Ասյա Խաչատրյանը բողոքարկել է Արցախի ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ հարուցված քրեական գործը կարճելու որոշումը
January 14, 2019
Ասյա Խաչատրյան | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Ծրագիր։ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի կայունությունը՝ ՀՀ-ում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների մարտահրավերների լույսի ներքո 2019 | Նորություններ
Անցած տարվա փետրվարին Արցախի ոստիկանությունում արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի արժանացած Ասյա Խաչատրյանը ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի աջակցությամբ բողոքարկել է դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը կարճելու՝ ԱՀ գլխավոր դատախազության հատուկ քննչական բաժնի ՀԿԳ քննիչ Դ. Դալլաքյանի  2018թ. դեկտեմբերի 7-ի որոշումը:
2018 թ. փետրվարին Ստեփանակերտի ոստիկանության աշխատակիցները Ասյային հետապնդել են 3 օր շարունակ, Ասյայի փոխանցմամբ` տարբերվող արտաքինի և փողոցում ծխելու պատճառով: Ոստիկանները նախ մոտեցել են ուշ երեկոյան Ստեփանակերտի փողոցներում զբոսնող Ասյային, պահանջել անձը հաստատող փաստաթուղթ, իսկ հաջորդող երկու օրերին գնացել են նրա բնակարան, խուզարկել այն և Ասյային տարել ոստիկանություն, որտեղ նրա նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք են ցուցաբերել, վիրավորել ու բռնություն գործադրել, չեն ապահովել փաստաբանի ներկայություն:
Դեպքից հետո Ասյա Խաչատրյանը հաղորդում է ներկայացրել նաև ՀՀ գլխավոր դատախազություն: Գործն այժմ քննում է ՀՀ hատուկ քննչական ծառայությունը: Գործի քննության ընթացքի վերաբերյալ տուժող կողմը տեղեկատվություն չունի: Հունվարի 9-ին Ա. Խաչատրյանի ներկայացուցիչ, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի փաստաբան Ա. Զալյանը տեղեկատվություն ստանալու ակնկալիքով դիմել է վարույթն իրականացնող մարմնին, սակայն պատասխան դեռևս չի ստացել:
Քրեական գործը կարճելու՝ ԱՀ գլխավոր դատախազության հատուկ քննչական բաժնի ՀԿԳ քննիչ Դ. Դալլաքյանի որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել ինչպես Արցախի Հանրապետության, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին:
Բողոքում նշվել է, որ վարույթն իրականացնող մարմինը օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն չի իրականացրել և դրանով խախտել է Ասյա Խաչատրյանի՝ արդարացի քննության իրավունքը:
Վարույթն իրականացնող մարմինը, տեղեկատվություն ունենալով նրա նկատմամբ Արցախի ոստիկանությունում ֆիզիկական և հոգեբանական բռնության մասին, մեղավորներին բացահայտելու և պատասխանատվության ենթարկելու միջոցներ չի ձեռնարկել:
Այս համատեքստում վկայակոչվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը, որով բացարձակապես արգելվում է խոշտանգումն ու վատ վերաբերմունքը, վկայակոչվել են նաև այդ իրավունքին առնչվող Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային որոշումներ:
Այդ որոշումների տրամաբանությամբ վարույթն իրականացնող մարմինը պարտավոր էր նշանակել բժշկական և հոգեբանական փորձաքննություններ, կատարել առերեսում, ապահովել գործի քննության ողջամիտ քննություն, ինչը կկանխեր ոչ իրավաչափ վարքագիծ դրսևորած ոստիկանների միջև հանցավոր համաձայնության ձեռքբերումը:
Ոչ պատշաճ քննության արդյունքում ճիշտ չի որակվել նաև ոստիկանների արարքը. այն պարունակում է ոչ միայն պաշտոնեական լիազորությունների սահմանազանցման, այլ նաև՝ խոշտանգման հատկանիշներ:
Ասյա Խաչատրյանը ԱՀ գլխավոր դատախազից պահանջել է իրավական գնահատական տալ վարույթն իրականացնող մարմնի գործողություններին, վերացնել քրեական գործի վարույթը կարճելու՝ 2018թ. դեկտեմբերի 7-ի որոշումը և գործն ուղարկել նախաքննության:

Asya Khachatryan appealed the decision of dismissing the criminal case initiated against Artsakh police officers
January 14, 2019
Asya Khachatryan | Activities | Legal Support | Legal Support | Right to Freedom from Torture | Project։ Stability of HCA Vanadzor in the light of democracy and human rights challenges in the Republic of Armenia 2019 | News
With the support of HCA Vanadzor, Asya Khachatryan – who got degrading treatment in the police of Artsakh in February, 2017 – appealed the decision on dismissing the criminal case accordingly initiated made by the Republic of Artsakh Prosecutor General’s Office special invsetigation department investigator of particularly important cases D. Dallakyan on December 7, 2018.
In February, 2018, Stepanakert police officers prosecuted Asya for 3 days on end, as Asya tells, because of non-standard appearance and smoking in the street. Police officers first approached Asya who was walking in the streets of Stepanakert late in the evening, required an identification document and during the following two days, they went to Asya’s apartment, searched it and took Asya to police department, where they treated her in a disrespectful manner, offended and applied violence, as well as did not provide a lawyer’s presence.
After the incident, Asya Khachatryan also made a report to the RA Prosecutor’s General Office.  The case is now examined by the RA Special Investigation Service. The injured party has no information pertaining to the process of the case examination. On January 9, Asya Khachatryan’s representative, HCA Vanadzor lawyer A.Zalyan applied to the body conducting the proceedings expecting to receive information. However, he has not yet got a reply.
A complaint against the decision of dismissing the case made by the Republic of Artsakh Prosecutor General’s Office special invsetigation department investigator of particularly important cases D. Dallakyan was presented to the Republic of Artsakh, as well as Prosecutor General of the Republic of Armenia.
It was mentioned in the complaint that the body conducting the proceedings did not conduct an objective comprehensive examination and thus violated Asya Khachatryan’s right to a fair trial.
Having information about physical and psychological violence applied to Asya in the police of Artsakh, the body conducting the proceedings took no measures to discover the perpetrators and bring them to liability.
In this context, Article 3 of the European Convention of Human Rights is invoked, which completely prohibits torture and ill-treatment. Moreover, European Court of Human Rights case law pertaining to that right was also invoked.
Within the logic of those decisions, the body conducting the proceedings had to appoint medical and psychological expertises, organize confrontation, provide reasonable examination of the case, which would prevent the unlawful consent between the policemen who showed unlawful conduct.
Due to the improper examination, the act of the policemen was wrongly qualified, as it contained not only traits of abuse of official powers, but also those of torture.
Asya Khachatryan claimed that the Prosecutor General of the Republic of Artsakh give a legal assessment to the actions of the body conducting the proceedings, recognize null and void the decision-dated December 7, 2018- on dismissing the proceedings of the criminal case and to send the case to preliminary investigation.