Ցմահ դատապարտյալին այլ ՔԿՀ տեղափոխել են, բայց նախկին մերժումները կրկին հրաժարվել են պատճառաբանել
«ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական մարմնի տեղաբաշխման հանձնաժողովը, «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն, գործում է գաղտնիության սկզբունքով: Հանձնաժողովի որոշումները կարող են լինել ոչ լիարժեք պատճառաբանված»:
Այսպիսի պատասխան է տվել ՀՀ արդարադատության նախարարի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Նարեկ Ղազարյանը ցմահ դատապատյալ Ա. Ի.-ին այլ ՔԿՀ տեղափոխելը մերժելու մասին որոշումը պատճառաբանված ներկայացնելու ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի պահանջին:
Միաժամանակ տեղեկացրել է, որ Ա. Ի.-ին 4 ամիս շարունակ մերժելուց հետո ՀՀ Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության կենտրոնական մարմնի տեղաբաշխման հանձնաժողովի 2018թ. նոյեմբերի 29-ի որոշմամբ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից տեղափոխել են «Արթիկ» ՔԿՀ: Մինչ այդ պատճառաբանում էին, թե Ա. Ի.-ն «Արթիկ» ՔԿՀ-ի որշ դատապարտյալների հետ թշնամական հարաբերություններ ունի, և անվտանգության խնդիր կա, մինչդեռ կինը հակառակն էր պնդում:
Հիշեցնենք՝ 2018թ. օգոստոսի 7-ին հերթական մերժումն ստանալուց հետո դատապարտյալի կինը դիմել էր ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ: Կազմակերպությունը կնոջ ահազանգի հիման վրա դիմել էր ՀՀ Արդարադատության նախարարություն՝ պահանջելով հստակեցնել, թե կոնկրետ որ դատապարտյալների հետ և ինչպիսի խնդիրներ ունի Ա. Ի-ն և որոնք են այդ թշնամական հարաբերությունների պատճառները:
Նախարարին ուղղված գրությամբ շեշտել էինք նաև, որ եթե անգամ առկա են թշնամական հարաբերություններ ու դրանից բխող անվտանգության խնդիրներ, ապա յուրաքանչյուր քրեակատարողական հիմնարկ ունի համապատասխան միջոցներ, մարդկային և նյութական ռեսուրսներ՝ պատշաճ ձևով դատապարտյալի անվտանգությունն ապահովելու համար:
ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայությունից 2018թ. սեպտեմբերի 26-ին ստացած պատասխանը, սակայն, պահանջվող տեղեկատվությունը չէր ներառում: Քրեակատարողական ծառայությունը ստանդարտ պատասխան էր տվել. «Ա. Ի.-ն լարված միջանձնային հարաբերություններ ունի մի շարք դատապարտյալների հետ, և վերջինիս անվտանգության ապահովման նկատառումներով ներկայումս հնարավոր չէ նրա տեղափոխությունը «Արթիկ» ՔԿՀ»:
Եվ միայն նույն հարցով 2-րդ գրութունից հետո դատապարտյալի տեղափոխումը կազմակերպվել է, բայց պարզ չէ՝ նախկինում վկայակոչված խնդիրները վերացել են, թե՝ ոչ: Նախարարի գլխավոր քարտուղարի տեղակալի պնդմամբ՝ դա կարող է գաղտնի մնալ:

The life-sentenced convict was transferred to another penitentiary institution but the previous rejections were refused to be explained
January 9, 2019
According to the RA Law on operative-investigative activities, the commission of allocation of the RA Ministry of Justice penitentiary service central body acts by the principle of confidentiality. The commission’s decisions may be not fully reasoned.
Thus, Narek Ghazaryan -Deputy Secretary General of the RA Minister of Justice – gave an answer to HCA Vanadzor’s claim to present a reasoned decision on rejecting the transfer of life-sentenced A. I. to another penitentiary institution.
At the same time, he informed that after rejecting A. I. for 4 months, he was transferred from Nubarashen penitentiary institution to Artik penitentiary institution in compliance with the decision of the RA Ministry of Justice penitentiary service central body allocation commission, dated November 29, 2018. Before that it was reasoned that A.I.  had hostile relationship with some convicts of Artik penitentiary institution and there was a problem of security, while his wife claimed the reverse.
Let us remind that on August 7, 2018, after receiving another refusal, the convict’s wife applied to HCA Vanadzor. Based on the report of his wife, the Organization applied to the RA Ministry of Justice claiming to clarify with which convicts exactly and what kind of problems A.I. had and what the reasons for those hostile relationship were.
We also highlighted in a note addressed to the minister that even if there were hostile relationships and security issues stemming from it, each penitentiary institution has appropriate means, human and material resources to properly provide the security of a convict. The reply received from the RA Ministry of Justice penitentiary service on September 26, 2018, however, did not include the required information. The penitentiary service gave a standard reply, “A.I. has tense interpersonal relationships with a number of convicts and currently his transfer to Artik penitentiary institution is not possible given the purpose of the former’s security”.
The transfer of the convict was organized only after the second note with the same matter, but it is not clear as to whether the problems invoked earlier have been solved or not. According to the claim of the secretary general of the minister, it can stay confidential.