Ոսկանյանն ընդդեմ Հայաստանի/ ՎՃԻՌ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի վճռով Հայաստանի Հանրապետությունը պարտավորվում է Ս․ Ոսկանյանի կնոջը փոխհատուցել 20000 եվրո՝ որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում՝ կյանքի իրավունքի խախտման համար։
2010 թվականի հոկտեմբերի 7-ից Ս․Ոսկանյանը գտնվել է կալանավայրում, որտեղ, օրեր անց, սկսել է բողոքել ոտքի շրջանոմ ցավերից և հայտնել, որ ինքն իրեն թուք է ներարկել։ Կալանավայրի բժիշկը, տեղյակ լինելով իրավիճակից՝ Ոսկանյանի շարունակական գանգատներից և վատթարացող առողջական խնդրից, նրան չի ուղեգրել կալանավայրի գլխավոր հիվանդանոց, ինչի արդյունքում էլ հոկտեմբերի 24-ին Ոսկանյանը մահացել է։ 2010 թվականի դեկտեմբերի 30-ին քրեական գործ է հարուցվել բժիշկ Մ.-ի նկատմամբ՝ բժշկական անփութության հատկանիշներով։
2011 թվականի օգոստոսի 30-ին դատարանը որոշել է կարճել քրեական գործի վարույթը և դադարեցնել բժիշկ Մ.-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը՝ հանցակազմի բացակայության պատճառով։
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, պատվիրակված փաստաբան՝ Կ․ Թումանյան, հայցով դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ Կոնվենցիայի 2-րդ մասի խախտման հիմքով։ ՄԻԵԴ-ը հայցը բավարարել է՝ հաշվի առնելով Ս. Ոսկանյանին ցուցաբերած թերի բուժօգնության վերաբերյալ փորձագիտական խմբի միաձայն կարծիքը։ Դատարանը գտնում է, որ ներպետական իշխանությունները, տեղյակ լինելով Ոսկանյանի վարակի մասին, չեն իրականացրել իրենց պարտավորությունները։ Դատարանը գտնում է, որ իշխանությունները չեն կարողացել մանրակրկիտ և ամբողջական քննել Ս․ Ոսկանյանի մահվան դեպքը, տեղի է ունեցել Կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածի խախտում։

Voskanyan v. Armenia/ judgment
The European Court of Human Rights obliged the Republic of Armenia to provide  EUR 20000 to S. Voskanyan’s wife as a non-pecuniary compensation for violation of the right to life.
Since 7 October 2010, S.Voskanyan was in detention facility, where, a few days later, he complained of foot pain, stating that he had injected saliva under the skin. The detention facility doctor, being aware of the situation and Voskanyan’s continuous complaints and deteriorating health condition, did not refer him to the general hospital of the detention facility, and as a result, Voskanyan died on October 24. On 30 December 2010, criminal proceedings were instituted against Doctor M. on account of medical negligence.
On 30 August 2011 the investigator decided to terminate the criminal proceedings and stop Doctor M.’s prosecution for absence of corpus delicti.
Advocate K. Tumanyan, delegated by Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor, lodged an application with the European Court of Human Rights on the ground of violation of Article 2 of the Convention. The ECHR upheld the application taking into account the expert panels’ unanimous opinion about the defective medical treatment administered to S. Voskanyan. The Court finds that the domestic authorities, being aware of Voskanyan’s infection, did not fulfil their obligations. The Court further finds that the authorities failed to conduct a complete detailed investigation into S.Voskanyan’s death case, and holds that there has been a violation of Article 2 of the Convention.