինծառայողների, այդ թվում՝ երկու կանանց դիակներ։ Կանանցից մեկը մերկացված էր, իսկ նրա կրծքի և ստամոքսի հատվածում գրված էր ադրբեջանական հատուկ զորամասի անվանումը։ Նրա աչքի խոռոչի մեջ քար էր դրվախ, իսկ բերանում՝ կտրված մատ։ Հարկ է նշել, որ երկու կանայք էլ բուժախատողներ էին՝ ինչպես հայտարարել է Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունը։
Հոկտեմբերի 2-ին ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքների կողմից հրապարակված երկրորդ տեսանյութում երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները կամայականորեն սպանում մի խումբ հայ ռազմագերիների։ Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայ ռազմագերիների սպանությունը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 13-ին՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության դեմ լայնածավալ հարձակման ժամանակ։
Կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը, ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակին և ժողովրդավարական երկրներին՝
1. զբաղվել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից գերեվարված հայ ռազմագերիների խոշտանգումների և արտադատական սպանության դեպքերի քննությամբ՝ դիտարկելով ԵԱՀԿ մոսկովյան մեխանիզմի ակտիվացումը,
2. աջակցել Հայաստանին՝ Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմի կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունների փաստերը Միջազգային քրեական դատարան ներկայացնելու հարցում, ինչպես դա արվել է պուտինյան ռեժիմի կողմից Ուկրաինայի դեմ սանձազերծված պատերազմի ընթացքում արձանագրված հանցագործությունների դեպքում,
3. մշտական կամ երկարաժամկետ միջազգային դիտորդական առաքելություն տեղակայել հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ հնարավորության դեպքում ՄԱԿ-ի ՄԻԳՀԳ-ի հետ միասին,
4. պահանջել անմիջապես հայրենադարձել բոլոր ռազմագերիներին և քաղաքացիական անձանց, ովքեր գերության մեջ են պահվում 2020թ․-ից՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտմամբ,
5. պահանջել ադրբեջանական զորքերի անհապաղ դուրսբերումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից։»
Իսկ հոկտեմբերի 6-ին Վարշավայում կայացել է «Մարդու իրավունքները և մարդասիրական հիմնախնդիրները 2020թ․-ի Արցախյան պատերազմից հետո»  թեմայով քննարկումը։

Other | Activities | Right to Freedom from Torture | Publications | News | Civilian Oversight and Monitoring
During the OSCE ODIHR Human Dimension Conference held in October 2022 in Warsaw, HCAV Program Manager Ofelya Zalyan presented the situation of the fight against torture in Armenia. In her speech, she also addressed the ongoing practice of torture and cruel treatment of ethnic Armenians by Azerbaijan. HCAV representative also participated in the discussion organized by the Civic Solidarity Platform's working group against torture and presented 2021-2022 indices on torture in Armenia. The full report will be published soon.
Below you can find the speech transcript.
Torture was criminalized in Armenia in 2015. Since then, Armenia has undertaken a number of obligations to reduce torture cases and increase effectiveness of investigations into criminal cases.
It should be mentioned that over recent years, the authorities have done some work to practically ensure prohibition of torture. As a result of legislative changes of 2022, application of statute of limitations and amnesty was prohibited for crimes of torture; the scope of the concept of an official was expanded to include as subjects of torture state and public officials, persons entitled to act on behalf of local self-government bodies or a non-profit organization established by the community
However, the new Criminal Code criminalizes only corpus delicti of torture, severe physical pain or mental suffering. Acts of cruel, inhuman or degrading treatment or punishment are not included as types of crimes.
In 2021, Armenia recorded an obvious setback in legal regulations of investigative jurisdiction of cases of torture, by dissolving the Special Investigative Service, the designated agency for investigating crimes committed by public officials, and transferring investigative jurisdiction of torture crimes to the Investigative department of the National Security Service.
As a result of active advocacy of civil society, in May 2022, the issue of investigative jurisdiction underwent one more legislative change, and the function of investigating torture cases was transferred to the RA Investigative Committee.
Unfortunately, the poor enforcement of the law continues to be the biggest problem։ despite numerous torture reports there is only one conviction for the crime of torture, which entered into legal force In March 2022.
The practice of improper documentation of torture cases continues, as a result of which the fact of torture or ill-treatment is not recognized.
Some perpetrators of torture, including police officers, prison administration representatives, not only remain unpunished, but are sometimes even promoted.
Introduction of the institute of compensation for torture survivors in the domestic legislation implies its permanent functioning at the expense of the state. However, to date, there are no state-funded rehabilitation centers for torture survivors.
Now, in the conditions of ongoing practice of torture and ill-treatment by Azerbaijan against ethnic Armenians – which intensified during the war unleashed by Azerbaijan in 2020 and continues to date - it is essential to have rehabilitation centers consistently funded by the state.
Not only Armenian prisoners of war under control of the Azerbaijani armed forces, but also civilians become victims of torture and ill-treatment.
Azerbaijan's aggression against Armenia negatively affects the internal reforms, since security matters have become the priority.
On the other hand, cases of torture of civilians and captives by the Azerbaijani armed forces during the hostilities made the protection of the right to be free from torture even more urgent, which is difficult especially as a result of unpunished acts of the Azerbaijani authorities.
We call on the international community and the OSCE organizations to investigate the cases of torture and extrajudicial execution of Armenian prisoners of war and civilians captured by the Azerbaijani authorities.
And on the other hand, to demand from the RA authorities, despite objective difficulties, to make efforts to reform the domestic institute in order to eliminate violations of the right to be free from torture, and conduct effective investigation.
Further, during the session on humanitarian issues, Ofelya Zalyan presented the humanitarian issues caused by the war unleashed by Azerbaijan, and also addressed the issue of thousands of persons displaced as a result of indiscriminate targeting by the Azerbaijani armed forces during the 44-day war, as well as the military aggression unleashed  in September 2022.
2 Years After Unleashing the war in Nagorno-Karabakh, which involved violations of international humanitarian and human rights law, Azerbaijan’s threats and human rights violations continue.
On September 13, 2022, Azerbaijani military forces launched a large-scale aggression, attacking the sovereign territory of the Republic of Armenia, along the eastern and south eastern line of contact, deliberately targeting not just military objects but also civilian infrastructure, including more than 18 communities in 3 provinces.
The military attack of the Azerbaijani armed forces has violated the territorial integrity and sovereignty of the Republic of Armenia. During the first 2 days of the attack, 10 square kilometers were occupied by Azerbaijan in addition to 40 square kilometers occupied last year.
During 13-15 September, at least 7600 persons, mostly women, children, elderly people, and persons with disabilities, were displaced from Gegharkunik, Syunik and Vayots Dzor provinces. Safety of their return is still questionable.
Some families did not even manage to leave the conflict zone and had to hide with their children in the nearby caves as a result of the indiscriminate targeting of the civilian population by the Azerbaijani armed forces.
Azerbaijani military attacks are accompanied by gross violations of the International Humanitarian Law and human rights. It is of particular concern that during the attack the Azerbaijani side is targeting the civilian population and vital civilian infrastructures, including schools and kindergartens.
In some areas, schools and kindergartens were under direct fire and targeted by the Azerbaijani armed forces. We believe that targeting of these institutions was deliberate as the use of various military equipment by the Azerbaijani armed forces was more intense during the hours when children attended school and kindergarten.
On September 13, in the Syunik region, the Azerbaijani armed forces targeted two ambulance vehicles. One of the drivers was killed.
Videos widely circulated by Azerbaijani users on social media demonstrate the war crimes, extrajudicial killings of Armenian prisoners of war, torture of Armenian servicemen, including women, and desecration of corpses by the Azerbaijani armed forces. These acts of crimes against humanity, while condemned by the international community, are largely praised by the Azerbaijani society, leaving little hope for peaceful coexistence and reconciliation.
Horrific videos emerged on social media On September 16 and October 2, 2022.
In the video disseminated on September 16th an Azerbaijani soldier, shows a number of bodies of Armenian soldiers, including two women. One of the women was stripped naked, and the name of the Azerbaijani special military unit was written across her breasts and stomach. A stone was placed in her eye socket and a severed finger put in her mouth. It should be mentioned that both women were health instructors and health workers as announced by the Ministry of Defense of Armenia.
The second video published on the Azerbaijani telegram channels on October 2nd shows Azerbaijani soldiers arbitrarily executing a group of Armenian POWs. The Armenian human rights defender stated that the killing of Armenian prisoners of war by the Azerbaijani military took place on September 13, during the large-scale attack of Azerbaijan against the Republic of Armenia.