44-օրյա պատերազմի մասնակիցը միայն ՀՔԱՎ-ի իրավական աջակցությամբ կարողացավ ստանալ հասանելիք կենսաթոշակը
February 21, 2023
2022 թվականի սեպտեմբերին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ է դիմել 2020 թ-ի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծած պատերազմական գործողությունների մասնակից Դ․Ս․-ն, ով, մասնակցելով պատերազմական գործողություններին, ստացել էր ծանր վնասվածքներ: Զինվորական ծառայությունից վաղաժամ զորացրվելուց հետո, Դ․Ս․-ին բժշկասոցիալական փորձաքննության արդյունքում սահմանվել էր հաշմանդամության երկրորդ խումբ, ապա, մեկ տարի անց՝ կրկնակի փորձաքննության արդյունքում, հաշմանդամության խումբը փոխվել էր՝ սահմանվել 3-րդ խումբ: Հաշմանդամության խմբի փոփոխությունից գրեթե 5 ամիս անց Դ․Ս․-ն սահմանված կարգով չէր ստացել զինվորական կենսաթոշակը, չնայած վերջինիս կողմից բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացվել էին իրավասու մարմիններին:
ՀՔԱՎ-ը գրությամբ դիմել էր ՊՆ նախարար Ս․ Պապիկյանին և Միասնական սոցիալական ծառայություն, ինչի արդյունքում Դ․Ս․-ին վճարվել էր զինվորական կենսաթոշակը միայն 2022 թ-ի օգոստոսից մինչեւ նոյեմբեր ընկած ամիսների համար։ Փաստացի, անձը վճարվել էր միայն հաշմանդամության կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը վերականգնելու պահից՝ օգոստոսից, մինչդեռ, ըստ ՀՀ կառավարության «Պետական կենսաթոշակների մասին» 665-Ն որոշման, Դ․Ս․-ին պետք է վճարվեր  հաշմանդամության նախորդ սահմանված խմբի դադարեցմանը հաջորդող օրվանից, այսինքն՝ նախորդ 3 ամիսների զինվորական կենսաթոշակը։ ՀՔԱՎ-ը վերստին դիմեց Միասնական սոցիալական ծառայություն: Այս անգամ ևս՝ միայն դիմելուց հետո նախկին զինծառայողին վճարվեց չվճարված զինվորական կենսաթոշակը և պարգևավճարը՝  լրավճարի տեսքով:
Փաստացի, հերթական անգամ՝ պետական կառույցների անգործության և անբարեխիղճ աշխատանքի հետևանքով, քաղաքացիները չեն կարողանում իրացնել համապատասխան իրավական ակտերով ամրագրված իրենց իրավունքները, այս դեպքում՝  հասանելիք զինվորական կենսաթոշակի ստացման իրավունքը։ Արձանագրում ենք, որ պետական կառույցների կողմից նման գործելաոճն անընդունելի է, քանի որ, ըստ էության, քաղաքացու կողմից իր իրավունքները չիմանալու պարագայում վերջինս զրկվում է դրանք իրացնելու հնարավորությունից, իսկ պետության պարտավորությունն է քաղաքացիներին սոցիալական ծրագրերում ներգրավելիս նման գործընթացները կազմակերպել այնպես, որ քաղաքացիները պատշաճ իրազեկվեն և ամբողջությամբ իրացնեն օրենքով սահմանված կարգով իրենց իրավունքը:

The 44-day war participant managed to get his pension only due to the legal support by HCAV
In September 2022, D.S., participant of the 44-day war unleashed by Azerbaijan on 27 September 2020,  applied to HCA Vanadzor. During the war operations, D.S. received serious injuries. After being early released from military service, D.S. was diagnosed with a disability of second degree as a result of medical-social expert examination. A year later, as a result of an additional expert examination, the disability degree was shifted to the 3rd degree. Almost 5 months after the disability degree change, D.S. had not received his military pension in the prescribed manner, despite having provided all the necessary documents to the competent bodies.
HCAV addressed a letter to Minister of Justice S. Papikyan and the Unified Social Service. As a result, D.S. was paid his military pension only for the period of August-November 2022. Actually, he was paid since the moment his right to disability pension was restored, i.e., since August. However,, according to the RA Government’s Decision 665-N “On State Pension”, D.S. was supposed to be paid from the day following termination of his previous disability group, i.e., the military pension of the previous three months. HCAV again applied to the Unified Social Service. This time, again only after applying to the competent authority did the former serviceman get his military pension and a bonus in the form of an additional payment.
Once again as a result of inaction and unconscientious work of state organizations, citizens are unable to exercise their rights enshrined in the relevant legal acts, particularly, in this case, the right to military pension. We hereby record that this workstyle of state organizations is unacceptable, since in case a citizen does not know his rights, he is deprived of the opportunity to exercise them, while the state has an obligation to organize social actions in a way that citizens be properly informed and thus fully exercise their rights established by law.