Գյումրեցի Է. Կ.-ին ոստիկանության բաժնում ծեծած ոստիկանների նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել
Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ Զորակոչիկների եւ զինծառայողների իրավունքների պաշտպանություն | Նորություններ | Փակ և կիսափակ հաստատություններ | Քաղաքացիական վերահսկողություն և մշտադիտարկում
2018 թ. հոկտեմբերի 5-ին գյումրեցի Է. Կ.-ին Շիրակի մարզային վարչության Գյումրի քաղաքի Կումայրիի բաժնում ծեծած աշխատակիցների նկատմամբ 2018թ. նոյեմբերի 1-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել:
Տեղի ունեցածի վերաբերյալ Է. Կ.-ի մոր ահազանգից հետո 2018թ. հոկտեմբերին հանցագործության մասին հաղորդում էր ներկայացրել Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը:
Մայրը հայտնել էր, որ չնայած ծեծելու փաստն արձանագրվել է, նրան այցելել է դատաբժիշկը, բայց խոշտանգման փաստով քննություն չի իրականացվել:
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի հաղորդումը քննարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության վարչությունում: Իրեն ծեծելու վերաբերյալ բացատրություն է տվել Է. Կ.-ն, որն այս պահին գտնվում է «Արթիկ» ՔԿՀ-ում:
Ստացված տեղեկությունների հիման վրա 2018թ. նոյեմբերի 1-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունների անցնելը բռնության գործադրմամբ) հարուցվել է քրեական գործ և ուղարկվել  ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայություն: Է. Կ.-ն ճանաչվել է տուժող:

A criminal case was initiated against policemen who beat E. K. –from Gyumri- in the police division
Activities | Legal Support | Legal Support | Right to Freedom from Torture | Project։ Protection of the rights of conscripts and servicemen | News | Closed and Semi-Closed Institutions | Civilian Oversight and Monitoring
On November 1, 2018, Prosecutor’s General Office of the Republic of Armenia initiated a criminal case against policemen who beat E.K. – from Gyumri – in Gyumri city Kumayri division of Shirak regional department on October 5, 2018.
After E.K.’s mother’s report on the incident, in October, 2018, Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor reported a crime.
E.K.’s mother told that though the fact of beating was recorded and a forensic physician visited him, no examination was conducted on the fact of torture.
The report of HCA Vanadzor was discussed in the department of control over investigation of particularly important cases. E.K. gave an explanation about being beaten, he is now in “Artik” penitentiary institution.
Based on the information received, on November 1, 2018, a criminal case was initiated under Article 309 § 2 (exceeding official authorities by applying violence) of the RA Criminal Code and was sent to the RA Special Investigation Service. E.K. was recognized as injured party.