Քրեական վարույթ է նախաձեռնվել Ֆիրդուսի փողոցում ոստիկանների կողմից բռնության գործադրման առիթով
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Ա․Սաքունցը ՀՀ Քննչական կոմիտեին հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել՝ սույն թվականի հունվարի 13-ին Երևան քաղաքի Ֆիրդուսի թաղամասում ոստիկանության պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից բռնության գործադրման, իրենց լիազորությունները չարաշահելով, քաղաքացիների իրավունքներին, ազատություններին ու օրինական շահերին էական վնաս պատճառող արարք կատարելու մասին։
Նշենք, որ Ֆիրդուսի թաղամասում ՀՀ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության աշխատակիցները ոստիկանների ուղեկցությամբ կոտրել են բնակիչներին պատկանող պահեստների և տների դռները՝ փորձագետների մուտքն այնտեղ ապահովելու համար։ Ըստ տարածված տեսանյութի՝ ոստիկանները բռնի ուժ են կիրառել․ տեսանյութից ակնհայտ երևում է տարեց կնոջ նկատմամբ կիրառվող բռնությունը, նրան գետնին քարշ տալը և ուշագնաց կնոջ նկատմամբ դրսևորած վատ վերաբերմունքը։
Հաղորդման հիման վրա քրեական վարույթ է նախաձեռնվել՝ ՀՀ Քրեական օրեսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասին 1-ին կետով։

Criminal proceedings initiated on account of police violence on Ferdowsi street
HCA Vanadzor Chairperson A.Sakunts lodged a crime report with the RA Investigative Committee regarding Police officials using violence and causing significant damage to citizens’ rights, freedoms and legal interests by abusing their powers in Firdusi district in Yerevan on 13 January 2023.
Noteworthy, accompanied by Police officers, the RA Compulsory Enforcement Service representatives broke the doors of warehouses and houses owned by the residents in order to ensure access of experts. According to the published video, the Police used brutal force: the video clearly shows violence being used against an elderly woman, her being dragged on the ground, as well as ill treatment of a woman who had lost consciousness.
Based on the report, criminal proceedings were initiated under clause 1 of part 2 of Article 441 of the RA Criminal Code.