ՀՔԱՎ գրասենյակի գործունեությունը ՌԴ իշխանությունների կողմից քաղաքական հետապնդման զոհերի իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ուղղությամբ
November 28, 2023
Ազատ տեղաշարժվելու և բնակավայր ընտրելու իրավունք | Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք | Արդար դատաքննության իրավունք | Արտահայտվելու ազատության իրավունք | Գործունեություն | Իրավական աջակցություն | Իրավական աջակցություն | Իրավունքներ | Խոշտանգումներից զերծ մնալու իրավունք | Կյանքի իրավունք | Հայտարարություններ | Հաջողության պատմություններ | Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, տասնամյակներ շարունակ զբաղվելով մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ, մշտապես ուշադրության կենտրոնում է պահել նաև ՀՀ-ում օտարերկրացիների և քաղաքացիություն չունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության հիմնախնդիրներն ու դրանց լուծման ուղղությամբ համակարգային մոտեցումների ձևավորման հրամայականը։ Այս առաքելության իրականացման նպատակով վերջին ժամանակաշրջանում հատկապես մեծ ծավալներ է ստացել Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահ մարմինների կողմից քաղաքական հետապնդումների ենթարկված/ենթարկվող ՌԴ այն քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը, որոնք կարողացել են դուրս գալ Ռուսաստանի սահմաններից և ժամանել Հայաստան։ Սակայն անգամ Հայաստանի Հանրապետությունում որոշակիորեն և հաճախակի զգում են ՌԴ-ի իրավապահ մարմինների կողմից  ապօրինի քրեական հետապնդումների միջոցով քաղաքական հետապնդման ազդեցությունը՝ իրենց իրավունքների տարաբնույթ սահմանափակումների տեսքով։
Վերջին կես տարվա ընթացքում իրենց իրավունքների պաշտպանության և խախտված իրավունքների վերականգնման համար ՀՔԱՎ գրասենյակ են դիմել մոտ երեք տասնյակ ՌԴ քաղաքացիներ։ Բոլոր քաղաքացիներին տրամադրվել է անվճար բանավոր և գրավոր իրավական աջակցություն, նաև փաստաբանական ներկայացուցչություն՝ ՀՀ ներպետական ատյաններից մինչև Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան։ ՀՔԱՎ դիմած ՌԴ քաղաքացիների ճնշող մեծամասնության նկատմամբ ՌԴ-ում հարուցված քրեական վարույթը և իրականացվող քրեական հետապնդումը հիմք է հանդիսացել ՀՀ-ում իրավական սահմանափակումների՝ մասնավորապես տեղաշարժման իրավունքի սահմանափակման կիրառման համար, ինչը ՀՔԱՎ գրասենյակի իրավապաշտպանների կարծիքով հանդիսանում է ինքիշխան Հայաստանի Հանրապետության կողմից օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների կոպիտ խախտում։ Ուստի ձեռնարկվել և ձեռնարկվում են այդ խախտումները վերացնելուն ուղղված բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները։
Հավելենք նաև, որ գրեթե բոլոր գործերով առկա է ՌԴ-ի կողմից իր քաղաքացիների նկատմամբ նախաձեռնվող քրեական վարույթները որպես քաղաքական հետապնդման գործիք օգտագործելու օրինաչափությունը, քանի որ քաղաքացիների դեմ հարուցված քրեական գործերի ճնշող մեծամասնության դեպքում առաջադրված հոդվածները ՌԴ քրեական օրենսգրքում ավելացվել են 2022թ փետրվարի 24-ից՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ սանձազերծած պատերազմից հետո և կոչված են մարդկանց՝ հակաիշխական հայտարարությունները, պատերազմին դեմ արտահայտող համոզմունքներն ու դիրքորոշումները ճնշելուն և լռեցնելուն։ Մասնավորապես, առաջադրված հոդվածներից հիմնականներն են հանդիսացել՝
ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 280-րդ հոդվածը` Ծայրահեղական գործունեություն իրականացնելու հրապարակային կոչեր /խմբագրված 18032023թ/
ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 2073-րդ հոդվածը՝ Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերի օգտագործման, Ռուսաստանի Դաշնության պետական մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների կատարման, կամավորական կազմավորումների, կազմակերպությունների կամ անձանց կողմից Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերին հանձնարարված առաջադրանքների կատարման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ գիտակցաբար կեղծ տեղեկատվության հրապարակային տարածում /խմբագրված՝ 25.03.2022թ/
ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 239-րդ հոդվածը՝ Քաղաքացիների անձի և իրավունքների դեմ ոտնձգող ոչ առևտրային կազմակերպության ստեղծումը /խմբագրված՝ 29.12.2022թ/
ՌԴ Քրեական օրենսգրքի 360-րդ հոդվածը՝ Միջազգային պաշտպանությունից օգտվող անձանց կամ հաստատությունների վրա հարձակվելը կամ դա կատարելու սպառնալիքը  /Խմբագրված՝ 28.04.2023թ/ և այլն։
Ընդ որում, հիշյալ և մնացած հոդվածների մեծ մասն ամրագրված չէ ՀՀ Քրեական օրենսգրքով, և թվարկված հոդվածների հանցակազմի տարրերով կատարված արարքը ՀՀ օրենսդրությամբ հանցագործություն չի համարվում, ինչն էլ ավելի է ընդգծում ՀՀ կողմից քրեորեն հետապնդելի չհամարվող արարքների կատարման համար անձանց նկատմամբ սահմանափակում կիրառելու գործառույթի ոչ իրավաչափությունն ու հակաօրինականությունը։ Ուստի, պատահական չէ, որ սա է եղել նաև համապատասխան սահմանափակումները վերացնելու կամ արտահանձնումը բացառելու կարևոր իրավական հիմքերից մեկը։
Կարևոր է արձանագրել, որ ՀՀ-ի կողմից քաղաքական հետապնդման ենթարկվող /և ոչ միայն/ ՌԴ քաղաքացիների արտահանձնումը կհանգեցնի ՀՀ-ի կողմից նրանց խոշտանգումներից զերծ մնալու բացարձակ իրավունքի խախտմանը, քանի որ ՌԴ-ում պաշտպանված չեն մարդու հիմնարար իրավունքները, և արտահանձնվելուց հետո հիմնավոր են ռիսկերը, որ նրանք կենթարկվեն ոչ միայն խոշտանգումների ու արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, այլ անգամ արտադական մահապատժի, որի վերաբերյալ բազմաթիվ են փաստերը։
Պետք է նշել, որ այս բնագավառում առավել քան սերտ համագործակցություն է ձևավորվել ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ, որի անմիջական ներդրմամբ ենք հասել ՀՀ ոստիկանության կողմից վարքագծի էական փոփոխությանը․ քանզի նախկինում սովորաբար քաղաքացիները ձերբակալվում էին ՀՀ սահմանն անցնելիս՝ ՌԴ-ի կողմից հետախուզման մասին որոշման հիման վրա։
Խոսելով արդեն իսկ արձանագրված արդյունքներից՝ հայտնենք, որ սեղմ ժամկետներում ՀՔԱՎ գրասենյակի համառ ջանքերով ՌԴ-ում քաղաքական դիրքորոշումների պատճառով քրեական վարույթով մեղադրյալի իրավական կարգավիճակ ունեցող, և այդ հիմքով ՀՀ-ում տեղաշարժման իրավունքի սահմանափակումների ենթարկված /*ՀՀ-ից ելքի արգելք/ քաղաքացիներից 7-ի նկատմամբ արդեն իսկ արտադատական կարգով հանվել են իրավական սահմանափակումները և վերջիններս հնարավորություն են ստացել օգտվելւ այլ պետություններից ստացած հումանիտար վիզաներից և անարգել լքել ՀՀ պետական սահմանը։ Մեկ քաղաքացու վերաբերյալ մերժվել է ՌԴ կողմից ներկայացված էքստրադիցիայի /արտահանձնման կամ հանձնման/ պահանջն ու վերջինս նույնպես, իր անչափահաս երեխայի հետ, արդեն մեկնել է ՀՀ-ից։ Մի քանի գործերով էլ արագ արձագանքի և ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում անհապաղ ազատ են արձակվել ՀՀ-ում անհիմն ազատազրկված ՌԴ քաղաքացիները։
9 քաղաքացիների գործերով արդեն դատարան են ներկայացվել վերջիններիս նկատմամբ կիրառված սահմանափակումները վերացնելուն պարտավորեցնելու, կամ արդեն իսկ սահմանափակումների վերացման դեպքում՝ դրանց երբեմնի կիրառումը ոչ իրավաչափ ճանաչելու և հետագայում վնասի փոխհատուցումներ ստանալու հայցապահանջներով հայցեր։ Եվս 4 գործ գտնվում է դատական նախապատրաստման փուլում, իսկ մնացյալ մեկ տասնյակից ավել գործերով ՀՔԱՎ գրասենյակի իրավապաշտպանները իրականացնում են խորհրդատվական կամ դեռևս արտադատական փուլում գտնվող իրավական պաշտպանություն՝ հետապնդելով այն կարևոր և անքակտելի գաղափարը, որ ինքնիշխան և իրավական Հայաստանի Հանրապետությունը չպե՛տք է դառնա միջազգային ագրեսոր ճանաչված պետության անօրինական պահանջների և դրանց արդյունքում մարդու իրավունքների մասսայական խախտումների իրականացման կամակատարն ու պարտավո՛ր է իրականացնել միայն այնպիսի գործողություններ, որոնք բխում են մարդու և քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության ու երաշխավորման հրամայականից։
* Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը միաժամանակ հայտնում է, որ բոլոր այն օտարերկրյա քաղաքացիները կամ քաղաքացիություն չունեցող անձինք, ովքեր իրենց ունեցած համոզմունքների պատճառով իրենց երկրում ենթարկվել են հետապնդումների և այժմ գտնվում են ՀՀ-ի կողմից իրենց արտահանձնելու իրավական խնդրի կամ ՀՀ-ում կիրառված իրավունքների սահմանափակումների առաջ, կարող են դիմել Կազմակերպությանը՝ համապատասխան անվճար իրավական աջակցություն ստանալու համար։

HCA Vanadzor activity aimed at protecting rights and freedoms of victims of political persecution by the RF authorities
November 28, 2023
| Right to Freedom and Personal Inviolability | Right to a Fair Trial | Right to Freedom of Expression | Activities | Legal Support | Legal Support | Rights | Right to Freedom from Torture | Right to life | Announcements | Success stories | European Court of Human Rights
Protecting human rights for decades on end, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor has always focused on the imperative of forming systemic approaches to problems of foreign nationals and stateless persons in the Republic of Armenia. In the context of this mission, the Organization has recently had a huge volume of work protecting rights of the Russian Federation citizens who have been subjected to political persecution by the RF law enforcement, and have somehow managed to cross the RF border and come to Armenia. However, they often feel the impact of illegal criminal prosecution entailing from political persecution of the RF law enforcement even in the Republic of Armenia, manifested in various restrictions of their rights.
Over the last six months, around thirty Russian Federation citizens have applied to HCA Vanadzor requesting support to protect their rights and restore their violated rights. All of the aforementioned citizens were provided with oral or written legal support, as well as legal representation in the Republic of Armenia domestic instances and the European Court of Human Rights. In the majority of those cases, criminal proceedings and prosecution initiated in the RF have been grounds for legal restrictions in the RA. In particular, those citizens have had their right to movement limited, which, according to lawyers of HCA Vanadzor, amounts to gross violation of foreign nationals’ rights by the sovereign Republic of Armenia. Thus, HCA Vanadzor has been initiating all the necessary measures to eliminate those violations.
There is a noteworthy pattern whereby in almost all cases the Russian Federation uses criminal proceedings as a tool for political persecution, since the majority of Articles under which citizens are charged in criminal cases have been added to the RF Criminal Code after 24 February 2022, i.e., the war unleashed by Russia against Ukraine; those Articles aim to suppress and silence citizens’ anti-government statements and anti-war positions. Below are the main Articles under which citizens were charged:․
Article 280 of the RF Criminal Code: Public Appeals for the Performance of Extremist Activity / edited on18․03․2023․/,
Article 207.3 of the RF Criminal Code: Public dissemination of knowingly false information about use of Armed Forces of the Russian Federation, performance of their powers by state authorities of the Russian Federation, provision of support by volunteer units, organizations or individuals in performance of tasks assigned to the Armed Forces of the Russian Federation/ edited on 25.03.2022/
Article 239 of the RF Criminal Code: Establishment of a non-commercial organization infringing on personality and rights of citizens /edited on 29.12.2022․/
Article 360 of the RF Criminal Code: Assault of threat of assault on persons or institutions under international protection /edited on 28.04.2023․/ , etc.
Noteworthy, the mentioned Articles, as well as most of the other ones, are not enshrined in the RA Criminal Code, thus an action comprising corpus delicti of the listed Articles is not considered a crime under the RA legislation, which makes even more apparent the unlawfulness and illegality of restrictions imposed by the RA on persons for actions not considered subject to criminal prosecution. Therefore, it is no coincidence that this was one of the essential legal grounds for eliminating relevant restrictions or preventing extradition.
It should be recorded that extradition of politically persecuted and other RF citizens by the RA will lead to a violation of the absolute right to be free from torture by the RA, since fundamental human rights are not protected in the RF, and after extradition there are reasonable risks that they will be subjected not only to torture and degrading treatment, but even summary execution, about which there are numerous facts.
It should be noted that we have formed close collaboration with the RA Human Rights Defender in this sphere, and have jointly reached essential changes in the RA Police conduct: as a rule citizens used to be detained when crossing the RA border based on the RF decision on declaring those persons wanted.
Speaking of results achieved, it should be mentioned that within a short period of time, due to persistent efforts of HCA Vanadzor, legal restrictions have been eliminated in non-contentious phase for 7 citizens who have a status of accused in criminal proceedings initiated due to their political positions in the RF, as a result of which movement restrictions (prohibition of crossing the RA border) were imposed on them; after that they had the opportunity to avail themselves of humanitarian visas granted by other countries and freely leave the RA state border. RF requirement to extradite one citizen was rejected and she has already left the RA together with her minor child. In several other cases, RF citizens groundlessly detained in the RA were immediately released due to rapid response and measures initiated.
Applications have been filed with the court for 9 citizens claiming to either eliminate restrictions imposed or (in case restrictions have already been eliminated) recognize use of restrictions unlawful and claim for compensation for damage later. 4 other cases are in the preparation stage, while HCA Vanadzor lawyers and advocates carry out consultative or legal protection in non-contentious phases in more than a dozen cases, pursuing the essential idea that the sovereign Republic of Armenia governed by the rule of law should not implement unlawful requirements of a state internationally recognized as an aggressor and massively violate human rights as a result, and must implement activities stemming from the imperative of safeguarding and protecting human rights and freedoms.
* At the same time, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor hereby notes that all foreign nationals or stateless persons, who have been subjected to persecution in their countries due to their beliefs and are currently facing the legal risk of extradition or restriction of their rights by the RA, can apply to the Organization to get free legal aid.