ՀՔԱՎ-ը գրություն է ուղարկել դատախազություն «‎Պոլիգրաֆ»-ի գործով քննություն չիրականացնելու մասին
Արդար դատաքննության իրավունք | Գործունեություն | Ընթացիկ հայտարարություններ | Իրավաբանական օգնություն ստանալու իրավունք | Իրավական աջակցություն | Իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունք | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Հայտարարություններ | Հրապարակումներ | Մամուլի հաղորդագրություններ | Նորություններ | Պետական կառույցներ
Սույն թվականի մայիսի 3-ին ՀՔԱՎ-ը գրություն է ուղարկել դատախազություն «‎Պոլիգրաֆ»-ի գործով քննություն չիրականացնելու մասին։ Գրության մեջ մասնավորապես նշվում է․
27․04․2023թ․-ին մեր կազմակերպության կողմից քաղաքացու գրավոր դիմումի հիման վրա ներկայացվել է հանցագործության մասին հաղորդում՝ սույն թվականի ապրիլի 23-ի լույս 24-ին, ժամը 1-ի սահմաններում ՛՛Պոլիգրաֆ՛՛ ակումբի վրա ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների ներխուժման և ակումբի աշխատակիցների ու այցելուների նկատմամբ ցուցաբերած ոչ իրավաչափ գործողությունների, մասնավորապես խոշտանգման, մարդկային արժանապատվության և պատվի նսեմացման, ֆիզիկական ու հոգեբանական բռնության փաստի առթիվ քրեական վարույթ նախաձեռնելու վերաբերյալ: Միաժամանակ, հաղորդմանը կցվել են ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից  հանցանքի կատարման փաստը հաստատող համապատասխան նյութերը՝ վերցված ինչպես համացանցում  տարածված հրապարակային լրատվական նյութերից, այնպես էլ տրամադրված «Պոլիգրաֆ» ակումբի աշխատակիցների կողմից՝ հանձին դեպքի ամբողջական տեսագրության։
Որպես լրացում ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդմանը, 02․05․2023թ․ ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել կից գրություն, նույն գործով նախաձեռնվելիք քրեական վարույթի շրջանակներում մեկ այլ քաղաքացու նույնպես տուժողի կարգավիճակ տալու համար, հիմք ընդունելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից վերջինս ենթարկվել է խոշտանգումների և մարդկային արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, խուզարկության ժամանակ մերկացվել է ոստիկանության բաժանմունքում և ենթարկվել տարբեր տեսակի սպառնալիքների։
Այսպիսով, հաղորդման ներկայացումից անցել է շուրջ մեկ շաբաթ, սակայն ՀՀ գլխավոր դատախազությունը օրենքով սահմանված իր պարտավորությունների կատարման փոխարեն՝ հանձին առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման ստացումից հետո անհապաղ քրեական վարույթ նախաձեռնելը, առ այսօր որևէ կերպ չի արձագանքել ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդմանը։ Հաշվի առվելով այն հանգամանքը, որ խոսքը վերաբերում է կոնվենցիոն և սահմանադրական բացարձակ իրավունք հանդիսացող խոշտանգումներից զերծ մնալու և խոշտանգումների արգելքի սկզբունքի մասսայական խախտմանը ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցների կողմից, էլ ավելի է ընդգծվում մարդու անօտարելի իրավունքի հրապարակային ոտնահարման նկատմամբ  ՀՀ գլխավոր դատախազության տոտալ անտարբերությունն ու անգործությունը։
Ամփոփելով վերը նշվածը, պահանջում եմ առերևույթ հանցանքի մասին պատշաճ հաղորդման հիման վրա անհապաղ նախաձեռնել քրեական վարույթ և իրականացվելիք օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությամբ երաշխավորել այն արդարադատությունը, որի պարտավորությունը ՀՀ-ն ստանձնել է ինչպես ներպետական, այնպես էլ միջազգային մի շարք իրավական ակտերով։

HCAV addresses a letter to the Prosecutor’s Office regarding non-implementation of investigation in the frame of Poligraf’s case
Right to a Fair Trial | Activities | Current Announcements | Right to Receive Legal Aid | Legal Support | Right to an Effective Remedy | Right to Freedom from Torture | Announcements | Publications | Press Releases | News | State Institutions
On 3 May 2023, HCAV addressed a letter to the Prosecutor’s Office regarding non-implementation of investigation in the frame of Poligraf’s case. The letter reads as follows:
On 27․04․2023, based on a citizen’s written application, our organization made a crime report to initiate criminal proceedings regarding the Police raid into Poligraf club on 24 April 2023, at around 1 a.m., and their illegal activities against the club staff and visitors, in particular, torture, degrading treatment, physical and psychological violence. At the same time, the crime report has enclosed materials of the RA Police officers confirming the fact of crime commission, which were taken from mass media publications published on the internet, as well as those provided by Poligraf club personnel in the form of the full video recording of the incident.
In addition to the submitted crime report, on 02․05․2023, an enclosed letter was submitted to the RA Prosecutor General’s Office in order to give another citizen the status of victim in the frame of criminal proceedings to be initiated in the same case, taking into account the condition that he was subjected to torture and degrading treatment by the RA Police officers, was strip searched in the Police station and subjected to various threats.
Thus, around a week has passed since the report was made, however, instead of performing their obligations established by law, i.e., immediately initiating criminal proceedings upon receiving a report on a prima facie crime, the RA Prosecutor General’s Office has not responded to the crime report in any way so far. Taking into account the condition that all this is about mass violations of the Convention and constitutional absolute right to be free from torture and the principle of prohibition of torture by the RA Police, the total indifference and inaction manifested by the RA Prosecutor General’s Office towards public violations of inalienable human rights becomes more evident.
Summing up the aforementioned, I demand that criminal proceedings be initiated based on the proper report about a prima facie crime and an objective, complete and comprehensive investigation be conducted to guarantee justice, the obligation of which the RA has undertaken under both domestic and international legal acts.